SağlıkYaşam

Böğürtlenin Sağlığa Faydaları Ve Hakkında Bilinmeyenler

Yol kenarlarında sık sık karşılaştığımız dikenli bir ağacın meyvesi olan böğürtlenin faydaları saymakla bitmiyor. Üstelik meyve organik asitler, mineraller ve vitaminler bakımından oldukça zengin….

Vücuda sağladığı faydalar listesi uzun olan böğürtleni sık sık tüketmelisiniz. Kanserden koruyan hatta tümör hücrelerinin büyümesini engellediği yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanan böğürtlen, meyvesinden köküne kadar şifa kaynağı.

Gülgiller ailesinin bir üyesi olan böğürtlen içerisindeki ‘ellagic asit’ bulundurur, bu asidin kansere karşı savunma görevi görerek insan sağlığı açısından önemli bir besin olduğu kanıtlanmıştır.

Böğürtlenin faydalarını, tarihini alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini yazımızda bulabilirsiniz.

Böğürtlenin Sağlığa Faydaları

  • Kanser oluşumunu önleyebilir ve yavaşlatabilir
  • Beyin işlevini geliştirir
  • Cilt sağlığına katkı sağlar
  • Bağışıklığı güçlendirir
  • Enfeksiyonla mücadele eder
  • Göz sağlığına destek verir
  • Enflamasyonu önler
  • Adet ağrılarını azaltır
  • Kalp sağlığını korur

Böğürtlen Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Böğürtlen seçerken (yabani toplayabilecek kadar şanslıysanız), parlak ve sert olmasına dikkat edin. Ağustos ve Eylül ayları arasında en taze ve en iyi ürünü bulabilirsiniz.

Yabani böğürtlen toplarsanız, onları toplamak için, büyük bir kapta istiflemek yerine, birkaç küçük kap kullanmayı deneyin, çünkü tüm tatlı ve katran lezzetini içeren taneler çok kolay ezilir.

Toplanan böğürtlen oda sıcaklığında yaklaşık iki ila üç gün dayanır ve onları soğutmak, (yemekten önce oda sıcaklığına erişmelerine izin vermek en iyisidir) tazeliğini beş ila yedi güne kadar uzatabilir. Satıcılardan alınan çeşitler zamana bağlı olarak değişebilir. Böğürtlen iyi donar, bu yüzden stokta kalırsa, onları tek kat düz dondurup çeşitli tariflerde kullanabilirsiniz.

Bu meyve, organik satın almak için önemli olan bir meyvedir. Böğürtlenin sağlığa faydalarını incelerken, ticari olarak üretilenlerin, yabani veya organik türlere kıyasla, besin değeri çok az olan veya hiç olmayan bulgular görmek nadir değildir.

Böğürtlen Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Böğürtlen, tüm dünyada çok sayıda çeşit ve türün içinde bulunur ve hiç kimse “orijinal” çeşitliliği tam olarak belirleyemez.

Bu meyve, sadece bir porsiyonda büyük miktarlarda lif, C vitamini, manganez ve K vitamini gibi uzun bir yaşamsal besin envanteri içerir. Bu nedenle böğürtlenin sağlığa yararları çok fazladır.

Birçok araştırma böğürtlenin ve ekstrakte edilmiş bileşiklerinin, böğürtlenin sağlığa olan yararlarından yalnızca biri olan güçlü kanserle mücadele ajanları olduğu teorisini desteklemektedir.

Böğürtlenin sağlığa faydalarının birçoğu yüksek antioksidan özelliği sebebiyle, özellikle de içerdikleri antosiyanin polifenollerinin miktarı ile ilgilidir.

Böğürtlen, beyin sağlığı için iyidir, çünkü en üst düzeyde işlev görür ve zarar görmesini önler.

Böğürtlen, birçok hastalıkla mücadele eden anti-enflamatuar, antioksidan ve anti bakteriyel bir meyvedir.

Adet döngüsü sırasında böğürtlen yemek, krampları ve diğer PMS semptomlarını en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Böğürtlen, kalbin iyi çalışmasına yardımcı olur ve cildin sağlıklı kalmasının yanı sıra bağışıklığı güçlendirir, sağlığa olan faydalar listesi uzundur.

Böğürtlenleri mümkün olduğu kadar organik satın almaya özen gösterin, organik meyve besin bütünlüğünü korumanın en iyi yoludur.

Böğürtlen Tarihi ve İlginç Bilgiler

Böğürtlen meyve olarak işlev görse de, bileşimdeki diğer meyvelerle pek benzer değildir. Böğürtlenler “toplanmış meyvelerdir”, yani oluşumlarında birçok bitki yumurtalığını birleştirmiştir. Böğürtlen üzerindeki küçük kabarcıklar, damlacık olarak bilinir ve bu da onları diğer meyvelere benzer kılar.

Birçok antik kültür böğürtlenin sağlığa faydalarının bir dereceye kadar farkındaydı. Yunanlıların gut tedavisi için böğürtlen bitkisini kullandıkları biliniyordu ve Romalılar, çeşitli hastalıklara tedavi edeceğini iddia ettikleri bir çay oluşturmak için böğürtlen yapraklarını kullandılar.

Bu meyve antik folklordaki yerini çok sayıda hikâye ile de sembolik olarak buldu. Hıristiyanlıkta kaynaklar, böğürtlenin ruhsal ihmali ya da cehaleti sembolize etmek için kullanıldığını göstermektedir. Akdeniz orta literatüründe, yazarlar, Mesih’in dikenli taçlarından böğürtlen koşucularından yapıldığı ve meyve suyunun derin renginin Kurtarıcının kanını temsil ettiği konusunda ısrar etti. Diğer halk hikâyeleri böğürtlenleri kötü, acele ve bazen de ölümle ilişkilendirir.

Explorer, yazar ve botanikçi John Bertram, Amerika Birleşik Devletleri Botanik Bahçesi için çalışmalarında böğürtlenlerin varlığını resmen kaydeden ilk kişilerden biriydi. Böğürtlen hakkında kayda değer gerçeklerden biri, orijinal böğürtlenin bir “taksonomisini” açıklığa kavuşturmak için mümkün olmayan çok fazla çapraz işlenmiş çeşit olmasıdır. Mevcut böğürtlen türlerinin karmaşıklığı, orijinali ayırmanın bir yolu olmadığı anlamına gelir.

Günümüzde Meksika dünyada böğürtlen üretiminin en büyük ihracatçısıdır.

Böbreklerde Potansiyel Yan Etkiler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Böğürtlen meyvesinde bulunan tanenler çok fazla tüketmediğiniz durumlarda sağlıklı olacak kadar küçük miktarlarda olmasına rağmen, bazen çay yapmak için kullanılan bitkinin yapraklarında ve kökünde daha büyük miktarlarda bulunur. Bu tür çaylardaki gibi büyük bir tanen yükünün kanser hastalarında tümörlerin boyutunu artırabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Kanser öyküsü olan kişiler, böğürtlen yaprağı veya kökünden yapılan çaylardan kaçınmalıdır.

Böbrek taşlarına yatkınsanız, böğürtlen ve diğer çeşitli meyvelerde bulunan oksalatlar bazen bu taşların üretimini artırabileceğinden böğürtlen tüketimini asgariye indirmek en iyisidir.

Bazı insanlar böğürtlen tüketirken hafif alerjik reaksiyonlar yaşayabilir, bu nedenle meyveleri yerken ellerinizi, ağzınızı veya dudaklarınızı bir şişlik veya kaşıntı hissederseniz, derhal tüketmeyi bırakmak en iyisidir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu