Yaşam

Bir Kez Aldatan Yine Yapar Mı?

Bir Kez Aldatan Yine Yapar Mı? İkili ilişkilerin en kötü anlarından biri şüphesiz ki aldatıldığını anlamak ve görmektir. Birçok kişi için travma olan bu durum, bazı insanların da görmezden gelmesi ya da önemsememesi nedeniyle geçiştirilebiliyor.

Bir Kez Aldatan Yine Yapar Mı? Peki bir kez aldatan yine yapar mı yoksa bundan ders alır mı? Bu sorunun cevabı aslında kendisinde gizli. Çünkü bir kez yapan bir kez daha yapacak ve bu durum doğru kişiyi bulana kadar devam edecektir. Bir kereden bir şey olmaz mantığında olan kişiler sonraki aldatılmalara da hazırlıklı olmalıdır.

“Nasılsa Affetti”

Nasılsa affetti diye yeniden yapmakta sakınca duymayan bir insan sizin sadakatinizi de hak etmiyordur. Bu yüzden aldatılma işin içine giriyorsa arada bir şeyler bitmiş demektir. İlişkisinde tatmin olan ve mutlu olan birinin aldatması ya da heyecan araması da söz konusu değildir. Aldatmak farklı kültürlerle farklı şekillerde meydana gelebilir. Ülkemizde cinsellik tabu olduğu için aldatma işinin içine dahil edildiğinde affedilmez bir hal alabilmektedir. Erkeklerin %58’i kadınların ise %40’ı ilişkileri boyunca eşlerini en az bir kez aldatıyorlar. Üstelik büyük bir kısmı bu durumu normalleştirilmiş durumda. Aldatmanın en önemli etkileri kişinin özgüveninin azalması ve karşı tarafa güven duymamasıdır. Bu yüzden aldatmaya karşı hoşgörülü olmamak ve gereken tavrı net biçimde belli etmek son derece önemlidir.

Bir Kez Aldatan Yine Yapar Mı
Bir Kez Aldatan Yine Yapar Mı

Aldatmanın Nedenleri

İlişkilerde aldatmanın nedenleri bilimsel araştırmalara bile konu olmuştur. İlk neden olarak ortaya çıkan konunun ilişkideki bağlılığın azalması zaten bazı şeyleri özetliyor. Daha sonraki nedenler ise şu şekilde ortaya çıkmış:

  • Cinselliğin azalması,
  • Eşin çekici gelmemesi,
  • Yüz göz olmak,
  • Başka kişiler tarafından beğenildiğini öğrenmek istemek,
  • Aşırı sosyallik,
  • Aldatmanın hoşgörülü karşılanması gibi durumlar aldatmanın nedenleri olarak bilinmektedir.
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu