Sağlık

Beyin İçin Faydalı Baharatlar

Beyin sağlığınızın yerinde olması için beslenmenize özen göstermeniz gerekmektedir. Ne yediğinizin etkisini büyük oranda görebilmeniz için beyine sağlıklı olan yiyecekleri bilmeniz gerekmektedir. İşte bunlar arasında yer alan baharatları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Zerdeçal Tüketimi

Bu baharatı tüketmeye başladığınız anda sarı rengini veren kurkumin isimli madde sayesinde antioksidan özelliğini vücudunuza almış oluyorsunuz. Aynı zamanda plak oluşumu engelleniyor ve doku sertleşmesi ve kanser başta olmak üzere pek çok rahatsızlıkla da mücadele etmeniz mümkün hale geliyor.

Safran Etkisi

Kendinizi depresyonda hissettiğinizde bununla savaşabilmek için safranın etkisini görmeniz gerekmektedir. Yeni şeyler öğrenmenize ve hafızanızda tutmanıza yarayacak olan bu baharatı mutlaka tüketmeniz gerekmektedir.

Adaçayı Benzerliği

Alzheimer tedavisinde kullanılan ilaçlarla benzerlik göstermesini örnek verebiliriz. Hafızayı oldukça olumlu etkiliyor ve en şifalı bitkilerden birisi olarak geçen adaçayı, beyni de korumaya yardımcı oluyor. Bunun dışında antioksidan özelliği sayesinde iltihapları vücudunuzdan atmanızı kolaylaştırıyor.

 

Tarçın Tüketmek

Odaklanmayı ve hafızayı olumlu yönde etkilemektedir. Zihni açtığı belirtilmektedir ve kokusuyla da harika bir baharat olarak hafızalara kazınmaktadır. Enfeksiyonları önlemesinin yanı sıra şeker seviyesini de düzenlemesiyle dikkati çekiyor. Bunun dışında kan ve lenf hücrelerinin de çoğalmasını önleyici etkisi bulunuyor.

Bu baharatları dozunda ve yerinde kullanarak, alışkanlık haline getirmeniz halinde beyin sağlığınızın ve işlevlerinin çok daha fazla yerinde olacağını görebilirsiniz. Üstelik erken yaşta gelecek olan unutkanlık gibi şikayetleri ve sorunları da engelleyecek olduğunu görebilirsiniz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu