DiyetSağlıkYaşam

Beslenme Konusunda Her İnsanın Bilmesi Gereken Bilgiler

Beslenme, vücudun beslenme ihtiyaçları ile ilişkili olarak kabul edilen gıda alımı olarak tanımlanır. İyi beslenme; düzenli fiziksel aktivite ile birlikte yeterli, iyi dengelenmiş bir diyet sağlığın temel taşıdır. Zayıf beslenme, bağışıklığın azalmasına, hastalığa yatkınlığın artmasına, fiziksel ve zihinsel gelişimin ve verimliliğin azalmasına yol açabilir. Bir organizmanın diyeti ne yediğidir, bu da büyük ölçüde yiyeceklerin mevcudiyeti, işlenmesi ve lezzetliliği ile belirlenir. Sağlıklı bir diyet, besinleri oksidasyondan, ısıdan veya liçten koruyan ve gıda kaynaklı hastalık riskini azaltan yiyecek ve saklama yöntemlerinin hazırlanmasını içerir.

Kanser de dahil olmak üzere çeşitli hastalıkları önlemek için sağlıklı besleyici bir beslenme tarzı tekrar tekrar gösterilmiştir. İyi beslenme, sağlık, hastalığın önlenmesi ve çocukların ve ergenlerin sağlıklı büyümesi ve gelişimi için elzemdir.

Besin Sınıfları

Yedi ana besin sınıfı vardır: karbonhidrat, yağ, lif, mineral, protein, vitamin ve su.

Karbonhidratlar: Ana enerji kaynağımız.

Yağlar: Bir enerji kaynağı ve yağda çözünen vitaminlerle ilgili olarak önemli.

Roughage (Fibre): Diyetimizin sindirim sisteminin sağlığı için gerekli olan lifli sindirilemez kısmı.

Mineraller: Vücutta meydana gelen ve normal fonksiyonları için kritik olan inorganik elementler.

Proteinler: Kas ve diğer vücut dokularının büyümesi ve onarımı için esastır.

Vitaminler: Suda ve yağda çözünen vitaminler vücuttaki birçok kimyasal süreçte önemli rol oynar.

Su: Normal vücut işlevi için gerekli, diğer besinleri taşımak için bir araç olarak ve insan vücudunun % 60’ı sudur.

Bu besin sınıfları şu şekilde sınıflandırılabilir;

Makro besinler (nispeten büyük miktarlarda gerekir) – Makro besinler karbonhidratlar, yağlar, lifler, proteinler ve sudur.

Mikro besinler (daha küçük miktarlarda gerekir) – Mikro besinler mineral ve vitamindir.

Makro besin maddeleri (lif ve su hariç), kilo ve kalorilerle (genellikle sadece Kaloriler olarak adlandırılır) ölçülen enerji sağlar.

Karbonhidratlar ve proteinler gram başına 17 kJ (4 kcal) enerji sağlarken yağlar gram başına 37 kJ (9 kcal) sağlar.

Vitaminler, mineraller, lif ve su enerji sağlamaz, ancak başka nedenlerden dolayı gereklidir.

İnsan vücudu su, karbonhidratlar (şeker, nişasta ve lif), amino asitler (proteinlerde), yağ asitleri (lipidlerde) ve nükleik asitler (DNA ve RNA) gibi kimyasal bileşikler içerir. Bu bileşikler sırasıyla karbon, hidrojen, oksijen, azot, fosfor, kalsiyum, demir, çinko, magnezyum, manganez ve benzeri elementlerden oluşur. Bu kimyasal bileşiklerin ve elementlerin tümü, hem insan vücudunda, hem de insanların yediği bitki ve hayvan organizmalarında çeşitli formlarda ve kombinasyonlarda (örneğin hormonlar, vitaminler, fosfolipitler, hidroksiapatit) ortaya çıkar.

Su, beslenmenizdeki en önemli besinlerden biridir. Vücudunuzdaki gıda atığı ürünlerini yok etmeye yardımcı olur, aktivite sırasındaki vücut ısısını düzenler ve yemeğin sindirilmesine yardımcı olur.

Yağ Asitleri

Çoğu yağ asidi esastır, yani vücudun onları gerektiği gibi üretebileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, insanlarda en az iki yağ asidi esastır ve beslenmeye dahil edilmelidir. Temel yağ asitleri, Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin uygun bir dengesi sağlık için önemlidir. Bu “omega” uzun zincirli çoklu doymamış yağ asitlerinin her ikisi de, insan vücudunda rolleri olan prostaglandinler olarak bilinen bir eikosanoid sınıfı için substratlardır.

Fitokimyasallar

Büyüyen bir ilgi alanı, kolektif olarak fitokimyasal olarak adlandırılan, iz kimyasalların insan sağlığı üzerindeki etkisidir. Bu besinler tipik olarak yenilebilir bitkilerde, özellikle renkli meyvelerde ve sebzelerde, ayrıca deniz ürünleri, algler ve mantarlar dahil diğer organizmalarda bulunur.

Fitokimyasalların etkileri gittikçe artan sağlık kuruluşları tarafından titizlikle test edilmeye devam etmektedir. Fitokimyasalların temel sınıflarından biri, kardiyovasküler sisteme ve bağışıklık sistemine bazı sağlık yararları sağladığı bilinen polifenol antioksidanlarıdır. Bu kimyasalların, kardiyovasküler hastalıklarda anahtar kimyasal olan reaktif oksijen türlerinin oluşumunu aşağı regüle ettiği bilinmektedir.

Besleyici Bir Beslenme Tarzı İçin Yapılması Gerekenler

Besleyici beslenmeyi öğrenmek zor değildir. Anahtar cümleler:

Bolca su iç.

Tuz, şeker, alkol, doymuş yağ ve trans yağları çok sınırlı şekilde tüket veya tamamen bırak.

Meyve ve sebzeler ve tam tahıllı ürünler de dahil olmak üzere çeşitli gruptaki yiyecekleri yiyin.

Yağsız et, kümes hayvanları, balık, fasulye ve az yağlı süt ürünleri yiyin.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu