Teknoloji

Bellek Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Bellek Nedir, Çeşitleri Nelerdir? Gerek bilgisayarlarda gerekse de diğer mobil cihazlarda milyonlarca videonun, fotoğrafın, makalenin, ses kayıtlarının nerede saklandığını biliyor musunuz? Bu makalede bellek kavramının ne olduğunu ve çeşitlerinin nelerden ibaret olduğunu, nasıl kullanıldığını detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız. Bilgisayarlarda faaliyet gösteren programların barındırdığı komut dizilerinin, aygıtlara yönelik yapısal özellik taşıyan verilerin depolanarak işlem esnasında oluşan ara değerlerin ve daha sonra kullanılmak amacıyla saklanmış bilgilerin depolandığı kayıt ortamıdır. Esasında iki çeşit bellek vardır: kalıcı bellekler, geçici bellekler. Karaca bellekler genel itibariyle verirler üzerine kaydedilmiş ve elektrik kesintilerinden herhangi bir olumsuz etkilenme durumu söz konusu olmaksızın taşıdığı verileri muhafaza edebilen belleklerdir. Bu bellek, veri içeren devreler, üretici firmalar aracılığı ile aygıtların üzerine monte edilir. Geçici bellekler ise yapı ile çalışma sistemi şeklinde kullanıldıkları hedefler doğrultusunda çok fazla çeşitlilik gösterir. Bu bellek çeşitlerinin tamamı elektriğe bağlı bir şekilde faaliyet gösterir. Sisteme enerji girildiği müddetçe bilgi depolar ve böylelikle depolanan bu bilgilerin gerektiği zaman kullanılmasını sağlar.

Bellek Nedir, Çeşitleri Nelerdir? Flopy disketler ile sabit diskler, veri toplama alanları olduğu için bellek ünitelerine benzetilir ve daha çok ikincil ya da bellek olarak isimlendirilir. Esasında bunun doğruluk payı ise söz konusu değildir. Zira disklerin kayıt ile erişim sistemi şeklinde belleklerden çok farklı olduğunu söyleyebiliriz. Benzerlik taşıdıkları tek husus, verilerin depolanması ile gerektiği zaman bu depolanmış oldukları yerden alınıp kullanılmasıdır.

Bellek Nedir, Çeşitleri Nelerdir
Bellek Nedir, Çeşitleri Nelerdir

Rastgele Erişim Bellek- Read Access Memory (RAM)

RAM, bilgisayarda ana bellek birimi olarak tanımlanır. Haram çiftliği, transistör, verileri ve kondansatör dizileri içinde bulunan sütun ile satırlarda depolar ve böylelikle özel adreslerde yer almakta olan bu bilgileri getirmek amacıyla bir bellek denetleyici görevi görür. Çipler, kullanılmakta olan şarjların korumaları açısından elektrik darbeleri ile düzenli bir şekilde tazelenir. İçerisinde bulunan veriler, RAM ya da bellek şifreli şeklinde nitelendirilen bir dizi mikroçip içerisinde ve şarj bağlantısının olup olmamasına göre depolanır. Kullanıcı, kullandığı bilgisayarı kapattığı zaman içerisinde bulunan her şey ortadan kaybolacak.

Sadece Okunabilir Bellek- Ready Önlü Memory (ROM)

Bilgisayarların çalışmaları açısından gerekli olan bütün komutların depolandığı yerlere ROM denir. Bu konutlar ise genel itibari ile içme işlemlerden geçirilmesi açısından RAM içerisinde ve dışında verilerin taşınması ile manyetik medyalar üzerinde verilmekte olan verilerin düzgün bir şekilde depolanması, bilgilerin ekran üzerinde gösterilmesi ile klavyeden girilen komutların analiz edilmesi şeklindeki iş ve işlemleri barındırır. ROM ile diğer taraftan bilgisayarın açıldığı dakikadan itibaren bilgisayarın düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığını aynı zamanda test etmek amacıyla bir takım testleri de gerçekleştiririz. Belleğin bir parçası olan ROM BIOS şeklinde nitelendirilen birim ise bir bilgisayarın açılışını başlatan yerdir.

 

 

 

 

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu