Eğitim & Kurs

Beden Dilinde Savunma

Beden Dilinde Savunma nedir? Rahatsızlık veya çekingenlik hissettiğiniz durumlarda vücut hareketlerinizi inceleyin ve beden dilinde savunma şeklinizi gözlemleyin. Ya kollarınızı kavuşturdunuz ya da elinizdeki bir nesneyi iki elinizle kavradınız çünkü bu şekilde bilinçaltınızı rahatlatmış oldunuz.

Beden Dilinde Savunma nedir?  İş hayatında iseniz bir masanın veya kürsünün arkasında durmayı seçebilirsiniz. Oturuyor durumda iseniz bacak bacak üstüne atmış olabilirsiniz ve bu karşınızdaki ile iletişimi kısmen kapatmanız anlamına gelir.

Beden Dilinde Savunma
Beden Dilinde Savunma

Savunma Şekilleri

Yeni bir ortama girdiğimizde veya topluluk karşısına çıktığımızda elimizi ayağımızı koyacak yer bulamayıp kendimizi istemsizce karşı tarafla iletişime kapatmış olabiliriz, buradan yola çıkarak kendimizi savunma şekilleri konusunda bir inceleme yapacağız. Genellikle bayanların uyguladığı bir elle diğer kolu tutma ve ayakta duruyorken bir ayağı diğer bacağın önünde tutma duruşu klasik bir savunma şeklidir. Bunun yanında, bir nesneyi göğsümüze bastırır şekilde iki kolla tutmak da kendimizi kapatmak istediğimizin bir işaretidir. Bu hareketi erkekler yaparken görmeyiz çünkü erkekler tam tersine toplum içinde bayanlara göre daha rahat davranmaktadırlar, belki de bu yüzden kendimizi farkında olmadan savunma durumuna geçiriyoruz. Topluluk karşısına çıktığımız durumlarda elimizdeki bir nesneyi önümüze siper eder gibi iki elimizle tutabiliriz, erkekler bunu saatlerinin veya gömleklerinin kol uçlarıyla oynama şeklinde harekete dökerler. Örneğin, yeni olduğumuz bir ortamda elimizdeki bardağı iki elimizle kavrama ihtiyacı duyabiliriz, halbuki evdeyken çay içtiğimiz bardağı hiçbir zaman iki elimizle birden tutmayız.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu