Anne-Çocuk

Bebeklerde Uyku Problemi Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde Uyku Problemi Nedenleri Nelerdir? Bebeklerde beslenme ne kadar önemliyse uykuda çok önemlidir. Bebeklerde uyku sırasında büyüme hormonu salgılandığı için büyüme ve bağışıklık sistemini güçlü hale getirir. Bizde bu yazımızda bebeklerde sıklıkla yaşanan uyku problemi nedenlerini ele aldık.

Bebeklerde Uyku Problemi Nedenleri Nelerdir? Uyku düzeni bebeklerde ilk aylarda düzensiz olabilir. Uyku sorunu yaşayan bebekler huzursuz oldukları gibi beslenme istekleri de azalır. Bu dönemlerde bebeklerde uyku problemi oluşur. Bu dönemde ne mi yapılmalı? İşte cevabı yazımızda yer almaktadır.

Bebeklerde Uykuya Direnme

Uykusuzluk bebeklik dönemlerinde oldukça fazladır. Bebeklerde uyuma sorunu birçok nedenlere bağlı olmaktadır. Bu nedenler genel olarak şunlardır:

  • Bebeğin diş çıkarma zamanı
  • Burun tıkanarak nefes almada zorlanma
  • Bebeklerde meydana gelen ateşli hastalıklar
  • Bebeğin yorgun olması
  • Anne ve babadan ayrılma korkusu
Bebeklerde Uyku Problemi Nedenleri Nelerdir
Bebeklerde Uyku Problemi Nedenleri Nelerdir

Büyüme Atağı

Bebek gündüzleri yeteri kadar uyumuyorsa akşamları yorgunluk ve huysuzluk artar. Bebeğin çok uykusu olmasına rağmen uyumuyorsa, bebekte uyku saati geçmesinden dolayı uyumada zorluk yaşar. Bebeklerde esneme, sızlanma gibi sorunlar meydana gelirse bilin ki bebeğin uykusu gelmiştir. Bebek acıkmış olduğu zamanlarda ve karnının tam olarak doymadığı saatlerde bebekler huzursuz olurlar.

Bebek Uyumuyorsa Uyutmak İçin Yapılacaklar

Öncelik olarak bebek için uyku rutini oluşturun. Rutinler bebeklerde uykularının geldiğini bildirir. Oyun. Beslenme rutinlerini gün içerisinde tekrarlayın. Her gün aynı saatlerde bebeğe masaj, banyo ve beslenme gibi programlar yapabilirsiniz. Bebeği geceleri karanlık ortamda uyutmaya alıştırınız. Bebekler beslenirken bebeğin gazını çıkararak uyutmalı ve bebek uyurken sırtüstü başı sağa veya sola dönük olarak yatırılmalı.

Bebeklerde Sağlıklı Uyku Süreleri

Her bebeğin uyku düzeni ile uyku süreleri farklı olur. Bebeklerde günlük olarak uyuma süreleri şunlardır.

  • Yeni Doğan Bebekler: Günlük 17 veya 18 saat
  • 1 ile 6 ay arası bebekler: 15 veya 17 saat
  • 6 ay ile 1 yaşa arası bebekler 15 saat
  • 1 ile 2 yaşa arası bebekler 12 veya 13 sat
  • 2 yaş: 12 saat

Bebeğin Emerek Uykuya Dalmasını Önleyin

Bir bebek devamlı olarak emzirilerek uyutuluyorsa, bu durum zamanla başka yollarla uyutulmaya engel olur. Bebek uykulu hale gelene kadar emzirilmeli, fakat emzirerek uyutulmamalı.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu