Gebelik

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Kesin Belli Olur?

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Kesin Belli Olur? Son derece heyecanlı bir süreç olan bebeğinizin karnınızda var olduğunu öğrenmenizle birlikte pek çok soru işareti de belirmeye başlayacaktır. Buna göre heyecanınızın giderek artmasında bebeğinizin cinsiyeti ile ilgili merakınız da etkili bir faktör olacaktır.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Kesin Belli Olur? Kıyafet seçimlerine başlamak ve daha pek çok hazırlığı tamamlayabilmek için cinsiyetin belirlenmesi önemlidir. Bu durumda Bebeğinizin Cinsiyetini Ne Zaman Öğrenebilirsiniz? İşte bu gibi soruların yanıtlarını bulacağınız yazımızda bebek cinsiyetinin belirlenmesine yönelik süreçleri de öğrenmiş olacaksınız.

Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Belirlenir?

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin cinsiyete dair merak ettiği konulardan birisi ise belirleyici faktörlerdir. Buna göre annenin 46xx kromozomu taşımasına karşın, babanın ise 46xy kromozomu taşıdığını bilmeniz, cinsiyeti belirleyen tarafın baba olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Y kromozomu taşıyan sperm tarafından döllenen yumurtada bebeğin cinsiyeti erkek olacaktır. X kromozomuna sahip hücrenin döllemesi halinde ise bebeğinizin cinsiyeti kız olacaktır.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur
Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur

Bebeğin Cinsiyetini Anlamak Mümkün Müdür?

Bebeğinizin rahminize düşmesinin ardından cinsiyeti belli olsa da, bunu anlamanız zaman alacaktır. 8. haftadan itibaren netlik kazanacağını belirtebiliriz. Böylelikle bebeğin erkek olması durumunda penis daha belirgin bir hale gelecektir. Kız bebeklerin genital organ dudakları ve klitorise dönüşmesi bu süreçte mümkün olacaktır. Ultrason görüntülerinin tam olarak sonuç verebilmesi için 16. haftanın içerisinde olmanız gerekmektedir.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Kesin Olarak Anlaşılır?

Bebeğinizin cinsiyetinin belirlenmesi esnasında önemli bazı hususlar bulunmaktadır. Hangi pozisyonda olduğu ve ultrason cihazının kaliteli başlıca etkenlerdendir. Diğer yandan ise muayeneyi gerçekleştirecek olan doktorunuzun tecrübeli olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Böylelikle 16. haftalardan itibaren karından yapılacak ultrason görüntülemeleri ile kolaylıkla öğrenebileceğiniz cinsiyet için tahminlerde yanılma payı çok daha az olacaktır.

Bebeğin Cinsiyet Tespitinde Yanılmalar Olur Mu?

Bebeğiniz için kıyafet, beşik ve mobilya gibi çeşitli hazırlıkları yapmadan önce cinsiyetini öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Ultrason görüntülerinden faydalanarak bu sorunun yanıtını almanız mümkün olacaktır. Ancak kız bebeklerinde yanılma ihtimalinin çok daha yüksek olduğu görülmektedir. Muayene esnasında göbek kordonunun bebeğin genital bölgesine yakın olması durumunda ise erkek bebeklerde yanılma oranı artmaktadır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu