Sağlık

Baş Ağrısının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Baş Ağrısının Başlıca Nedenleri Nelerdir? Sürekli baş ağrısına örneğin sıcak, stres veya kaygı neden olabilir, ancak sinüzit, migren ve beyin tümörleri gibi daha ciddi sorunlara da işaret edebilir. Baş ağrısının nedenleri nelerdir açıklayalım.

Baş Ağrısının Başlıca Nedenleri Nelerdir? Baş ağrısı yaygın olarak yaşanmaktadır. Bizde bu yazımızda genel olarak baş ağrısının nedenlerini sizler için ele aldık.

Sıcaklık

Aşırı ısı, kafadakiler de dahil olmak üzere kan damarlarının hafif dehidrasyonuna ve genişlemesine neden olarak baş ağrısına yol açar. Halsizlik, baş dönmesi ve sersemlik gibi diğer semptomlar da ortaya çıkabilir.

Görme Sorunları

Örneğin astigmat, hipermetrop ve miyop gibi görme sorunları kişiyi görmek için zorladığından, özellikle çocuklarda sürekli baş ağrılarına neden olabilir.

Baş Ağrısının Başlıca Nedenleri Nelerdir
Baş Ağrısının Başlıca Nedenleri Nelerdir

Stres ve Kaygı

Baş ağrısının nedenleri arasında bir diğeri de stres ve kaygı olmaktadır. Stres ya da kaygı durumunda kişi iyi uyuyamayabilir ve zihni aktif olamayabilir, konsantre olmakta daha fazla güçlük çekebilir ve gün boyunca aşırı yorgunluk yaşayabilir. Yorgun bir vücut ve zihin, vücudun rahatlama girişimi olarak yorumlanabilecek baş ağrılarını destekler.

Besinler

Bazı insanlarda örneğin kahve, alkolsüz içecekler ve çikolata gibi uyarıcı gıdaların tüketimi baş ağrısına neden olabilir. Ayrıca yemek yemeden çok uzun süre kalmak da hipoglisemi nedeniyle sürekli baş ağrısına neden olabilir.

Bruksizm

Bruksizm, çene ekleminizin konumunu değiştirebilen ve sürekli baş ağrısına neden olabilen istemsiz, gece boyunca dişleri sıkma veya gıcırdatma eylemidir.

Adet Dönemi

Adet de baş ağrısının nedenleri arasındadır. Menstrüasyon nedeniyle vücuttaki hormonal değişiklikler, adet migreni olarak adlandırılan, adet devam ederken sürekli bir baş ağrısına neden olabilir. Ayrıca baş ağrısı başın sadece bir tarafını etkileme eğilimindedir ve bazı kadınlarda mide bulantısı veya kusma gibi semptomlara neden olur.

Sinüzit

Sürekli baş ağrısı sinüzitten kaynaklanabilir ve alında baskı veya gerginlik hissine neden olabilir. Ayrıca ateş, boğazda balgam ve öksürük gibi başka belirtiler de ortaya çıkabilir.

Migren

Sürekli baş ağrısına migren sebep olabilir, bu durumda ağrı genellikle zonklayıcıdır ve başın yalnızca bir tarafını etkiler. Ayrıca bulantı, kusma, aydınlık veya gürültülü ortamlarda rahatsızlık gibi başka durumlar da meydana gelebilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu