Sağlık

Bağırsak Sağlığına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Bağırsak Sağlığına İyi Gelen Besinler Nelerdir? Soyulmuş elma, armut ve pişmiş yeşil muz gibi bağırsağı tutmaya yardımcı olan yiyecekler, yiyeceklerin sindirim süresini artıran ve bağırsak hareketlerini azaltan çözünür lifler içerir.

Bağırsak Sağlığına İyi Gelen Besinler Nelerdir? Kabuksuz pişmiş havuç ve beyaz ekmek de düşük lifli ve kolay sindirilebilir besinler olup, bağırsakları düzenlemeye ve ishali önlemeye yardımcı olur. Bağırsak sağlığına iyi gelen besinler nelerdir sıralayalım.

Haşlanmış Yeşil Muz

Pişmiş yeşil muz, gıdanın sindirim süresini uzatan, ishali azaltmaya yardımcı olan çözünür lifler içerir. Ayrıca yeşil muzlar, vücudun temel işlevlerini sürdürmek için gerekli olan ve ishal nöbetleri sırasında elimine edilen bir mineral olan potasyum açısından zengindir.

Bağırsak Sağlığına İyi Gelen Besinler Nelerdir
Bağırsak Sağlığına İyi Gelen Besinler Nelerdir

Pişmiş Elma

Bağırsak sağlığına iyi gelen besinler arasında bir diğeri de pişmiş elma. Bu besin, bağırsak sağlığını korumak adına mükemmel bir seçenektir çünkü lif açısından yoğundur. Ayrıca elma, gıdanın sindirim süresini artıran ve bağırsak hareketlerinin hızını azaltan bir tür çözünür lif olan pektin barındırır. Bunun için 1 elmayı yıkamanız, soymanız ve dört parçaya ayırmanız gerekir. Elmayı 1 bardak su ile bir tencereye koyun ve 10 dakika pişirin.

Pirinç Suyu

Bağırsak sağlığına iyi gelen besinler listesi pirinç suyu ile devam ediyor. Pirinç suyu, ishal için harika bir seçenektir, çünkü lif oranı düşüktür ve bağırsak üzerinde toparlayıcı bir etkiye sahiptir, bu da daha sert dışkıya neden olur. Ayrıca pirinç suyu vücuda sıvı sağlayarak ishal sırasında su kaybını önlemeye destekçidir.

Haşlanmış Havuç

Soyulmamış pişmiş havuçlar, bağırsak hareketlerini azaltarak sindirim süresini uzatmaya yardımcı olan çözünür liflere ek olarak, çiğ versiyona göre daha az lif içerdiğinden ishale yardımcıdır. Bu sebzeyi hazırlamak için 1 adet havuç iyice yıkanmalı, soyulmalı ve dilimler halinde kesilmelidir. Havucu 1 su bardağı su ile bir tencereye koyun ve havuçlar iyice yumuşayıncaya kadar pişirin.

Haşlanmış Armut

Pişirilmiş ve soyulmuş armut, bağırsak hareketlerinin hacmini kontrol ederek bağırsakta gıdanın daha yavaş hareket etmesini sağlayan iyi miktarda çözünür lif içerdiğinden bağırsağın tutulmasına yardımcı olur. Ayrıca armut, su açısından zengin bir meyvedir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu