Sağlık

Bademcik İltihabı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bademcik İltihabı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Bademcik iltihabı nedir? Bademciğe tıp alanında tonsil adı verilmektedir. Burun etinin de tıbbi adı adenoid olarak söylenir. Bademcikler ile burun eti burunu ve boğazı kaplayan lenf dokusunun parçası olarak bilinir. Görevi insanları dışarıdan gelecek olan enfeksiyonlara karşı korumaktır. Ortaya çıkan büyüme genel olarak enfeksiyonlardan kaynaklanan büyümelerdir.

Bademcik İltihabı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Bademciğin iltihaplanmasına tonsilit adı verilir. Bademcik iltihaplanması genelolarak2 yaşından büyük çocuklarda çok sık olarak görülür. Fakat erişkin yaşlardaki insanlarda da çok nadir görülebilmektedir. Vücuda giren bazı virüsler boğaz enfeksiyonunun oluşmasına neden olur.

Bademcik İltihabı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
Bademcik İltihabı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Bademcik İltihabının Belirtileri

Bademcik iltihabı olan kişilerde genel olarak yüksek ateş görülmektedir. Daha sonra ise baş ağrıları, kusmalar ve halsizlik meydana gelir. Bademcik iltihabı olan hastaların boğazında boğaz ağrısıyla beraber boğazda kuruluk başlar. Boğaz tonsilitleri şişerek kırmızı renge dönüşür. Bazı durumlarda bademcik üzerinde beyaz renkte iltihaplı bir tabaka meydana gelir. Boyunda bulunan lenf bezleri şişmeye başlar.

Boğaz ağrısının nedeni olarak yutma güçlüğü ve kansızlık olabilmektedir. Bu durumda geniz etiyle beraber olup boğazı tıkayabilir.

Bademcik İltihabının Tedavi Yöntemi

Bademcik iltihaplarında antibiyotik kullanmaya gerek yoktur. Boğazda yer alan mikrobun tanınması için, boğaz kültürü veya antijen testi yapılır. Fakat iltihabın etken maddesi beta mikrobu çıkarsa antibiyotik kullanmak gerekir.

Bademcik şişliğinin oluşması durumunda acil olarak doktora danışmak gerekir. Çok aşırı olarak şişen bademcikler kişide uyku problemini de ortaya çıkarır. Bu gibi durumlarda acil olarak bir doktora görünmek uygun olur. Bademciklerin şişmesini önlemek için, hasta olan kişilerle temas kurmayınız. Eller çok sık olarak sabunla iyi yıkanması gerekir. Ruj gibi kişisel eşyalarınızı başkasıyla paylaşmayın. Başkası tarafından kullanılan tabak veya bardakları asla kullanmayın. Bağışıklık sisteminizi güçlü hale getirmeye çalışın. Bal ile hazırlanan normal çay veya su tüketmek yararlı olur. Bademcik iltihabının neden olduğu rahatsızlıklar ılık su içerek hafifletilmiş olunur.

Küçük çocuklara boğulma olaya yaşanabilir diye pastil verilmemesi gerekir. Çocukların kullanması için boğaz spreyleri daha uygun olur. Doğal olan pastiller kullanmak uygun olur. Ilık su ile ara sıra gargara yapmak yararlıdır.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu