Yaşam

Ayranın Faydaları Şaşırtıyor

Sıcak yaz günlerinde şekersiz ve sağlıklı bir içecekle ferahlamak için ayran tercih edilir. Peki, bu içeceğin insan sağlığının korunmasına birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz?

Ayran vücudun özellikle sindirim sisteminin güçlenmesi için gerekli olan vitamin ve mineraller içerir. Ayrıca kalsiyum ve potasyum içermesi nedeniyle özellikle kemik ve dişlerin oluşumuna olumlu etki yapan ayran, A, B12, D, B2 ve B6 vitaminleri ile protein deposudur. Diğer faydalarını ayrıntılı olarak inceleyelim…

Ayranın Faydaları

Dişeti Hastalıklarını Önlemeye Yardımcı Olur

Umut verici araştırmalar ayranın ağız sağlığının iyileştirilmesine ve diş eti hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Aslında, çalışmalar göstermektedir ki fermente süt ürünleri, güçlü bir anti-inflamatuar özelliklere sahip ve diş eti hastalıklarına bağlı iltihabı işaret seviyelerini azaltabildiğini. Journal of Periodontology’de yayınlanan bir çalışmada, daha fazla süt ürünü yemenin daha düşük diş eti hastalığı riski ile bağlantılı olduğu bulundu. Çalışmaya göre, diş eti hastalığı prevalansı fazla süt tüketenlere göre yüzde 41 daha düşüktü.

Kalp Sağlığını Destekler

Bazı araştırmalar günlük beslenmenize ayran eklemenin kalp sağlığını artırabileceğini ve hatta kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu. Bir 2013 çalışmasında, her gün tüketilen ayranın kötü LDL kolesterol ve kalp hastalığı için önemli risk faktörleri olan her ikisini de önlediği görüldü. Nutrition dergisindeki bir başka çalışma, kısa süreli tüketimin kalp hastalığı için bir başka önemli risk faktörü olan sistolik kan basıncını azaltabildiğini gösterdi.

Kemikleri Güçlendirir

Kalsiyum, fosfor ve D vitamini yüklü, ayranın kemik yapımına harika bir katkı olması şaşırtıcı olmamalı. Vücudun kalsiyumunun yaklaşık yüzde 99’u kemiklerde ve dişlerde bulunur, kemik büyümesinde ve gelişiminde merkezi bir rol oynar. Bu arada, D vitamini kalsiyum emilimini maksimuma çıkarmak, iskelet bütünlüğünü desteklemek ve vücutta yeterli kalsiyum depolarını muhafaza etmekle görevlidir. Öte yandan fosfor, minerallerin kemik matrisine dahil edildiği bir işlem olan kemik mineralizasyonu için önemlidir.

Laktoz İntoleransı Olan Kişiler İçebilir

Laktoz intoleransı, vücudun sütte bulunan başlıca şeker türü olan laktozu sindirme yeteneğini bozan yaygın bir durumdur. Laktoz intoleransı belirtileri tipik olarak mide krampları, şişkinlik, gaz ve ishal gibi sindirim sorunlarını içerir.

Süt veya peynir gibi diğer süt ürünleri ile karşılaştırıldığında ayran, laktozda tipik olarak daha düşüktür. Bu, laktoz intoleransı olanlar tarafından daha kolay sindirilebileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, bazı kişiler buna da duyarlı olabilir. Bu nedenle, küçük bir miktarla başlamak ve vücudunuzun toleransınızı değerlendirmek için nasıl tepki verdiğini görmek en iyisidir.

Probiyotikler İçerir

Bazı ayran türleri bağırsakta bulunan bir tür faydalı bakteri olan probiyotikler içerebilir. Araştırmalar, probiyotiklerin immün fonksiyon, kalp sağlığı, kanseri önleme ve sindirim için ve bir miktar başka sağlık koşullarında da yararlı olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, mutlaka her tür probiyotik içermez. Bağırsak artırıcı faydalardan yararlanmak için canlı aktif kültürleri içeren kültür ayranını tükettiğinizden emin olun.

Çok Yönlü Kullanılabilir

Ayran tozu ile ilgili çok sayıda sağlık yararına ek olarak, çeşitli tariflere dahil edilmesi de çok yönlü ve kolaydır. Peki ayran ne için kullanılıyor? Sınırsız ayran kullanımı vardır, kızartılmış tavuk gibi yiyecekler yapmak için kullanılır veya çorbalar, soslar ve salata sosları için kullanılır.

Ayrıca, genellikle fırınlanmış ürünlere de eklenir, bisküvilerde, keklerde ve daha pek çoğunda bulunabilir. Ayran pişirme işleminde ne yapar? Asitlik, bileşenlerin nemi muhafaza etmesine yardımcı olur, bir mayalayıcı madde olarak işlev görür,  turta ve hamur işleri gibi unlu mamullere lezzet ekler. Kalın dokusu aynı zamanda gıdalara diğer süt ürünlerinden ayıran kremsi, kadifemsi bir doku verir.

Veganlar İçin Ayranın Alternatifi Var Mı?

İster sağlık isterse etik nedenlerden dolayı süt ürünlerini kullanmıyorsanız, birkaç tane vegan ayran ikame ürünü de mevcut. Bir çorba kaşığı limon suyunu veya sirkeyi hindistancevizi, badem veya kaju sütü gibi en sevdiğiniz fındık sütünle karıştırmayı deneyin. Ayran için mümkün olan en iyi ikamein tadını çıkarmak için şeker eklenmemiş şekersiz çeşitleri tercih ettiğinizden emin olun.

Ayranın Olası Yan Etkileri

Ölçülü olarak, bu bileşen, sağlıklı, çok yönlü bir diyetin bir parçası olarak kullanılabilir. Bununla birlikte, sodyum açısından da yüksek olduğunu ve sıklıkla histaminler, hormonlar ve antibiyotikler içerdiğini unutmamak önemlidir. Hormon ve antibiyotik içermeyen olarak etiketlenmiş markaları kontrol etmeniz gerekebilir.

Ek olarak, laktoz intoleransı olan birçok kişi bu durumu iyi tolere edebilirken, bazı kişilerde sorunlara yol açabilir. İdeal olarak, küçük bir miktarla başlamak ve tolere edebileceğinizden emin olduktan sonra miktarı arttırmak en iyisidir. Süt alerjisi veya intoleransı olanlar, mandıra ürünleri veya histaminlerden tamamen uzak durmalıdır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu