SağlıkYaşam

Ayranın Besin Değeri Ve Hakkında Bilinmeyenler

Ayran, oldukça besleyici parçaları olan fermente bir süt ürünüdür. Her porsiyonda iyi miktarda protein, kalsiyum ve fosfor sağlamanın yanı sıra, probiyotik açısından da zengin ve laktoz bakımından düşüktür. Ayrıca, kalp sağlığını arttırdığı, kemikleri güçlendirdiği ve hatta diş eti hastalıklarına karşı koruduğu da gösterilmiştir.

Peki süt ve ayran arasındaki fark nedir? Bu yaygın süt ürünleri sağlığınızı nasıl etkileyebilir? İşte bilmeniz gerekenler.

Ayran Nedir?

Geleneksel ayran, fermente edilmiş sütten tereyağı çıkarıldıktan sonra kalan sıvıdan yapılmış bir üründür. Bu şekilde Pakistan ve Hindistan gibi ülkelerde yaygın olarak kalmaya devam etse de, çoğu batı ülkesinde çok farklı. Aslında, marketlerin raflarında bulabileceğiniz ayran, normal sütün pastörize edilmesi ve homojenleştirilmesinin, ardından Lactococcus lactis veya Lactobacillus bulgaricus gibi bir bakteri kültürü eklenerek yapılır.

Kültürlenmiş ayran, bakteri türleri süt şekerlerini fermente ettiğinde, sütü kalınlaştırırken ve pH’da bir azalmaya neden olduğunda üretilen ekşi bir tada sahip olma eğilimindedir.

Ayran nereden alınır, evde nasıl yapılır, kendi mutfağınızda nasıl kullanmaya başlarsınız? Hadi daha yakından inceleyelim.

Ayran nasıl yapılır

Ev yapımı ayran besleyici, lezzetli ve hazırlanması kolaydır.

Klasik olarak yoğurttan yapılan ayran dışında şimdi size çok farklı bir tarif vereceğiz. Ayran yapmak basittir ve sadece birkaç bileşen gerektirir. Sütten nasıl yapılacağına dair pek çok ayran tarifi seçeneği vardır, ancak genellikle süte sirke veya limon suyu gibi bir asitle birleştirmeyi içerir. Her bir bardak süt için, yaklaşık bir çorba kaşığı asit kullanmalısınız.

Asit ve süt birleştirildiğinde, yaklaşık 10 dakika kadar beklemeye bırakın. Asit sütün kıvrılmasına, hafifçe kalınlaşmasına ve ideal bir doku almasına izin verir.

Süt içermeyen versiyonları yapmak için, kaju sütü, badem sütü veya hindistancevizi sütü gibi bitkisel bazlı somun sütlerinin kullanılmasını içeren çok sayıda başka yöntem vardır. Bunlar tipik olarak bir çorba kaşığı limon suyuna veya sirke ile aynı süt oranını aside kullanır.

Ayranın Besin Değerleri

Ayran, herhangi bir sağlıklı beslenmeye değer birçok katkı sağlayan çok sayıda önemli besin kaynağıdır.

Aslında, kültürlenmiş, azaltılmış yağ versiyonunun bir porsiyonu (yaklaşık 245 gram)  yaklaşık olarak şunları içerir:

137 kalori

53 karbonhidrat

10 gram protein

5 gram yağ

350 miligram kalsiyum

0.5 miligram riboflavin

201 miligram fosfor

0,9 mikrogram B12 vitamini

441 miligram potasyum

0,1 miligram tiamin

5.6 mikrogram selenyum

3.7 miligram C vitamini

0,1 miligram B6 vitamini

14.7 mikrogram folat

0.6 miligram çinko

142 uluslararası birim A vitamini

Özellikle, kalsiyum, riboflavin, B12 vitamini, fosfor ve potasyum gibi mikro besinlerle birlikte protein bakımından yüksektir. Takviye edilmiş bazı ayran markaları, çoğumuzda eksik olan bir besin maddesi olan D vitamini de içerebilir. D vitamini genel sağlıkta merkezi bir rol oynamaktadır.

Ayran Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her ne kadar marketlerde yaygın olarak bulunsa da, klasik ayran dışında sütü sadece limon suyu veya sirke gibi bir asitle birleştirerek evde yapabilirsiniz.

Bazı önemli besinler açısından yüksektir ve kalp sağlığının iyileştirilmesine, diş eti hastalıklarının önlenmesine ve kemikleri güçlendirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca laktoz oranı düşüktür ve içerisinde probiyotikler bulunabilir.

Sodyum ve histaminler açısından yüksek olduğunu ve bazı durumlarda hormon ve antibiyotik içerebileceğini unutmayın. Süt veya histamine karşı alerjiniz varsa, bunun yerine diğer alternatiflerden birini kullanmayı düşünebilirsiniz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu