Diyet

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir, Yöntemleri Nelerdir? Aralıklı oruç son dönemlerde sıkça karşımıza çıkan bir beslenme düzenidir. Kimi zaman kilo vermek, kimi zaman formu korumak, kimi zaman da daha sağlıklı bir beden için uygulanmaktadır. Bu uygulama diğer diyetler gibi süreli değildir.

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir, Yöntemleri Nelerdir? Ömür boyu uygulanarak kişinin ideal kiloda kalması sağlanmaktadır. Sağlıklı ve kalıcı kilo vermek için bu yöntem uygulanmaktadır.

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir, Yöntemleri Nelerdir
Aralıklı Oruç Diyeti Nedir, Yöntemleri Nelerdir

Aralıklı Oruç Yöntemleri ve Uygulanmaları

İntermittent Fasting olarak geçen bu beslenme düzeni, Ramazan ayında tutulan oruçlara benzemektedir. Günün belirli saatlerinde beslenip belirli saatlerinde hiç bir şey yemeyerek uygulanmaktadır. Farklı üç yöntemi bulunmaktadır. Aralıklı oruç yöntemleri ve bu yöntemlerin uygulanışı şu şekildedir…

  • 16-8 Yöntemi: Bu yöntem iki öğün beslenme olarak da isimlendirilmektedir. Bu yöntemde kişi 8 saat yemek yer. Kalan 16 saatte ise hiç bir yemeyip içmeyerek bir çeşit oruç tutar. Vücut bu yeme içmenin kesildiği saatlerde kendini temizleyip tazeler.
  • 5-2 Yöntemi: Bu yöntemde kişiler haftanın sadece 2 günü uygulama yapar, diğer kalan 5 gün normal şekilde beslenirler. Diğer kalan günlerde ise erkekler 600, kadınlar 500 kalori alacak şekilde beslenmelidir. Yöntem uygulanırken az kalori alınacak günlerin ard arda olmaması, hafta içine yayılması önemlidir. Normal beslenme günlerinde de kişilerin aşırıya kaçmaması, kendini çok kısıtlamadan sağlıklı beslenmesi gerekir.
  • Ye-Dur- Ye Yöntemi: Bu yöntemde kişi bir öğün yemek yedikten sonra 24 saat bir şey yemez. Tek öğün beslenme düzeni olarak da isimlendirilen bu diyet sürekli uygulandığında bazı kişilerde sağlık sorunlarına neden olabilir. Bunun için mutlaka dikkatli bir şekilde uygulanması gerekir.

Aralıklı oruç diyeti hamileler ve emziren anneler tarafından uygulanmamalıdır. Bunların dışında kronik rahatsızlığı olan kişilerin mutlaka doktor kontrolünde uygulamayı yapması gerekir. Düzenli olarak ilaç kullanan kişilerin bu diyeti uygulaması sakıncalı olabilir. Yeme bozukluğu, düşük tansiyon, hormonal bozukluklar, tip 1 diyabet hastaları doktorlarına danışmalıdır. Bunlara ek olarak ideal kilosunun altında olan kişilerin de aralıklı oruç uygulamaması gerekir. Bu kişiler doktorun uygun gördüğü koşullarda aralıklı oruç diyeti uygulamaktadır.

Aralıklı oruç diyeti uygularken kişide her hangi bir sağlık sorunu olduğunda hemen doktora danışması gerekir. Doktorun uygun görmediği koşullarda diyete son verilmesi gerekir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu