Yaşam

Anksiyete Bozukluğu Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete bozukluğu, psikolojik rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Şiddetli bir korku ve panik duygusu hissidir. Anksiyete Bozukluğu olan kişilerde “sürekli, çok fazla ve aşırı bir endişe durumu” söz konusudur. Aşırı endişe, kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkiler ve hatta olağan yaşam sürdürmesini engeller. Toplumda birçok kişiyi etkisi altına alan bu problem arttığında hastalık seviyesine gelebilmektedir. Son derece yorucu olan ve kişinin hayat kalitesini düşüren anksiyete bozukluğunun tedavisi vardır.

Anksiyete, uzun süreli stresin eşlik ettiği engelleyici bir durumdur ve genel sağlıkta bir düşüşe neden olabilir. Geleneksel ilaçlarla tedavi edildiğinde bile birçok kronik hastalığa katkıda bulunur. Bu nedenle, endişelerinize ve semptomlarınıza yara bandı koymak yerine, sorunun kökenine hitap edecek diğer ruh hali bozuklukları için doğal ilaçlar kullanmamız gerekiyor.

Anksiyete bozukluğu hastalarında genel bir huzursuzluk ve tedirginlik görülür. Bu kişiler günlük hayatlarındaki değişimlerde ve insanlarla olan ilişkilerinde fazlaca kaygılıdır, tedirgin ve endişeli yaklaşımlar sergiler. Bazen aniden kızma, çabuk irkilme ve bazen de yerinde duramama ile karşılaşılabilir.  Hastaların bilişsel yeteneğinde belirgin bozukluk yoktur. Fakat çok fazla ve sürekli olan endişeden dolayı dikkatsizlik ve geçici unutkanlıklar görülebilir. Anksiyete bozukluğu olan kişilerin çoğu sürekli kötü bir şey olacağını düşünür ve korkuya benzer bir duygu hisseder. Uzun süren bu durum hastada ruh hali çöküşüne neden olabilir. Bu psikolojik belirtilere bedensel belirtiler de eşlik edebilir. Kalp atışlarının hızlanması, çarpıntı, kan basıncının artması, ağız kuruması, sık idrara çıkma, kaslarda gerginlik, tüylerin diken diken olması, terleme, yüzde kızarma ya da soluk ten rengi, nefes almada güçlük görülebilir.

Aslında, endişe, her yaştan insanı etkileyebilir ve yaşam boyu etkilenen insan sayısı yüzde 4,3 ile 5,9 arasındadır. Ek olarak, kaygı yaşayan kişilerin yüzde 40-60’ı depresyon belirtileri yaşar ve bu da doğru şekilde tedavi edilmesini daha ciddi ve zor bir durum haline getirir. Araştırmalar, kaygıları olan kişilerin başarılı bir şekilde kısa veya uzun vadeli remisyona ulaşamadıklarını ve remisyon oranlarının beş yıl sonra yüzde 38 kadar düşük kaldığını göstermektedir.

İyi haber şu ki, güvenli olan ve bu kadar çok kaygı önleyici ilaçlar gibi olumsuz yan etkilere neden olmayan kaygı için birçok doğal çözüm vardır. B vitaminleri, magnezyum ve omega-3’ler gibi önemli besinleri içeren temiz ve dengeli bir diyet yaparak ve kaygı için esansiyel yağlar kullanarak ruh halinizde, enerji seviyenizde ve uyku düzeninizde hemen bir fark olduğunu göreceksiniz.

Ayrıca, endişe için doğal bir çözüm olarak hizmet eden birçok takviye ve yaşam tarzı değişikliği vardır.

Anksiyete Nedenleri ve Yaygın Belirtileri

Anksiyete, strese veya tehlikeli bir duruma verilen normal bir cevaptır ve genellikle “savaş ya da uçuş” yanıtı olarak adlandırılır. Aynı zamanda en yaygın zihinsel sağlık olayı olarak sayılır. Anksiyete, sürekli olduğunda veya zaman içinde günlük hayatınızı olumsuz yönde etkileyebilecek uygunsuz koşullara tepki gösterdiğinde sorunlu hale gelir. Aslında, genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk, sosyal anksiyete bozukluğu ve panik bozukluğu gibi bir dizi anksiyete bozukluğu vardır.

Endişenin nedenleri arasında şunlar vardır:

Stres

Travmatik yaşam deneyimleri

Tiroid problemleri

İşlevsiz serotonin

Aşırı alkol

Aşırı kafein veya şeker alımı

Hormon dengesizliği

Ek olarak, araştırmalar kaygı bozuklukları için risk faktörlerinin kadın olmayı, çocuklukta ve yetişkinlikte stresli yaşam olayları yaşamayı, ailede akıl sağlığı bozuklukları öyküsüne sahip olmayı, sınırlı ekonomik kaynakları olan ve çocuklukta utangaçlığı içerdiğini göstermektedir.

Her ne kadar anksiyete aşırı endişe ve gerginlikle karakterize olsa da, anksiyetenin diğer fiziksel ve psikolojik semptomları:

Kas gerginliği

Göğüste sıkışma

Kalp çarpıntısı

Yüksek tansiyon

Uykusuzluk

Sindirim problemleri

Panik ataklar

Sinirlilik

Konsantrasyon zorluğu

Huzursuzluk

Terlemek

Sosyalleşme yetersizliği

Sık Rastlanan Anksiyete Türleri

Obsesif – kompulsif bozukluklar

Panik atak

Travmatik stres bozukluğu (TSSB)

Genel anksiyete bozukluları

Sosyal fobi ve belirli bir obje ya da duruma karşı geliştirilen fobi çeşitleri olarak sıralanabilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu