Eğitim & Kurs

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Nedir, Nasıl Olunur?

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Nedir, Nasıl Olunur? Sürekli büyümeye devam edilen sağlık sektöründe ihtiyaçlar giderek artmaya başlamış durumda.

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Nedir, Nasıl Olunur?  Gelişen teknoloji ve yapılan ameliyatlarla sağlık sektörü Türkiye de en üst rafta yerini almaktadır. Bunun için de doktor hemşire ye ihtiyaç duyulduğu kadar ameliyathane hizmetlerine de ihtiyaç duyulmaktadır.

Ameliyathane hizmetleri nasıl olunur?

Türkiye de pek çok hastanede ameliyathane hizmetlerinde çalışacak kadro bulunmaktadır. On lisans ( 2 yıllık ) üniversite bölümü olan ameliyathane hizmetleri Türkiye’de çoğu üniversitede bulunmaktadır.

Ameliyathane bölümünü kazanmak ve okumak için TYT adlı sınava girip belirli bir puan alarak tercih yapılabilmektedir.

Şuan en yüksek puana sahip olan Hacettepe üniversitesi ( devlet ) 2020 yılı taban puanı 324.08 başarı puanı ise 339.97 ile devam ederken en düşük İstanbul Esenyurt üniversitesi (vakıf) burslu 2020 yılı taban puanı 265.30 başarı puanı ise 762.30 dur.

Ameliyathane hizmetleri bölümleri nelerdir?

2 yıllık 4 dönemlik eğitim sürecinden oluşan ameliyathane hizmetleri pek çok sağlık dersleri ile karşı karşıya kalmakta ve başarı ile bitirmeleri gerektirmektedir. Ameliyathane teknolojisi, ameliyathane uygulamaları, cerrahi hastalıklar dersi, anestezi, enfeksiyon hastalıkları ve mikrobiyoloji, sağlıkta iletişim, sağlık hizmetleri yönetimi vb. gibi dersleri bulunmakta ve bu dersleri başarı ile tamamlamaları gerekmektedir. Bu dersleri başarı ile bitirdikleri takdirde ‘ameliyathane hizmetleri ön lisans ‘ diplomasını almaya hak kazanacaklardır.

2 yıllık Ameliyathane hizmetlerinde 4 yıllığa geçiş yapılabilir mi?

Evet yapılabilir. 2 yıldan sonra DGS ( DİREK GEÇİŞ SINAVI) ‘NDA başarı sağlayan kişiler 4 yıllık belirlenen bölümlere geçiş yapabileceklerdir. Bu bölümler Acil yardım ve afet yönetimi, hemşirelik, sosyal hizmet ve sağlık yönetimi bölümleridir.

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Nedir, Nasıl Olunur
Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Nedir, Nasıl Olunur

Ameliyathane hizmetleri mezunu ne iş yapar?

Bu bölümden mezun olan kişiler ameliyathane de doktor kontrolünde ameliyata yardımcı olurlar ve doktorların istediklerine göre malzeme alıp verirler. Doktorların söylediklerine göre hareket eder görevlerini yerine getirirler.

Ameliyathane hizmetleri mezunu iş imkânları nelerdir?

Ameliyathane mezunu kişiler devle hastaneleri özel hastaneler üniversite hastaneleri eğitim araştırma hastaneleri ve özel cerrahi kliniklerde iş bulabilirler.

Ameliyathane hizmetleri sürekli devam eden bir meslek midir?

İnsanoğlu yaşamını devam ettirdiği sürece sağlık her zaman en başta gelen konulardan birisi olacaktır ve sağlıkta hizmet hiç bitmeyecektir. Buda ameliyathane hizmetlerinin hiç bitmeyeceği ve sürekli devam edeceği bir meslek anlamına gelir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu