Güzellik

Aloe Vera Saç Maskesinin Faydaları Nelerdir ve Nasıl Yapılır?

Aloe vera tüm dünyada güneşli iklimlerde yetişen bir bitkidir. Bu bitkinin etli yaprakları, doğal ilaçlarda kullanılan ve birçok faydası olan bir jel içerir.

Güneş yanığı olan cildi ve diğer yüzey yaralarını hafifletmeye yardımcı olmasıyla bilinir, ancak yapılan araştırmalar diğer sağlık yararlarını da ortaya çıkarmaya başlıyor.

Nemlendirici özellikleri ve besleyici vitaminleri sayesinde aloe vera, kuru saç ve cilt için bir tedavi olarak popülerlik kazanmıştır. Araştırmalar kepeklerin azalmasına yardımcı olabileceğini ve bitki bileşiklerinin daha sağlıklı saçların oluşmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Aloe veraya güneş yanığını yatıştırıcı özellikleri için en aşina olabilirsiniz, ancak bu bitkinin başka kullanım alanları da var. Cildinize uygulayabilir ve hatta saçınızda kullanabilirsiniz.

Aloe veranın saçınız için faydalarına dair sınırlı kanıt bulunmasına rağmen, saçları güçlendirmek, nemlendirmek, pürüzsüzleştirmek ve onarmak için saç maskeleri ve saç kremlerinde popüler bir bileşen haline gelmiştir.

Saçınızı beslemek içindoğal maske yapmakla ilgileniyorsanız, aloe vera’yı içerik olarak eklemeyi düşünebilirsiniz. Jeli daha önce kullanmadıysanız, bitkiye alerjisi olmadığından emin olmak için önce bir yama testi yaptığınızdan emin olun.

Peki, o zaman aloe veranın saç maskesinde kullanılmasının yararlarına, tariflerde yapılması gereken adımlara ve bu doğal malzemeyi saçınızda kullanabileceğiniz yollara bir göz atalım.

Aloe Veranın Saçta Kullanılmasının Yararları

Çok az araştırma özellikle aloe veranın saç için faydalarına baktı. Fakat güvenilir kaynak bir araştırma aloe vera’nın aşağıdakilerden dolayı çeşitli şekillerde yararlı olabileceğini gösterir:

Kafa derisi tahrişini azaltmaya yardımcı olabilecek anti-enflamatuar özellik

Nemlendirici etki

İltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek enzim ve yağ asidi içeriği

Saçı besleyen ve güçlendiren yardımcı C, E, B-12, folik asit ve kolin içeriği

Aloe Vera Her Saç Tipine En Uygun Mu?

Aloe veranın belirli bir saç tipine uygun olduğuna işaret eden herhangi bir araştırma yoktur. Bununla birlikte, saç bakımı uzmanları aloe vera’yı aşağıdaki saçlara sahip kişilere önerebilirler:

Yağlı saç

Kırılgan, kuru veya hasar görmüş saçlar

Kıvırcık saç

Doğal saç

Aloe vera jelini saçınızda denemek sizin için işe yarayıp yaramadığını bulmak için en iyi yol olabilir. Saçınızdaki jeli kullandıktan sonra bir yapışkanlık görebilirsiniz, bu nedenle saç kremi veya saç maskesi olarak kullandıktan sonra tamamen yıkadığınızdan emin olun.

Aloe Veralı Saç Maskesi Nasıl Yapılır

Saç maskesi, saçınıza birkaç şekilde fayda sağlayabilecek bir uygulamalı bakımdır.

Saç maskeleri genellikle tipik bir saç kreminden daha fazla yağ ve bakım maddesi içerdiğinden, bunları saçlarınızda daha uzun süre bırakırsanız, normal saç bakım rutininizden daha yoğun iyileşme ve onarım sağlar.

Aloe vera jelini hindistancevizi yağı ile birleştirerek sade ancak etkili bir saç maskesi yapabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı saçınızın daha yumuşak hissetmesine yardımcı olabilir ve güç ve parlaklık sağlar. Ayrıca kabarıklığı azaltmaya da yardımcı olabilir.

İşte bu maskeyi yapma adımları:

Doğal Aloe Vera Ve Hindistan Cevizli Saç Maskesi

Malzemeler: 2 yemek kaşığı aloe vera jeli (taze veya aktarlardan alınmış) ve 1 çorba kaşığı yağ. Hindistan cevizi yağı kullanıyorsanız, oda sıcaklığında doğal hindistan cevizi yağı kullanın. Mikrodalganızda katı hindistancevizi yağını eritebilirsiniz.

Yağı ve aloe verayı, pürüzsüz, harmanlanmış bir macun oluşana kadar karıştırın.

Giysilerinizi bir havlu veya eski bir gömlekle koruyun.

Maskeyi saçınıza parmaklarınızla uygulayın. Uzun saçları bölümlere ayırmak, uygulamanın daha kolay olmasına yardımcı olabilir.

Uygulamaya ortalardan başlayın ve uçlara doğru ilerleyin. Maskeyi saçınızın ucuna yerleştirdikten sonra geri dönebilir ve nazikçe saç derinize uygulayabilirsiniz. Bununla birlikte, özellikle kepek tedavisine yardımcı olmak için maskeyi uyguluyorsanız saç derisinden başlamak isteyebilirsiniz.

Maskeyi uygulamayı tamamladığınızda saçınızı geniş dişli bir tarakla tarayın. Bu maskenin saçınıza eşit bir şekilde yayılmasına yardımcı olur.

Saçınızı duş başlığı veya plastik bir örtü ile örtün. Sonra kafanın etrafına bir havlu sarın. Bu, maskenin damlanmasını önlemeye yardımcı olur ve saçınızın kurumasını önler. Ayrıca havluyu ısıtmak maskenin nemlendirici etkisinin daha fazla olmasına yardımcı olabilir.

Maskeyi en az 30 dakika bekletin. Ekstra bakım sağlamak için bir kaç saat kadar bekletebilirsiniz.

Maskeyi saçınızdan durulayın. Maskeyi tamamen çıkardığınızdan emin olmak için muhtemelen saçınızı ekstra yıkamak isteyeceksiniz, çünkü aloe vera jeli saçlarınızda ince bir tortu bırakabilir.

Saç sağlığınızı güçlendirmek için normal saç kreminizi haftada bir kez bu maskeyle değiştirebilirsiniz.

Not: Uzun veya kalın saçlar için bu tarifi kolayca iki katına çıkarabilirsiniz.

Kendi saç maskelerinizde birçok farklı malzemeyi kullanabilirsiniz. İşte aloe vera kullanarak deneyebileceğiniz birkaç tarif daha var.

Aloe Vera Ve Elma Sirkesi

Bu tarif özellikle pul pul, kaşıntılı saç derisi için etkili olabilir, çünkü bazı insanlar elma sirkesinin kepek için doğal bir ilaç olabileceğini iddia ediyor.

Bu maskeyi yapmak için birlikte karıştırın:

4 yemek kaşığı aloe vera jeli

2 çay kaşığı elma sirkesi

1 çay kaşığı bal, isteğe bağlı (bal nemi saçınıza kilitleyebilir ve aynı zamanda pürüzsüzleştirici bir etkiye sahiptir)

Tıpkı aloe vera ve hindistan cevizi maskesi tarifi gibi uygulama talimatlarını izleyin:

Maskeyi saç derinize uygulamaya başlayın.

Maskeyi 20 dakika sonra durulayın.

Bu maskeyi her hafta kullanın.

Aloe Vera Ve Yoğurt

2017 yılında yapılan bir araştırmada, yoğurt içerisindeki probiyotikler ile kepekle mücadeleye yardımcı olabilir.

Tam yağlı, sade, şekersiz doğal yoğurdu seçin. Bu maskeyi yapmak için birlikte karıştırın:

2 yemek kaşığı yoğurt

2 yemek kaşığı aloe vera jeli

2 çay kaşığı isteğe bağlı bal

Bu maskeyi uygulamak için yukarıdaki talimatları izleyin, ancak maskeyi 20 ila 30 dakikadan az bekletmeyin. En iyi sonuçlar için, haftada bir kez kullanın.

Aloe Veranın Herhangi Bir Yan Etkisi Var Mı?

Aloe vera jelini başınıza uygulamak, bazı bitkilere alerjiniz olsa bile, genellikle güvenli kabul edilir. Sarımsak veya soğuğa alerjiniz varsa, aloe veraya alerjinizin olması daha olasıdır.

Daha önce cildinizde veya saçınızda aloe vera jeli kullanmadıysanız, kullanmadan önce bir yama testi yapın. Bunu yapmak için jeli iç dirseğiniz veya bileğinizdeki cildin küçük bir bölgesine uygulayın.

Birkaç saat içinde kızarıklık, kaşıntı veya şişlik fark etmezseniz, saç maskesinde aloe vera kullanmak güvenli olabilir.

Aloe Verayı Saçınızda Kullanmanın Diğer Yolları

Aloe veranın kepeği engellemesini işaret eden bir 1999 çalışmasının yanı sıra, aloe veranın diğer saç yararları hakkında çok fazla araştırma yapılmamıştır. Bununla birlikte, anekdot kanıtı, aloe vera jelin sık sık kullanıldığını gösterir:

Doğal saçları güçlendirir ve bakım yapar

Saç büyümesini teşvik eder

Pürüzsüz doğal bukleler sağlar

Nemi hapseder

Kabarıklığı azaltır

Aloe Vera Nerede Bulunur

Aloe vera bulmak oldukça kolaydır. Güneşli ve kuru bir iklimde yaşıyorsanız bahçenizde bile olabilir. Ayrıca birçok doğal gıda mağazasında önceden hazırlanmış aloe vera yaprağı satın alabilirsiniz.

Saf aloe vera jeli elde etmenin en iyi yolu taze yapraklardan elde etmektir. Jeli yapraklardan çıkarmak için tek ihtiyacınız olan bir bıçak, bir kâse.

Taze jeli yaprakların içinden çıkardıktan sonra jeli kapalı bir kapta saklayabilir ve bir hafta kadar buzdolabında saklayabilirsiniz. Veya daha uzun süre dayanması için dondurulabilirsiniz.

Aloe vera yaprakları bulamıyorsanız veya jeli kendiniz çıkarmak istemiyorsanız, bir eczaneden veya aktardan aloe vera jeli satın alabilirsiniz.

Aloe vera jeli satın alırken, lavanta veya diğer şifalı otlar ve hatta ilaçlar gibi ilave bileşenlerin bulunabileceğini unutmayın. Bunlardan bazıları saçınız için faydalı olmayabilir, bu yüzden mümkün olduğunca az ilave bileşen içeren bir jel bulmaya çalışın.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu