Yaşam

Akupunktur Nasıl Yapılır, Ne İçin Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir?

Akupunktur, insanın cildinden vücuduna belirli noktalarla iğnelerin yerleştirilmesiyle yapılan bir tedavi yöntemidir.  Genellikle Geleneksel Çin Tıbbı veya tai chi ve qi gong gibi uygulamaları içeren bir form olarak sınıflandırılır. Peki nasıl yapılır, ne için kullanılır ve yan etkileri nelerdir? Tüm bu soruların cevapları yazımızda…

Akupunktur noktaları, sinirlerin bir kas içine girdiği, bir kasın orta noktası olduğu veya kasın kemikle birleştiği bir noktada bulunma eğilimindedir.

Başlıca akupunktur meridyenlerinden bazıları şunlardır:

Akciğer Meridyeni

Kalın Bağırsak Meridyeni

Mide Meridyeni

Dalak Meridyeni

Kalp Meridyeni

İnce Bağırsak Meridyeni

İdrar Kesesi Meridyeni

Böbrek Meridyeni

Karaciğer Meridyeni

Akupunktur Ne İçin Kullanılır?

Şu anda, akupunktur aşağıdaki koşulları tedavi etmek için kullanılır:

Kas spazmları ve ağrı

Kronik bel problemleri ve ağrı

Migren sıklığını ve yoğunluğunu azaltmak da dahil olmak üzere baş ağrıları

Boyun ağrısı

Osteoartrit

Diz ağrısı

Alerjiler

Sindirim problemleri

Ruh hali iyileştirme, depresyon

Ayrıca Akupunkturun erişkin postoperatif ve kemoterapi sonrası bulantı, kusma ve ameliyat sonrası diş ağrısında etkinliğini gösteren umut verici sonuçlar ortaya çıkmıştır. Bağımlılıklar, inme rehabilitasyonu, baş ağrısı, adet krampları, , fibromiyalji, miyofasiyal ağrı, osteoartrit, bel ağrısı, karpal tünel sendromu ve astım gibi ek akupunkturun yardımcı tedavi olarak yararlı olabileceği başka durumlar da vardır.

Akupunktur Nasıl Yapılır?

İlk olarak, akupunktur uzmanı hastayla ağrılarını ve sağlıkla ilgili hedeflerini konuşmalıdır.

Sonra genellikle hastanın diline bakarlar ve dengesizliğe katkıda bulunan belirgin bir şey olup olmadığını görmek için hayati organları incelerler.

Akupunktur uzmanı daha sonra steril, tek kullanımlık küçük iğneler kullanacak ve bunları vücuda belirli “meridyenler” boyunca yerleştirecek.

Akupunktur uzmanı, hastanın enerjisinin nasıl aktığını hissetmek için parmaklarını hafifçe yerleştirerek veya hastanın vücuduna elini koyarak vücut üzerinde “nabız” olup olmadığını kontrol edecektir. Kızarıklık, bir iğne bölgesinin etrafında da ortaya çıkabilir ve bunun, o bölgede enerjinin dengelenmediğinin bir işareti olduğu düşünülmektedir.

Patentin enerjisi elden geçirip kendini dengelerken, iğneler genellikle kısa bir süre kalır.

İğneler çıkarıldıktan sonra hasta günlerini geçirebilir ve detoksifikasyon işlemine yardımcı olmak için genellikle bol su içmesi önerilir.

Akupunkturun Yan Etkileri ve Riskleri

Ulusal Sağlık Enstitüsü akupunkturu “Steril iğneler kullanılarak deneyimli, iyi eğitimli uygulayıcı tarafından gerçekleştirildiği zaman genellikle güvenli kabul eder” Ancak, her zaman akupunktur için iyi eğitimli bir uygulayıcıya gitmek önemlidir, temiz iğnelerin kullanımı konusunda çok dikkatli bir yer olmalıdır. Yanlış şekilde yapılan akupunktur veya kirli iğnelerin kullanılması büyük bir risk oluşturabilir.

İyi haber şu ki FDA, akupunktur iğnelerini tıbbi cihazlar olarak düzenliyor ve iğnelerin “Steril, toksik olmayan ve sadece nitelikli uygulayıcılar tarafından tek kullanım için etiketlenmiş” olmasını gerektiriyor. Bugüne kadar akupunktur kullanımından bildirilen çok az komplikasyon var bu sebeple risk yüzdesinin çok düşük olduğu düşünülmektedir. Ancak bu, riskin bulunmadığı anlamına gelmez, çünkü steril olmayan iğneler kullanıldığında bazı ciddi yan etkiler meydana gelir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu