Yaşam

Ağız Kokusunu Önlemek İçin Yapılacaklar

Ağız kokusu kişiyi ve karşılaştığı herkesi rahatsız eden en önemli problemlerden biridir. Çoğu insan karşısındaki insana nefesinin koktuğunu söylemekten çekinir. Çoğu zaman kişinin kendisinin bu problemi bulup çözmesi gerekir. Genellikle diş hijyeninin yeterli olmaması nedeniyle ortaya çıkan ağız kokusunun altında çok daha ciddi sebepler yatabilir. Peki ağız kokusunu nasıl geçer? Önlemek için neler yapılabilir? Yazımızda…

Sağlık Uzmanları Ağız Kokusu Tanısını Nasıl Koyar?

Ağız kokunuz varsa bu durumu teşhis etmek için doktora ihtiyaç duyulmaz. Bununla birlikte, eğer ağız kokunuz kronik ise, uygun ağız hijyeni ile ortadan kalkmazsa veya başka semptomlarınız varsa, altta yatan nedeni teşhis etmek için bir doktora veya dişçiye gitmeniz gerekir.

Bir doktor veya diş hekimi diş eti hastalığı, ağız kuruluğu veya kötü nefesinizin nedeni olabilecek enfeksiyon bulguları için ağzınızı inceler.

Ağız Kokusunu Önlemek İçin Ne Yapılabilir?

Ağız kokusunun tedavisi nedene bağlıdır.

Diş Hekimliği Birliği aşağıdakileri önermektedir:

Düzenli olarak dişlerinizi fırçalayın ve diş ipi ile temizleyin. Bakteriyi yüzeyinden çıkarmak için de dili fırçalamayı unutmayın. Dilin fırçalanması, bir kişinin yediği yiyeceklerin neden olduğu kötü nefes kokusunun giderilmesine yardımcı olabilir.

Kontroller için düzenli olarak diş hekimini ziyaret edin ve takma dişlerin veya diş tellerinin uygun şekilde takıldığından ve temizlendiğinden emin olun (ve her gece takma dişleri iyice temizleyin).

Sigarayı veya çiğneme tütününü kullanmayı bırakın.

Şekersiz sakız ve şekersiz şeker ayrıca ağzın kurumasını önleyebilir.

Tükürük üretimini teşvik etmek için, ağzınızı içme suyu ve şekersiz sakız veya şekersiz sert şeker ile nemli tutun. Tükürük akışını sağlamak için iyice çiğnenmesi gereken yiyeceklerden oluşan bir beslenme planı oluşturun. Elma veya havuç gibi çok fazla çiğneme gerektiren yiyecekler iyi seçeneklerdir.

Gargaralar, nefes kesen kötü kokuya neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olabilir ve kötü kokuları geçici olarak maskeleyebilir, ancak altta yatan nedeni tedavi etmeyebilir.

Ağız kokusunun tedavisinde kullanılan doğal ilaçlar, nane veya maydanoz ağız kokularına fayda sağlayacaktır.

Kötü nefes sinüs enfeksiyonu, diyabet, asit reflü ( gastroözofageal reflü hastalığı veya GERD ) vb. Gibi bir sağlık probleminden kaynaklanıyorsa, o zaman temel tıbbi sorunun tedavi edilmesi gerekir.

Ağız kokusu ilaç kullanmanın bir yan etkisi ise, alınabilecek başka seçenek olup olmadığını bir sağlık uzmanıyla görüşün. İlk önce sağlık uzmanınıza danışmadan ilaç almayı bırakmayınız.

Ağız kuruluğu (xerostomia) muzdarip hastalar için, yapay tükürük diş hekimi tarafından reçete edilebilir.

Ağız Kokusunu Gidermek Veya Maskelemek İçin Hangi Ürünler Kullanılabilir?

Yiyecekler gibi basit nedenlerden kaynaklanan kötü nefes, tıbbi durumlar, enfeksiyonlar veya ilaçların yan etkileri nedeniyle oluşan kötü nefes daha kolay maskelenebilir veya ortadan kaldırılabilir.

Bir kişinin kötü nefesi ortadan kaldırmak veya en azından geçici olarak maskelemek için yapabileceği şeyler vardır.

İyi ağız hijyeni: Dişleri ve dili fırçalamak ve diş ipi kullanmak, ağzı sağlıklı tutar ve en azından kısa vadede sık sık ağız kokusundan kurtulabilir.

Gargara ağız kokusunu geçici olarak maskeleyebilir ve ağız hijyenine yardımcı olabilir.

Şekersiz sakız çiğnemek geçici olarak kötü kokuyu maskeleyebilir.

Daha ciddi kötü nefes vakaları için diş hekimleri kötü nefes semptomlarını iyileştirebilecek özel diş macunu ve gargara önerebilirler.

Ağız Kokusu Olan İnsanlar İçin Tedavi Nedir?

Ağız kokusu çoğu zaman uygun ağız hijyeni ile iyileştirilebilir ve önlenebilir. Nadiren hayati tehlike arz eder. Bununla birlikte, ağız kokusu tedavi edilmesi gereken tıbbi bir hastalığın komplikasyonu olabilir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu