Yaşam

Adet Kanamaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde bayanların her ay geçirdikleri düzenli kanama döngüsü adet yani bir diğer adıyla regl denilmektedir. Kadınlarda adet kanamaları her ay düzenli olarak görülmektedir. Adet kanama süreci genellikle 3 ile 7 gün arasındadır. Tabi bazı istisnai durumlarda bu sürelerin 10 güne kadar çıktığını görülmektedir. Adetler rahim ağzında meydana gelen hormonal değişiklikler sonucu kendini temizleme işlemidir. Bu kanamalar bayanlarda ergenliğe ilk adımı attıkları anda başlar ve menopoz olana kadar bu süreç devam eder. Sadece istisna olarak bayanlar hamilelik dönemlerinde bu kanamaları görmezler. Bayanlar genellikle bu kanamaları adet kanama ürünü olan petler yardımıyla durdurabilirler. Eğer günde 6 defa pet değiştirmek zorunda kalıyorsanız adet döneminizde düzensizlik var demektir. Mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmenizde fayda vardır.

Adet Kanamaları Neden Oluşur?

Bu kanamalar hanımlar için zorlu ve acılı geçse de hanımlar için çok yararlıdır. Vücutta rahim ağzında biriken bütün zararlı maddeler vücuttan böyle atılır. Vücut böylece kendini doğurmaya yani üremeye hazırlar. Eğer düzenli şekilde adet kanamaları görüyorsak korkmayın vücudumuzun önemli yerleri çalışıyor demektir. Bu kanamlar genellikle hormon değişimleri yüzünden meydana gelir bu hormonun salgıladığı kimyasallar sayesinde vücut hamileliğe hazırlanır. Bu kanama döngüleri genelde 28 günde bir kere yaşanmaktadır. Ancak bazı istisnai durumlarda bu süre 35 güne çıkabilir. Bunun nedeni ise yapılan aşırı stres, verilen hızlı kilolar ve ya yapılan spordan olabilmektedir. Bu tür durumlarda korkmanıza gerek yoktur. Ancak daha fazla gün sayısında kanama görmüyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız. Büyük ölçü ya hamilesinizdir ya da başka bir problem vardır.

Adet Kanamaları Nasıl Başlar?

Kanamalar genelde bayanların ergenliğe girmesi ile başlar. Zaten genellikle hanımlar adet kanamalarını görmeleri ile ergenliğe adım attıklarını anlarlar. Kanamaların ilk aşamasında kadınlar östrojen hormonu salgılamaktadır. Bu hormon sayesinde rahim ağzı astarını tekrardan yeniler ve daha kalın hale getirir. Bu kalınlık sayesinde rahim ağzında çocuk oluşmasını sağlayan embriyoları rahatlıkla barındırabilir. Yani kısaca hamile kalma şansınızı daha fazla artırabilir. Ayrıca bu hormanlar kemik yapınızı güçlendirerek yaşlandıkça daha dinç kalmanıza neden olur. rahim astarı büyürken yumurtalar oluşmaya başlar. Bu yumurtalar kadınların rahimlerinde bulunan yumurtalık bölgesinde oluşur. Belli bir süre sonra bu yumurtalar yumurtalıktan ayrılırlar. Bu da ortalama olarak kanamalardan sonra ki 14. Güne denk gelir. Bayanların en çok hamile kalma durumları kanamalarının oluştuktan itibaren geçen 10 gün ve sonraki 5 gündür. Bunun nedeni yumurtalıkların ayrılmasından kaynaklanır. Yumurtalar yumurtalıktan ayrılarak rahim içine yol alır bu seviyede en çok hamile kalma riskini taşırsınız. Bu tip durumlar 28 gün içerisinde sadece bir kere yaşanır. Eğer düzensiz adet kanamalarınız olur ya da oluşan kanamalar durmadan devam ederse bir doktora danışmalısınız.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu