Sağlık

Adet Gecikmesinin Belirtileri Nelerdir?

Adet Gecikmesinin Belirtileri Nelerdir? Adet gecikmesi belirtileri konusunu daha iyi anlayabilmemiz için öncelikle adet gecikmesi olayı nedir bu konuyu iyi anlamamızda fayda vardır. Adet görme süreçleri kadından kadına farklılıklar gösterir. Normal bir kadında 28 günde bir adet döngüsü gerçekleşir.

Adet Gecikmesinin Belirtileri Nelerdir? Bazı kadınlarda bu döngü 35 bazılarında ise 21 gün olarak da gerçekleşebilmektedir. Kadınlarda adet döneminden 14 gün önce yumurtlama aktivitesi başlar. Burada yumurtalardan biri çatlar ve tüplere geçer. Tüplere yerleşen yumurtanın canlı kalma süresi 2 gündür. 2 gün içinde yumurta erkek sperm hücresi ile karşılaşırsa döllenme dediğimiz olay meydana gelir. Adet döngüsü içinde bir veya iki günlük adet gecikmesi durumları normal olarak kabul edilebilir gecikmelerdir. Ancak bir iki günden fazla gecikmeler yaşanıyorsa ve ortada gebelik durumu yok ise muhakkak bir hekime başvurulmalı ve sorununun nereden kaynaklandığının tespit edilmesi için hormonal bir takım testlerin yapılması gerekmektedir.

Adet Gecikmesinin Belirtileri Nelerdir
Adet Gecikmesinin Belirtileri Nelerdir

Adet Dönemlerinde Yumurta Çatlamaması

  Adet gecikmesi belirtileri arasında en sık karşılaşılanlarından birisi yumurta çatlamaması olayıdır. Kadınların büyük çoğunluğunda bu olay yılda en az bir kere gerçekleşmektedir. Yumurta çatlamaması kadın vücudu içinde fizyolojik olarak gerçekleştiği için kadınlar bunun farkına varmaz. Adet gecikmeleri yaşandığında ilk olarak gebelik akıllara gelir. Şayet kadın gebe kalmak istemiyorsa adet gecikmesi bir kadın için olumsuz bir durumdur. Ancak adet gecikmelerinin tek sebebi hamilelik değildir. Hamilelik dışında da adet gecikmeleri yaşanabilmektedir.  Yumurtalıklarda gelişen kistler, endometriozis kistleri, gibi nedenlerden de adet gecikmeleri yaşanabilmektedir.

Strese Bağlı Faktörler

Bunun yanında strese bağlı sebeplerden de adet gecikmeleri yaşanabilmektedir. Kadının üzerindeki iş yükünün kaldıramayacağı şekilde çok olması, stresli ve sinirli olması, psikolojisinin ve buna bağlı olarak da uyku düzeninin bozulması gibi sebeplerden adet düzensizlikleri ve gecikmeleri yaşanabilir. Böyle bir durumla mücadele eden kadınlarda birkaç günlük adet gecikmeleri önemli değildir. Ancak bu gecikmeler her ay tekrar ediyorsa vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurulması gerekmektedir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu