SağlıkYaşam

A Vitamini Eksikliğinin Ana Nedenleri

İnsan sağlığı için A vitamininin önemini A Vitamini: Bu Hayati Vitamin Hakkında Bilmeniz Gerekenler ayrıntılı olarak incelemiştik. Bu yazımızda ise A vitamini eksikliğinin nedenlerini, en iyi kaynaklarını ve diğer A vitamini hakkında aklımıza takılan soruların cevaplarını araştırdık. İşte A vitamini hakkında bilmemiz gerekenler…

A Vitamini Eksikliğinin Ana Nedenleri

Beslenmede düşük miktarda tüketilmesi: A vitamini bakımından zengin besinlerin yenilmemesi veya düşük miktarda yağ alımı, çünkü yağın emilmesini ve kullanılması için gereklidir.

Bozulmuş yağ sindirimi: Karaciğer ve safra kesesi bozuklukları (safra, yağ sindirimi için esastır), müshil kullanımı, kronik ishal, çölyak hastalığı veya pankreas yetmezliği gibi bazı sindirim anormallikleri nedeniyle çok yaygın bir nedendir.

Enfeksiyonlar: Gut ve bağırsak florası dengesizliklerinin paraziter enfeksiyonları.

Düşük çinko ve protein alımı: Veganlar ve vejetaryenler özellikle risk altındadır.

Hipotiroidizm: Tiroksin (T4), A vitamini emilimini arttırır, böylece düşük seviyeler durumu etkileyebilir.

Toksinler: Çevre kirliliği ve alkol, kronik alkol tüketimi, A vitamini karaciğer depolarının tükenmesine neden olur ve alkole bağlı karaciğer hasarına katkıda bulunabilir.

İlaçlar: Antibiyotikler, müshiller ve kolesterol düşürücü ilaçlar dahil vitamin emilimini engeller.

Yaşlanma: Yaşlılar, sindirim bozukluğu ve vücutta daha fazla iltihaplanma nedeniyle A vitamini eksikliğine yatkındır.

En İyi A Vitamini Kaynakları

Yukarıda bahsedildiği gibi, hayvan kaynakları vücuda daha iyi emilen aktif bir A vitamini formunu sağlar. Bitki kaynaklarından elde edilen karotenlerin vücuttaki A vitaminine dönüştürülmesi gerekir ve bu dönüşüm ancak yeterli miktarda yağ olduğunda gerçekleşebilir. En iyi kaynaklar:

Organ eti, özellikle karaciğer: Karaciğer, en besleyici gıda maddelerinin başında gelir. İlginçtir ki, kutup ayısı karaciğeri, A vitamininin en yüksek kaynağıdır! Neyse ki yediğimiz hayvanların karaciğerleri de çok iyi kaynaklardır (kuzu ve sığır eti karaciğerleri özellikle iyidir).

Doğal D vitamini ile kodlanmış karaciğer yağı: Çok iyi bir doğal A ve D vitamini kaynağıdır (yukarıda belirtildiği gibi vücutta birlikte çalışırlar).

Tereyağı ve krema: Otlardan beslenen inekler kaynaklı olduğunda zengin kaynaklar olarak sayılabilir.

Yumurtalar (organik): merada yetiştirilen tavuklardan, serbest gezen tavuk yumurtası iyi bir kaynaktır.

Peynirler (sarı) ve süzme: Diğerlerine göre daha az miktarda içerirler.

Alfa ve beta karoten: Havuç, balkabağı, tatlı patates, kırmızı biber, mango, ıspanak, brokoli vs. dahil olmak üzere karotenoidler bakımından zengin bitki kaynakları; likopen domateslerde bulunur, pembe greyfurt, karpuz, guava, kuşburnu ve lutein; ıspanak, lahana, kivi, marul, organik mısırdan gelen besinlerdir.

Balık yağı kapsülleri: Yukarıdaki gıdaların tüketimini arttırmak hem de kaliteli morina karaciğeri yağı ile takviyesi güvenle A vitamini seviyelerini artırmak ve cilt koşullarına (akne, egzama ve sedef) gibi sağlık sorunları bir dizi tedavi etmek için en güvenilir yollardandır; göz problemleri (kuru gözler, katarakt), bağışıklık sistemini güçlendirir, PMS ve hormonal dengesizlikleri giderir, solunum koşulları (alerji, bronşiyal astım, sinüzit); Crohn hastalığı, IBS yanı sıra açık yaralar ve cilt enfeksiyonlarını azaltır.

A Vitamini Eksikliği İçin Testler

En sık kullanılan A vitamini durumunun göstergesi, retinol bağlayıcı protein konsantrasyonunu ölçen bir kan testidir. Naturopatik değerlendirmeler arasında gece körlüğü, üst kol ve uyluklardaki kaba cilt, kuru cilt ve saç, kırılgan ve çıkıntılı tırnaklar, kuru gözler, akne ve A vitamini ile ilgili mineral ve vitamin eksikliklerinin test edilmesi gibi belirli belirti ve semptomların aranması da yer almaktadır.

Toksisiteye Dikkat!

Yüksek etkili sentetik A vitamini takviyeleri, toksisite riski nedeniyle tıbbi gözetim olmadan kullanılmamalıdır. Bu nedenle, A vitamininin sentetik formlarını almak, özellikle kendi kendine ilaç kullanırken ya da her biri A vitamini içeren bir miktar takviye alırken toksisiteye neden olabilir.

Öte yandan, toksisitenin, bütün yiyeceklerden orta ila yüksek doğal A vitamini alımına bağlı olması muhtemel değildir.

Mevcut öneriler, bir multivitamin / multimineral takviyesi alırken, beta-karoten olarak 2,500 IU’dan (750 mcg) önceden hazırlanmış A vitamini ve 2,500 IU’dan fazla olmamalıdır.

Yukarıda belirtildiği gibi, bitkilerden karotenoidler A vitamini toksisitesine neden olmaz, çünkü karoten A vitamini dönüşüm oranı çok yavaş ve alımlar arttıkça bağırsak emilimini yavaşlatır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu