Sağlık

Yorgunluk Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Yorgunluk Neden Olur, Ne İyi Gelir? Yorgunluk, hemen hemen her insanın gün aşırı  karşı karşıya kaldığı bir durumdur. Stres, aşırı fiziksel hareketler, yoğun tempo, uykusuzluk, beynin yoğun çalışması gibi birçok nedene bağlı olarak bireyin kendini zinde hissedemediği, gün içinde veriminin düşmesine yol açan duygu durumudur.

Yorgunluk Neden Olur, Ne İyi Gelir? Yorgunluk, kişinin kendisini uykusuz  hissetmesine, genel bir kırgınlık ya  da sinirlilik hissine, fiziksel olarak bedeninin çeşitli yerlerinde ağrı algılamasına, sabahları bir türlü yataktan kalkamamasına hatta bazen çok istediği halde uykuya dalamamasına kadar giden belirtiler göstermektedir.

Yorgunluk Nedenleri

Günümüz stres çağında zaman zaman merak edilen bir konusudur; yorgunluğa, halsizliğe ne iyi gelir? Yorgunluk, özellikle de süreğen ve kronik bir hal aldığında insanın  hayatını olumsuz etkiliyor. Peki  yorgunluk sebepleri nelerdir? Zihnin ya da bedenin aşırı çalışması sonucunda yorgunluk oluşabildiği gibi; depresyon durumu da halsizlik ve sürekli uyuma isteğiyle seyreden bir yorgunluk şikayetine yol açabilmektedir. Ayrıca yorgunluk, ciddi hastalıkların belirtisi de olmakta, bazen de stres ya da uykusuzluğa, uyku apnesi gibi rahatsızlıklara bağlı gelişebilmektedir. Çok çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilen yorgunluk ve halsizlik hissi, kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir.

Yorgunluk Neden Olur, Ne İyi Gelir
Yorgunluk Neden Olur, Ne İyi Gelir

Yorgunluk ve halsizlik hallerinde ne yapılabilir? Bu konuda İbrahim Saraçoğlu’ nun oldukça basit ve herkes tarafından kolay uygulanabilir bir kür tarifi vardır. Bu yorgunluk için karanfil kürü, gerçekten de halsiz ve yorgun hissettiğinizde uygularsanız faydasını göreceğiniz bir tariftir. Saraçoğlu yorgunluk kürü nasıl yapılır? İbrahim Saraçoğlu 10 dakika geçmeden, etkisini hissederek kişinin kendini daha zinde hissedeceği yorgunluk küründe karanfil ve demli açık çay kullanmaktadır. Taze demlenmiş, açık çaya 10 ya da 12 arasında karanfili atarak, 2-3 dakika bekleterek; hazırlanan yorgunluk için karanfil kürünü tüketiyorsunuz.

Tükettiğiniz Maddelere Dikkat Edin

Gündelik hayatın içerisinde meydana gelen bazı gelişmeler, bizlerde ki sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Yediğimiz yemeklerle birlikte, vücut içerisinde kendisini gösterecek olan bu tür olaylara yakalanmamak için yapılması gereken bazı şeyler vardır. Uyulacak kurallar ile birlikte, hayat sizler için daha sağlıklı bir hale gelecektir. Hem sağlıklı bir beslenme periyoduna girecek, hem de her şeyin sizler için daha iyi olmasını sağlamış olacaksınız. Bazı besinler vardır ki, tüketildikleri anları takip eden zamanlarda, vücut içerisinde yorgunluk hislerinin ortaya çıkmasına neden olurlar. Bu tür besinleri tüketimi noktasında son derece hassas olmalı ve bu besin maddelerinde olabildiğince uzak durmalıyız. Yoğun bir iş temposuna sahip iken böyle gıdalarla beslenmek, sizlerde verimsizliğe yol açacak ve işinizi layığı ile yapmanıza mani olacaktır. İnsana yorgunluk hissi veren besinlerin başında, kırmızı et, beyaz ekmek, muz, kahve ve vişne gelir. Özellikle kahve, her gün tüketilen bir besin maddesidir. Öğün aralarında, öğlen yemeğinin ardından ya da güne başlarken tüketilen kahve, zamanla bünyede yorgunluğun ortaya çıkmasını sağlayacak ve sizlerde verimsizliğin ön plana çıkmasına neden olacaktır. Yorgun Hissettiren 6 Besin Diğer bir madde ise beyaz ekmektir. Beyaz ekmek günün her öğününde kullanılan bir gıda maddesidir. Özellikle öğlen yemeklerinde çokça tüketilmesi, günün geriye kalan zamanlarında sizleri zorlayacak ve yapılması gereken işlerinizi, zamanında yapamayacak duruma getirecektir. Bu tür durumlara düşmemek için, tükettiğiniz maddelere dikkat etmelisiniz.

 

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu