Sağlık

Yer Fıstığı Alerjisinin Sebepleri Neler, Tedavisi Mümkün Mü?

Bilinen en yaygın gıda alerjilerinden olan yer fıstığı alerjisi, özellikle son yıllarda bir hayli artmıştır. Özellikle çocuklarda yaygın olarak görünen bu alerji çeşidi ebeveynleri tedirgin edebilir. Yer fıstığı alerjisi hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Yer Fıstığı Alerjisi Neden Artmaktadır Ve Yer Fıstığı Alerjisi İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Yer fıstığı alerji oranının ABD’de ve diğer batılılaşmış ülkelerde neden arttığı açık değildir. Bu aktif bir tıbbi araştırma alanıdır. Yer fıstığı alerjisi için risk faktörleri arasında astım, saman nezlesi (alerjik rinit) ve özellikle egzama ( atopik dermatit ) gibi alerjik durumların kişisel veya aile öyküsü bulunur. Yer fıstığı alerjisi olan bir çocuğun kardeşinin,% 0,5’lik temel populasyon riskine kıyasla, fıstık alerjisi geliştirme olasılığı yaklaşık % 7’dir. Yer fıstığı alerjisini etkileyen diğer faktörler hamilelik sırasında maruz kalmayı içerir ve laktasyon, yer fıstığı proteinine ev tozu yoluyla maruz kalma ve ham yer fıstığı yağı içeren cilt bakım ürünlerine maruz kalma risk faktörlerinden biridir.

Yer fıstığının çocuğun diyetine maruz kalmasının zamanlaması ve bunun alerji riski üzerindeki etkisi hakkında son zamanlarda önemli araştırmalar yapılmıştır. 2000’li yılların başında, yer fıstığı girişini 3 yaşına kadar geciktirmek için öneriler yapıldı. Bu önerileri izleyen ülkelerde yer fıstığı alerjisi oranları iki kattan fazla arttı. Ayrıca, çocukların daha genç yaşta yer fıstığı ile tanıştığı İsrail gibi ülkelerde yer fıstığı alerji oranlarının önemli derecede düşük olduğu görülmüştür. 2008 yılında, yer fıstığının ertelenmesiyle ilgili öneri geri çekildi ve araştırmalar, yer fıstığının daha erken kullanılmasının gıda alerjisine karşı koruyucu olabileceğini göstermeye başladı. 2015 yılında yayınlanan bir dönüm noktası çalışmasında (LEAP çalışması), yer fıstığının bir çocuğun içine erken yerleştirildiği gösterilmiştir. Diyet, 4 aylıkken, yüksek riskli bir popülasyonda yer fıstığı alerjisi gelişme riskini önemli ölçüde azaltmıştır. Bu çalışma, ek araştırmalarla birlikte çok iyi bir şekilde yer fıstığı ve diğer yüksek derecede alerjenik yiyeceklerin çocuğun diyetine girme zamanlaması hakkında güncellenmiş kılavuzlara yol açabilir.

Fıstık Alerjisi Nedir? Doktorlar Fıstık Alerjisini Nasıl Teşhis Eder?

Yer fıstığı alerjisinin teşhisinde en önemli adım detaylı bir tarihtir. İyi bir geçmiş, temel olarak yer fıstığı alerjisinin teşhisini koyabilir. Yer fıstığı alerjisinin anlamlı bir öyküsü için önemli faktörler şunlardır:

Semptomların zamanlaması: Reaksiyonların çoğu 20 dakika içinde gerçekleşir ve neredeyse tüm reaksiyonlar yer fıstığına maruz kaldıktan sonra iki saat içinde gerçekleşir.

Yer fıstığı alerjisi belirtilerinin tipleri: Reaksiyonların yaklaşık % 80 ila % 90’ı, cilt gibi dış etkenleri içerir.

  • Kurdeşen dâhil döküntü
  • Kızarıklık
  • Kaşıntı

Bununla birlikte, döküntü olmadığında reaksiyonlar ortaya çıkabilir ve bu reaksiyonlar en şiddetli olabilir. Diğer yaygın belirti ve bulgular:

  • Solunum sistemi ( nefes almada zorluk, öksürük, hırıltılı)
  • Gastrointestinal sistem ( bulantı, kusma, ishal )
  • Kardiyovasküler sistem (artmış kalp hızı, düşük kan basıncı )
  • Nörolojik sistem ( baş dönmesi, bayılma )
  • Özellikle çocuklarda bile davranış değişiklikleri
  • Tutarlılık: Her fıstık maruziyetinde reaksiyonlar tutarlı bir şekilde gerçekleşmelidir.

Yer Fıstığı Alerjileri Nasıl Yönetilir? Yer Fıstığı Alerjisinin Tedavisi Nedir?

Yer fıstığının sıkı şekilde önlenmesi ve tesadüfî fiillerin derhal tedavisi, yer fıstığı alerjisinin yönetiminin temelini oluşturur. Tedavinin amacı, yeterli beslenmeyi ve kabul edilebilir bir yaşam kalitesini korurken, yanlışlıkla yeme riskini en aza indirmektir. Oral immünoterapiye odaklanan önemli bir araştırma olmasına rağmen yer fıstığı alerjisi için duyarsızlaştırma protokolleri ve bu tedavi seçenekleri hala yaygın klinik kullanıma hazır değildir. Epi-kutanöz immünoterapi olarak da bilinen bir yer fıstığı yamasını içeren önemli bir araştırma vardır. Bu yamanın ilk çalışmaları, yer fıstığı proteini içeren bir yamanın cilde uygulanmasıyla yer fıstığı alerjik bireylerin yer fıstığı proteinlerine karşı daha az hassas hale gelmesinin mümkün olabileceğini ve bazı yer fıstığı alerjisi olan kişilerin kazara yer fıstığına karşı bir reaksiyon yaşamalarını önleyebileceğini göstermiştir. Bu olası tedavi şekliyle ilgili hala birçok soru var ve halen yaygın klinik kullanım için hazır değil.

Yer fıstığı, tüm dünyada kullanılan yaygın bir gıdadır ve katı kaçınma, gıda etiketleri ve gıda bileşenleri konusunda sürekli farkındalık gerektirir. Amerika Birleşik Devletleri mevzuatı, tüm gıda şirketlerinin, ürünlerinin fıstık dahil en yaygın gıda alerjenlerini içerip içermediğini etiketlerde tanımlamalarını gerektirir. “Yer fıstığı içerebilir”, “” yer fıstığı ile paylaşılan ekipmanlarda üretilmiştir “veya” yer fıstığı ile aynı tesiste üretilmiştir “gibi tavsiye etiketleme uygulamaları düzenlenmemiştir. Tavsiye etiketli yiyeceklerden yer fıstığını yeme riski yoktur, bu nedenle yer fıstığı alerjisi olan bireyler de bu yiyeceklerden uzak durmalıdır.

Kesin kaçınma girişimlerine rağmen, yanlışlıkla tüketmek, bir İngiliz çalışmasının kanıtladığı gibi, hastaların % 15’inde görülür. Yer fıstığı alerjisi olan tüm bireylerde, akut reaksiyon için tedavi planını belirten acil durum eylem planı olmalıdır. Yana epinefrin enjeksiyon önemli bir alerjik reaksiyon için tek tedavi yöntemi, bir fıstık alerjisi olan bütün bireyler taşımalıdır. Alerjik reaksiyonların tedavisinde de kullanılabilir, epinefrin genellikle tercih edilen tedavi olarak kalır. Kazara yer fıstığına maruz kalmaya karşı akut bir alerjik reaksiyon yaşayan bireyler ayrıca bir sağlık uzmanına bildirmelidir. Akut reaksiyonların ciddiyetinin değişken olduğunu ve tanısal testler veya önceki reaksiyonlarla tahmin edilemeyeceğini not etmek çok önemlidir. Yer fıstığı alerjisinin kötü sonuçları için risk faktörleri astım ve epinefrin ile gecikmiş tedaviyi içerir.

Yer fıstığı alerjisi olan bireylerin yönetiminde ve danışmanlığında önemli ek hususlar vardır. Araştırmalar cilt temasına bağlı reaksiyonların tipik olarak temas bölgesi ile sınırlı olduğunu ve sistemik bir reaksiyon veya anafilâksiye neden olma ihtimalinin düşük olduğunu göstermiştir. Benzer şekilde, yer fıstığı alerjisi olan kişilerin büyük çoğunluğu yer fıstığı proteini havadan alınmadığı için yer fıstığı ve yer fıstığı kokusu etrafında olmaya tahammül edecektir. Yer fıstığı alerjisi olan bireylerin çoğunluğu da, yer fıstığı proteini, soğuk preslenmiş yağlar hariç, yüksek oranda saflaştırılmış yağlarda bulunmadığından, fıstık yağını tolere eder. Yer fıstığı bir baklagil olmasına rağmen, çoğu yer fıstığı alerjisi olan bireyler soya gibi diğer baklagilleri de tolere eder, bezelye ve yeşil fasulye de dâhil. Yer fıstığının başka bir kişinin tükürüğünden (öpüşme gibi) maruz kalmasının bir reaksiyonu tetiklediği gösterilmiştir. Tüm yer fıstığı alerjisi olan bireyler, bu düşünceleri ve diğer soruları sağlık uzmanları ile görüşmelidir.

Yer Fıstığı Alerjisi İyileştirilebilir Mi?

Ne yazık ki, fıstık alerjisinin tedavisi yoktur. Yer fıstığı alerjisinin neden olduğunu tahmin etmek çoğu zaman zor olsa da, yer fıstığı alerjisi aşılabilir. Yer fıstığı alerjisi olan çocukların yaklaşık % 20’si yer fıstığını okul yaşlarında tolere eder. Yer fıstığı alerjisini arttırmak için olumlu faktörler, tanı anında daha küçük SPT, tanı anında daha düşük spesifik IgE seviyeleri, yer fıstığına daha hafif başlangıç ​​reaksiyonu ve ek gıda alerjileri (özellikle ağaç fındıkları) dahil olmak üzere asgari ek alerjik durumlardır. Bir çocuğun yer fıstığı alerjisini aşmış olma ihtimalinin önemli olduğu durumlarda hekim tarafından kontrol edilen bir oral gıda zorluğunun üstesinden gelinebilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu