Anne-Çocuk

Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır?

Yeni doğan bebeğinizi yıkamak için doğduktan sonra 24 saatin geçmesini beklemelisiniz. Bunun nedeni ise bebeklerin doğum esnasında ciltlerin de yağlı doku ve verniksli ile dünyaya gelmeleridir. Eğer bebeğinizi ilk 24 saat içerisin de yıkarsanız bunlar gideceği için antikor etkisi kaybetmiş olur. İlk 24 saat geçtikten sonra ise dilerseniz bebeğinizi her gün günlük olarak yıkamaya devam edebilirsiniz. Anneyle arasında sağlanacak olan duygusal bağa her gün yıkanması da katkı sağlayacaktır.

Bebeğinizi Ne Zaman Yıkamalısınız?

Bebeğinizi yıkayacağınız zamanı şu şekilde ayarlamalısınız. Uykuya yatmadan önceki beslenmesinden yirmi dakika kadar önce yıkamanız bebeğiniz için çok iyi olacaktır. Böylelikle hem karnı doymuş hem de yıkanıp rahatlamış olacağı için daha sağlıklı ve rahat bir uykuya dalmış olacak. Daha da rahat bir uykuya dalmasını sağlamak için bebeğinizi yıkadıktan sonra aldığınız doğal içerikli yağlar ile bebeğinize masaj yapmalısınız. Banyonun ardından yaptığınız masaj bebeğinizin gevşemesini ve daha çok rahatlamasını sağlayarak onun huzurlu bir uykuya dalmasını sağlayacaktır. Bebeğinizin banyosunu ve masajını yaptırdıktan sonra karnını doyurma aşamasına geçebilirsiniz. Bebeğinizi besledikten sonra banyosunu yaptıracaksanız mutlaka beslenmesinin üzerinden yarım saat geçmiş olmasını beklemeniz gerekiyor. Eğer yeni doğmuş bebeğinizin sağlıklı ve herhangi bir sorunu olmayan bebek ise bebeğinize bunları günlük düzen haline getirebilirsiniz.

Yeni Doğan Bebek Ne ile Yıkanmalı?

  • Küvet, yeni doğan bebeği yıkamak için kullanmamamız gereken en önemli ve en öncelikli malzemedir. Kullanacağınız küvetin hijyen durumuna mutlaka dikkat etmelisiniz.
  • Bebek şampuanı
  • Sünger, bebeğinizin cildine uygun olan onun hassas cildine zarar vermeyecek yumuşak bir bebek banyosu süngeri almalısınız
  • Losyon, bebeğinizin banyosunu yaptırdıktan sonra cildine nem vermek için bir losyon almalısınız
  • Bebek bornozu ya da bebek havlusu, ama mutlaka bebek için uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

Tüm bu malzemeleri ve bebeğinizi yıkadıktan sonra ona giydireceğiniz kıyafetleri banyo yaptırmadan önce hazırlamalısınız ki banyo esnasında tüm dikkatiniz sadece bebeğinizde olabilsin. Kıyafetlerin hazır olması ise banyodan sonra bebeğinizin üşümemesi için çok önemli bir nokta oluyor.

Yeni doğmuş bebeğinizin göbek bağı pansumanını banyodan sonra bebeğinizi kurulama işlemi bittikten sonra yapabilirsiniz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu