Sağlık

Yaz ile Birlikte Sağlıklı Bir Vücuda Merhaba Deyin

Evet, artık o hepimizin heyecanla beklediği yaz mevsimi kapıya geldi çattı. Peki siz ruhunuzla olduğu kadar bedeniniz ile de yaz mevsimine hazır mısınız? Vücudunuzu bikini ya da mayo giyip plajlar da salınmaya hazır olacak bir forma sokabildiniz mi? Yoksa hala o şortlarınızdan ya da bikinilerinizden taşmaya hazır olan fazlalık yağlarınızdan kurtulamadınız mı? Eğer hala vücudunuz istediğiniz o bikinilere uygun bir forma giremediyse ve fazlalıklarınız sizi hala terk etmediyse hiç üzülmeyin güzel bir beslenme alışkanlığı ve dengeli yaşam ile birlikte istediğiniz vücuda sahip olabilirsiniz.

Hep Aynı Şekilde Beslenmeyin

Zayıflamak ya da kilo vermek için kendinize bir diyet programı hazırladığınız da kendinize aynı şekilde bir beslenme alışkanlığı edinmiş olursunuz. Uzun süre boyunca aynı şekilde beslenme alışkanlığınızın olması ve sürekli aynı yiyecekleri yemeniz bir süre sonra sizi sıkmaya başlayabilir. Aynı şekilde beslenmekten sıkıldığınız için de sağlıklı gıdaları bırakarak sağlıksız gıdaları yemeğe tekrar başlayabilirsiniz. O yüzden kendinize haftalık olarak değişecek farklı sağlıklı gıdalardan bir liste oluşturabilirsiniz.

Spor ya da Egzersiz Yapın

Egzersizi ya da spor yapmayı ne kadar rutininiz haline getirirseniz ne kadar yaşam tarzınız olarak benimserseniz sağlıklı ve fit bir vücuda o kadar kolay sahip olabilirsiniz. Sağlıklı ve düzenli beslenme diyet yapmak her ne kadar önemli olsa da iyi bir vücut için en önemli şey düzenli bir şekilde spor yapmaktır.

Kaslarınızı Çoğaltın

Kaslarımız yağlardan daha fazla aktif olarak çalışırlar. Buda demek oluyor ki vücudunuz da kas oranınız ne kadar fazla ise kalori yakma oranınızda o kadar fazla olacaktır. Spor alışkanlığınızın arasına kas geliştirici hareketler de ekleyerek kas oranınızı çoğaltabilirsiniz.

Günlük Edinin

Eğer kendinize beslenme alışkanlığınızı yazdığınız ve gün için de neler tükettiğinizi not ettiğiniz bir defter edinirseniz bu sayede daha bilinçli ve kolay bir şekilde kilo verebilirsiniz. Neler tüketiyorsunuz, neler tükettiğinizde daha fazla tokluk hissediyorsunuz bunları bilmek ve görmek size oldukça faydalı olacaktır.

Su Tüketin

Ne kadar fazla bol miktarda su tüketirseniz yemek yeme ihtiyacınızı o kadar aza indirmiş olursunuz. Eğer su içme alışkanlığınız yok ise kendinizi eğlenceli su şişesi ya da bardaklar alarak su içme alışkanlığı edinmeyi kolaylaştırabilirsiniz.

Öğün Atlamayın

Mutlaka tüketmeniz gereken her öğünü tüketin. Bu öğünü atlasam bir şey olmaz diye düşünmeyin. Ne kadar düzenli öğüne sahip olursanız yeme miktarınız o kadar az olur. İki ara öğün ve üç ana öğün olarak kendinize düzenli öğün alışkanlığı oluşturun.

Haftada Bir Kez Tartılın

Eğer sağlıklı bir şekilde besleniyor ve aynı zamanda da düzenli spor yapıyor iseniz kilonuzda rakamsal olarak bir düşüş olmayabilir ama vücudunuz incelmeye daha ince bir şekle girmiş olabilir. Bu yüzden kilo vermediğinizi düşünmemek ve moralinizi bozmamak için haftada sadece bir kez tartılın.

Aynı Kilo Rakamında Moralinizi Düşürmeyin

Bazı diyetler de ve bazı metabolizma yapılarında kilo verme belli bir noktada durma yaşar. Bu durumla karşı karşıya kaldığınız da moralinizi düşürmek ve diyetinizi bozmak yerine dirayetinizi ve hareketinizi arttırmanız sizin için en doğrusu olacaktır.

Kalori Yakmak İçin Eğlenceli Yollar Edinin

Düz diyet ve spor yakmak dışında, daha eğlenceli ve kalori yakmanızı kolaylaştıracak yollar deneyin. Mesela takın kulaklığınızı ve eviniz de dans edin bu size hem kalori yaktıracak hem de mutluluğunuzu arttıracaktır.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu