Dekorasyon

Yatak Odası Tasarım Fikirleri Nelerdir?

Yatak Odası Tasarım Fikirleri Nelerdir? sorusu sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Yeni ev kuranlar ya da eskisinden sıkılıp yenilemeyi düşünenler için muhteşem yatak odası tasarım fikirlerini sizlerle paylaşacağız.

Yatak Odası Tasarım Fikirleri Nelerdir? Uykuyu daha kaliteli almanın bir yolu olarak yatak odası tasarımlarında renklerin tercihine önem verilmelidir. Uykuya daha rahat dalmada renklerin rolü önemli bir yere sahiptir. Bazı renkler kişiler üzerinde rahatlatıcı etkiye sahip olması nedeni ile uykuya daha rahat ve daha kısa zamanda dalma konusuna etkin rol oynar. Peki yatak odası nasıl tasarlanmalı, nelere dikkat edilmeli? diye soruyorsanız, işte sorunuzun cevabı yazımızda yer almaktadır.

Yatak Odasında Rahatlatan Renkler

Mavi diğer renkler ile karşılaştırıldığında daha fazla uyku çekmesi ile biliniyor. Üstelik mavi kişiler üzerinde iyileştirici etkilerde de bulunuyor. Yatak odalarında mavi renge ağırlık veren kişilerin çevresine daha çok dikkat ettikleri ve şefkatli birer kişiler oldukları ortaya çıkıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda mavi yatak odalarında uyuyan kişilerin 7 saat 52 dakika boyunca deliksiz uyudukları neticesine ulaşılmıştır. Beynimizin günlük ritmini bilgilendiren hücreler mavi renge daha duyarlıdır. Aynı zamanda mavinin düşündürdüğü sakinlik ile kan basıncı ve kalp ritmi azalmakta ve uykuya daha çabuk geçilmektedir. Yatak odasında rahatlatan renklerden bir diğeri de sarıdır. Sarı sinir sistemini uyarır ve rahatlamayı teşvik eder. Kahverengi gibi koyu renkler ise yatak odasında huzursuz olmaya neden oluyor ve uyku düzenini bozuyor.

Yatak Odası Tasarım Fikirleri Nelerdir
Yatak Odası Tasarım Fikirleri Nelerdir

Yatak Odası Dizaynı Nasıl Yapılır?

Yatak odasında kullanmak istediğiniz renklere karar vermiş iseniz sırada yatak odası dizaynı nasıl yapılır konusu gelir. Yatak odanızın büyüklüğüne göre hazır mobilyalardan yararlanabilirsiniz. Eğer yatak odanızda  depolama ihtiyacı duyuyor iseniz depolanması gereken eşyaları göz önünden kaldıracak olan marangoz işçiliğinden faydalanmanızda yarar vardır. Küçük bir odaya sahip iseniz koltuk gibi mobilya bulundurmak  yerine puf kullanmayı tercih edebilirsiniz. Daha küçük yer kaplaması nedeni ile zeminden kazanılmasını sağlar. Perdelerin rengi ile yatak örtüsü renginin uyumlu olması iyi bir kombinasyon sağlanmasında önemlidir. Daha çok minimalist objeler kullanılmalıdır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu