Eğitim & Kurs

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 9 Önemli Öneri!

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 9 Önemli Öneri! Yabancı dil öğrenmek her zaman kolay değildir. Kelime dağarcığı, düzensiz fiiller, dilbilgisi, aksan.. Bizde bu yazımızda yabancı dil öğrenmek için bazı önerilerde bulunacağız.

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 9 Önemli Öneri! Başlamadan önce bile sizi korkutan bir dizi zorluk! Ancak ikinci bir dil öğrenmek kişisel bir zenginlik kaynağıdır ve birçok fırsat kapısı açar. Yabancı dil öğrenmeyi kolaylaştıracak 10 ipucu vermek gerekirse:

1- Ne kadar erken öğrenirseniz o kadar iyi

Evet, iyi bilinir, çocuklar yetişkinlerden çok daha kolay öğrenirler. Öyleyse neden onlara erken yaşlardan itibaren ikinci bir dil öğretmiyorsunuz? Üstelik öğrenme, beynin daha kolay gelişmesini sağlar; bu nedenle çocuklar bundan sonra diğer alanlarda tesislere sahip olacaklardır.

2- Yabancı bir ülkeye gidebilmekten daha iyi bir şey yok

Gençliğin dönüm noktasını geçtiyseniz, neden altı aylığına yurt dışına çıkmıyorsunuz? Evet, öğrenmeyi kolaylaştırmak için dilini öğreneceğiniz ülkenin yerlileriyle omuz omuza olmaktan daha iyi bir şey olamaz! Bu, kitaplarda mutlaka yer almayan dilin ve günlük hayatın ifadelerinin müzikalliğini ve dilin doğru telaffuzunu edinmenizi sağlayacaktır.

3- Filmleri ve dizileri orijinal versiyonunda izleyin

Elbette ücretsiz film izleyebilmek kolay değil, ancak altyazılı film ve dizi izlemek gibi başka çözümler de var. Bu, gerçek aksanı elde etmenize ve ayrıca bazı yaygın ifadeleri keşfetmenize olanak tanır!

4- Kelimelerle değil, cümlelerle öğrenin

Tek başına kelimeleri öğrenmek mutlaka doğru yöntem değildir. Aslında, bunları doğru bir şekilde kendi başınıza cümlede kullanmak genellikle zordur. Bu nedenle, kendinizi kelimeleri cümleler eşliğinde öğrenmeye programlarsanız, tüm cümlelere aşina olmanız ve cümle içindeki çoğu kelimeleri öğrenmiş olacaksınız.

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 9 Öneri!
Yabancı Dil Öğrenmek İçin 9 Öneri!

5- Tekrarla, tekrarla, tekrarla

Her sabah günde en az 15 dakika daha önce öğrendiklerinizle meşgul olmalısınız. Aslında, öğrenmek iyidir, ama önemli olan hatırlamaktır! Aynı cümleleri birkaç kez dinlemek ve tekrar okumak, uzun vadede dilde ustalaşmanıza yardımcı olacaktır.

6- Dilbilgisi kurallarına odaklanmayın

Elbette dil bilgisi kuralları ve düzensiz fiiller önemlidir. Ancak asıl mesele, genel olarak dilin nasıl ilerlediğini ve mantığını anlamaktır.

7- Konuşun ve pratik yapın!

Temel bilgiler edinildikten sonraki ikinci adım, başlamak ve konuşmaktır! Etrafınızda veya sosyal ağ üzerinde yabancı arkadaşlarınız varsa, bu mükemmel. Aksi takdirde, forumlara kaydolmayı deneyin veya bir öğretmenle yüz yüze veya telefonla dil pratiği yapın. Evet, pratik başarının anahtarıdır!

8- Hata yapmaya cesaret edin

Ne kadar sıkı çalışırsanız çalışın, amatör hatalar kaçınılmazdır. Ancak bu sizin motivasyonunuzu düşürmemeli. En önemli şey, kendini duygularınızı ifade etmeye çalışmaktır ve muhataplarınız siz yanlış konuşurken sizi düzeltecektir.

9- Hedefler belirleyin

Bir dil öğrenmek uzun ve sıkıcıdır, bu yüzden titiz olmalısınız. Hafızanızı korumak için hedef belirlemek çok önemlidir. Haftada iki gün 1 saat, bir zaman dilimi ayırın, böylece istediğiniz dil üzerinde çalışabilir ve her gün 15 dakika boyunca belirli cümleleri tekrarlayabilirsiniz.

Dolayısıyla bir dile ne kadar maruz kalırsanız ve ona vakit ayırırsanız siz o dili kısa bir sürede edinebileceksiniz. Azim, sabır ve bedel ödeme üçgenini sağlarsanız dil öğrenme noktasında çok büyük mesafe kat etmiş olursunuz. Bu anlamda dilin zorluklarına sabrederek azimli bir şekilde pes etmeden çalışırsak ve fedakarlığımızla bedel ödersek bir dil değil çok dil öğrenmiş olacaksınız.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu