Eğitim & Kurs

Yabancı Dil Öğrenme Teknikleri ve Süresi Nasıldır?

Yabancı Dil Öğrenme Teknikleri ve Süresi Nasıldır? Yeni bir dil öğrenmek oldukça uzun vadeli bir süreç olmakla birlikle bu süreci sabırla geçirmekte oldukça önemlidir. Nihayetinde her zaman konuşulan dilin sınırları aşılıp yeni bir lisan öğrenme yolunda ilk adım atılmış olur.

Yabancı Dil Öğrenme Teknikleri ve Süresi Nasıldır? Dil öğrenme sürecinin oldukça eğlenceli olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yeni bir kültürü daha ayrıntılı bilmek, o dilin yerli insanlarıyla iletişim kurup sohbet edebilecek duruma gelmek motive eden etkenlerin başında gelir.

Yabancı Dile Nasıl Veya Nerden Başlanmalı?

Daha önce yabancı dil eğitimi almamış ya da birkaç kelime ve gramerden öteye geçememiş kişiler en az üç gün bu süreci düşünmeli hatta kullanacağı kaynak ve uygulamalar hakkında iyi bir araştırma yapmalıdır. Sürecin kendisi uzun olacağı için temelleri sağlam atmada fayda var.

Yabancı Dil Öğrenme Teknikleri ve Süresi Nasıldır
Yabancı Dil Öğrenme Teknikleri ve Süresi Nasıldır

Yabancı dil seviyesi biraz daha iyi olanlar ise bildikleri ve bilmedikleri hakkında detaylı bir analiz yaparak işe başlamalıdır. Seviye belirlendikten sonra bu doğrultuda kaynaklar kullanılmalıdır. Dil öğrenme süreci okul eğitimine benzer ilkokulda bulunan bir öğrenciye Dünya Klasiklerini okutmak ona yarar sağlamazken;A1 seviyesinde bir dil öğrenicisinin de altyazısız dizi/film izlenilmesi de motive düşürücü olabilir. Dil öğrenirken en önemli kural adım adım ilerlemektir. Gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

İşte yabancı dil öğrenme teknikleri;

Kelime Öğrenmek!

Kelime öğrenmek dil öğrenme sürecinin yapıtaşı konumundadır. Ancak sadece bilmek için ezberlemek yanlış bir tekniktir. Tüm meyve isimlerini ya da renkleri bilmenize gerek yoktur. Öncellikle bir dilde günlük hayatta en çok kullanılan bin kelimeyi öğrenerek başlayabilirsiniz. Bu gramerde rahatlıkla cümle kurmanıza yardımcı olacaktır. Kelimeleri öğrenirken doğru telaffuzlarını da öğrenmek gelecekte siz fark etmeseniz dahi çok işinize yarayacaktır.

Gramer Öğrenmek!

Gramer öyle çok korkulacak bir durum değil. Her şeyi kusursuz bir şekilde öğrenemezsiniz, yerli halk da hata yapabiliyor. Eğer sadece gramer odaklı giderseniz konuşmaya zaman ayıramayacak duruma geleceğinizi söylemek isterim. Öğrendiklerinizi yeni öğrendiğiniz kelimelerle birlikte kullanmaya çalışın. Daha basit yapılardan başlayın. Sakin olun ve sadece ilerleyin.

Yabancı Arkadaşlar!

Yabancı dil seviyenizi biraz daha ileriye taşıdıktan sonra yabancı dil konuşan bir arkadaşınızın olması daha günlük kalıpları öğrenmenize oldukça yardımcı olacaktır. Konuşmaktan korkmayın, kendi ana diliniz değil ve hata yapmak kadar doğal bir durum yok. Türkçe öğrenen bir yabancının “Ben kitap okuyor.” demecini neredeyse herkes anlar .Kimse fiili çekimlemediği için o kişiyi yargılamaz.

Yurtdışı

Yurtdışına çıkmadan da dil öğrenmek mümkündür. Herkes yurtdışına çıkamayabilir. Ancak günümüzde teknoloji ile dil öğrenmek de mümkündür. Yurtdışında sürekli kullanılan dile maruz kalındığı için öğrenme daha kolaydır. Fakat bu demek olmuyor ki yurtdışına çıkılmadan dil öğrenilmez.

Sadece isteyin, azmedin ve çalışın. Tek metod bu!

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu