Teknoloji

Wifi Tahtını Li-fi’ye Bırakmaya Mı Hazırlanıyor? 

Wifi Tahtını Li-fi’ye Bırakmaya Mı Hazırlanıyor? Her yeni gün hayatımıza yeni bir ürün ya da sistemi yerleştiren, birçok yenilik sunan teknoloji şimdi de son zamanların çok merak edilen Li-fi teknolojisini tüm dünyaya sunmaya hazırlanıyor.

Henüz geliştirilme aşamasında olan Li-fi, radyo sinyallerini kullanan Wi-fi’ a göre veriyi aktarmak için LED ışıklarını kullanıyor. Böylece Li-fi teknolojisiyle internete bağlanmak, Wi-fi’ ya göre 100 kat daha hızlı olabilecek. Peki Li-fi teknolojisinin Wi-fi’dan başka ne gibi farklılıkları var?

İşte bu yazımızda Li-fi’ ın ne olduğunu, özelliklerinin neler olduğunu ve Wi-fi’ dan ayıran özelliklerinin neler olduğunu göreceksiniz.

Li-fi Teknolojisi Nedir ?

Günlük hayatımızda internet çok önemli bir yere sahip. Teknolojinin sürekli gelişmesiyle birlikte internet her yere ulaşır oldu. İnternete bağlanan kişi sayısının günden güne artması, internette geçirilen zamanın daha da fazlalaşması, internete duyulan ihtiyacın artması gibi nedenler kablosuz internete erişimi sağlayan wifi’ ı artık yetersiz bırakıyor. Araştırmacılar bu yetersizlikten dolayı yeni, güçlü ve büyük bir teknoloji geliştiriyorlar. Bu yeni teknolojinin adı; Li-fi. Li-fi ( Light Fidelity), cihazlar arasında verileri kablosuz aktarmayı amaçlayan yeni bir teknoloji.

Li-fi, wifi gibi verileri elektromanyetik sistemle aktarıyor. Li-fi’ ın wifi’ dan önemli bir farkı radyo dalgalarını değil, ışığı kullanıyor olması.

Li-fi’ın başka ne gibi özellikler taşıdığını inceleyelim.

Wifi Tahtını Li-fi'ye Bırakmaya Mı Hazırlanıyor
Wifi Tahtını Li-fi’ye Bırakmaya Mı Hazırlanıyor

Wifi’a  Göre Daha Hızlı Erişim Sağlıyor

Li-fi, Wi- fi’ a göre internete çok daha hızlı erişim sağlayabilecek. Li-fi o kadar hızlı olacak ki Wi-Fi ne kadar geliştirilip hızlandırılsa da hep yavaş kalacak. Asla Li-Fi hızına yetişemeyecek. Yapılan deney ve araştırmalarda Li-fi’ ın saniyede 224 gigabayta çıktığı görülüyor. Bu da bir saniyede 20 film uzunluğunda veri indirmeye eşittir. Bu örnek Li-fi teknolojisinin ne kadar hızlı olduğunu anlamaya yetiyor. Li-fi’ın Wi-Fi’ a göre çok hızlı olmasının nedeni radyo dalgaları gibi çok dağınık değil, ufak bir alanda toplamasından kaynaklanıyor.

Wifi’a  Göre Daha Güvenilir

Lİ-fi, Wi-Fi’ a göre çok hızlı olmasının yanında aynı zamanda Wifi’ dan çok daha güvenilir veri akışı sağlıyor. Wifi’ ın yaydığı radyo sinyalleri evin duvarlarından geçebilirken, Li-fi sinyalleri perdelerle ev içinde tutulabilecek. Üstelik bunu yaparken hiçbir elektrik kısıtlaması, ışıkların kapanması vb. durumlar söz konusu olmayacak. Verilerin çalınması gibi istenmeyen olayların gerçekleşme ihtimalini oldukça düşüren Li-fi, Wifi’ a göre çok daha güvenli olduğunu bizlere gösteriyor. Aynı zamanda Wi-fi teknolojisinde olduğu gibi internet kopmaları, kesintileri yaşanmayacağı verilerin güvenli için de çok büyük öneme sahip.

Tasarrufu Sağlıyor

Veri iletişimi ile birlikte aydınlatmanın da tek yerden sağlanacağı düşünülüyor. Bu da enerji tasarrufu konusunda da ciddi sonuçlar elde edilebileceği anlamına geliyor. Işık temelli çalışan Li-fi’ ın, yoğun ışık altında nasıl tepki vereceği henüz belli değil. Şimdiki teknolojisi ile Li-fi, dışardaki güneş ışığından ötürü çalışamayacak, evden çıkınca kesilecek gibi görünüyor. Uzmanların bu sorunu çözmek için çalışmaları sürüyor.

Henüz yeni ve çok tanınmayan bir teknoloji olan Li-fi teknolojisi daha test aşamasında çok hızlı olduğunu, çok güvenilir ve istenen tüm verileri kaldırabilecek güçte olduğunu göstermiştir. İnternet konusunda hayatımızı oldukça kolaylaştıracak gibi görünen Li-Fi teknolojisinin ne zaman tüm dünyada kullanılacağı da merak konusu. 2006 dan bu yana var olan Li-fi, hala tüm dünyada yaygın olarak kullanılmasa da dünyaca ünlü OPPO telefon şirketi yeni telefonlarını Li-fi teknolojisini kullanarak üreteceğini söylemiştir. Daha şimdiden geleceğin teknolojisi olarak tanımlanan Li-fi’ ın, ileriki dönemlerde Wi-fi’ ın tahtını alacağı öngörülüyor.

 

 

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu