Sağlık

Üzümün Bazı Faydaları Ve Üzüm Çeşitleri

Üzümler yuvarlak şekilleri ve eşsiz dokuları ile birçok kişinin sevdiği meyveler arasındadır. Tatlılıklarını biraz ekşi lezzet ile birleştirerek, özellikle salatalara eklemek, öğünler arasında atıştırmak ve dondurulmuş yiyecekler olarak tadını çıkarmak için harikadırlar. Berry ailesinin bir parçası olarak kabul edilirken, bazıları çekirdeksiz bazıları da çekirdekli olarak karşımıza çıkıyor.

Hepimiz üzüm çeşitlerinin ne kadar lezzetli ve çok yönlü olduğunu biliyoruz, diğer üzüm ürünlerinin yanı sıra şarap, kuru üzüm ve üzüm çekirdeği yağı yapımında kullanılıyor. Peki üzümün sağladığı tüm faydaları biliyor musunuz? Bu lezzetli meyvelerin ömrün uzamasına, obezitenin ve diyabet riskinin azaltılmasına ve hatta kanserin önlenmesine yardımcı olabileceği gösterilmiştir. Ayrıca üzüm, beyninizi ve kalp sağlığınızı artırabilir, bunun yanı sıra üzümde göze çarpan başka faydalar da vardır.

Kanserden Korunmaya Yardımcı Olabilir

Üzüm tüketiminin özel bir yararı olan bir başka alan da kanserden korunma. Üzüm tarafından sağlanan antioksidan ve antienflamatuar besinlerin zengin kaynağı, kronik oksidatif stres ve kronik enflamasyonun tehlikeli bir kombinasyonunu önlemeye yardımcı olabilir ve bu meyveyi kanserle mücadele eden etkili bir gıda yapar.

Sağlıklı bir kolon için life çok ihtiyaç duyulur ve üzüm her 60 kaloride yaklaşık 1 gram lif sağlar. Bu antioksidan-lif kombinasyonu, kolon kanseri önlenmesinin üzümlerle ilgili sağlık araştırmalarında daha yaygın olmasının nedenlerinden biri olabilir. Aslında, Milano Üniversitesi Sağlık Bilimleri Bölümü ve İtalya’daki San Paolo Hastanesi tarafından yapılan bir araştırma, doğal üzüm özlerinin kolon kanseri hücrelerinin malignitesini düzenlediğini buldu.

Araştırmacılar üzüm kabuğu ekstresinin meme kanserine karşı pozitif kemoterapötik sonuçlara sahip olduğunu göstermiştir. Antioksidan ve antienflamatuar etkilere sahip olarak kolon kanseri hücreleri ve pankreas kanseri hücreleri üzerindeki etkisi ile not edilen kuru üzümleri de unutmayalım.

Daha İyi Beyin Fonksiyonu Sağlar

Çalışmalar, flavonoid bakımından zengin üzüm ürünlerinin tüketiminin beyin fonksiyonu ve merkezi sinir sistemi üzerinde önemli bir yararlı etkiye sahip olabileceğini göstermektedir. Üzüm flavonoidleri, özellikle de antosiyaninler, nörodejeneratif süreçleri, hem sinir iltihabının önlenmesiyle hem de oksidatif stresi azaltarak önleyebilir.

Klinik bir çalışma, diyette mor üzüm suyu ile yapılan 12 haftalık takviyenin, erken hafıza azalması olan yaşlı erişkinlerde nörobilişsel faydaları olabileceğini göstermiştir. Üzüm suyu tüketiminin, daha yaşlı erişkinlerde hafızanın azaldığı ve muhtemelen bir Alzheimer’ın doğal tedavisi olarak çalışmasına yardımcı olan hafıza fonksiyonlarını iyileştirdiği bulunmuştur.

Antimikrobiyal Faydaları

Çok sayıda üzüm bitkilerinin antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Bu fito-besinler, kersetin gibi yaygın flavonoidlerden , piceatannol ve resveratrol gibi daha az yaygın stilbenlere kadar çeşitlilik gösterir . Daha fazla çalışma yapılması gerekmesine rağmen, araştırmacılar gıda kaynaklı hastalıklar gibi mikropla ilgili sorunları önlememize yardımcı olabileceklerini düşünüyor.

Sofralık üzümlerden elde edilen üzüm suyunun, derinin ve tohum özlerinin bazı bakterilerin büyümesine karşı güçlü bir inhibe edici etkisi olduğu bulunmuştur. Alkolsüz kırmızı ve beyaz şarap ekstrelerinin Candida albicans üzerinde orta düzeyde antifungal aktiviteye sahip olduğu gösterilmiştir. Üzüm ürünlerinin bu antifungal aktivitesi, onları cilt bakım ürünleri gibi ticari uygulamalar için çekici kılmıştır. Üzüm flavonoidleri sağlıklı bir bağırsakta önemli bir rol oynayabilir ve sonuçta kilo kaybının kontrolünde yararlı etkiler sağlayabilir.

Küçük boyutlarının sizi aldatmasına izin vermeyin. Bu makalenin önceki bölümlerinde belirtildiği gibi, üzüm birçok bitkisel besin içerir. Tek bir üzüm çeşidi, büyük olasılıkla, aşağıda sıralanan fito-besin maddelerinin bir kısmını içerir.

  • Stilbenes – resveratrol, piceatannol, pterostilbene
  • Flavanoller – kateşinler, epicatechins, prosiyanidinler, proantosiyanidinler, viniferonlar
  • Flavonoller – quercetin, kaempferol, myricetin, isorhamnetin
  • Fenolik asitler – kafeik asit, kumarik asit, ferulik asit, gallik asit
  • Karotenoidler  – beta-karoten,  lutein , zeaksantin

Üzüm Çeşitleri ve Formları

Yemek tarifinde olduğu gibi tüketilen veya kullanılan üzümlere genellikle sofralık üzüm denir ve şaraplık üzüm bağlarında bulunur ve şarap yapımında kullanılır. Üzümler kağıt tepsileri üzerinde, güneş ışığıyla buharlaşır veya asma üzerinde kurutulur, böylece popüler bir üzüm olarak bilinen kuru meyve haline gelir.

Sofralık, şarap ve kuru üzümler aynı bitki familyasından gelir, ancak yaklaşık 60 farklı tür vardır. Bu 60 türün içinde kelimenin tam anlamıyla binlerce üzüm çeşidi vardır. Eğer çeşitli ülkelerde şarabın kökenini incelemeyi denediyseniz, üzümlerin yetiştirildiği bölgeyle ne kadar alakası olduğunu görüyorsunuz. Sadece İtalya, yamaç üzüm bağlarında 1.000’den fazla şarap üzümüne sahiptir.

Sofralık üzüm çeşitler genellikle daha büyüktür ve çekirdeksiz bulunur. Nispeten ince kaplamalara sahipler, daha az acı olmalarından dolayı şarap üzümünden daha fazla yenilirler. Şaraplık üzümler genellikle daha küçüktür, tohum içerir ve nispeten kalın kabukları vardır. Daha kalın kabuklu ve daha acı olsa da, bir yararı şarabın daha zengin bir aroma ile sağlanmasına yardımcı olmasıdır. Her türlü üzüm çeşidi, farklı çeşitli renklerdedir. Ülkemizde yeşil, kırmızı ve siyah en çok tüketilen renk çeşitleri olsa da, üzüm kehribar / sarı, mavi-siyah, koyu kırmızı, pembe ve mor renkte de olabilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu