Eğitim & Kurs

Uzaktan Öğretim Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Uzaktan Öğretim Sisteminin Avantajları Nelerdir? Uzaktan öğretim artık günümüzde sıklıkla tercih ediliyor. Üniversite eğitiminden dijital kurslara kadar her alanda uzaktan eğitim bir adım öne çıkıyor.Peki, uzaktan öğretimin avantajları neler? Detayları inceleyelim.

Uzaktan Öğretim Sisteminin Avantajları Nelerdir? Pandemi sonrası hayatımıza giren uzaktan eğitim oldukça tercih edilen bir sistem oldu. Bizde bu yazımızda uzaktan eğitimin avantajları neler ele aldık..

Esnek Saatler

Uzaktan eğitimin en büyük avantajı şüphesiz programın esnekliğidir. Sonuçta, bu öğretim modelinde, öğrenci uzaktan eğitim derslerine ne zaman ve nerede katılacağını seçebilir. Bu avantaj, öğrencilerin çalışmaları rutinlerine eğitimi daha kolay sığdırmalarını sağladığı için çok önemlidir.

Maliyette Azalma

Uzaktan öğretimin avantajları söz konusu ise en önemlilerden biri de maliyet tasarrufu olmaktadır. Tasarruf, uzaktan eğitimin faydalarından biridir. Bunun nedeni, öğrencinin her gün kampüse seyahat etmesi gerekmemesidir. Dolayısıyla ulaşım ve gıda harcaması yapılmadan, maliyetlerde ciddi bir azalma oluyor. Uzaktan öğrenim ücretleri, diğer herhangi bir öğretim yöntemiyle karşılaştırıldığında genellikle daha ekonomiktir. Bu nedenle, hem ulaşım ve yemek hem de aylık ücretler ile giderlerin azaltılması, uzaktan eğitimin ana avantajlarından biridir.

Uzaktan Öğretim Sisteminin Avantajları Nelerdir
Uzaktan Öğretim Sisteminin Avantajları Nelerdir

Öğrenme Sürecine Katılım

Uzaktan öğretim sınıfları, öğrenciye öğretimde aktif bir rol sağlar. Yani, uzaktan eğitimde öğrencinin sınıfta oturup pasif bir şekilde öğretmenin sunduğu içeriği özümsemesi yerine, öğrenci aktif olarak hareket eder ve öğretme-öğrenme sürecinin baş kahramanıdır. Bu yüzden öğrenci çalışma programını kendi belirler, dersleri ve içeriği istediği kadar gözden geçirebilir, ekstra materyalleri araştırabilir ve profiline göre öğrenmesini artırabilecek her türlü yöntemi kullanabilir.

Uzaktan Öğretimin Dezavantajları

Uzaktan öğretimin avantajları hakkında bilgi verdikten sonra şimdi de bu eğitim şeklinin dezavantajlarına değinelim:

Dikkat Dağılması

Dikkat dağınıklığı, çevrimiçi çalışmayı seçenlerin ortak düşmanıdır. Sonuçta, evde tek başına çalışırken televizyon, sosyal ağlar ve diğerleri gibi dikkat dağıtıcı şeylere teslim olmak çok daha kolaydır. Bu nedenle uzaktan öğretim öğrencileri çalışma yöntemlerine güvenmeli ve kendilerini odaklanma ve konsantrasyonu korumaya hazırlamalıdır ki bu kolay bir iş olmayabilir. Ancak bu zorluğun aynı zamanda büyük bir fırsat sunduğunu da belirtmekte fayda var. Bunun nedeni, öğrencinin bu olumsuzluğun üstesinden gelmek için iyi bir profesyonel performans için bir dizi temel beceri geliştirmesidir.

Daha Az Yüz Yüze İletişim

Uzaktan eğitim alan öğrencinin aşması gereken bir diğer engel de profesörler ve meslektaşları ile yüz yüze iletişimin olmamasıdır. Sınıf deneyimi olmadan, tüm sınıf arasında daha az etkileşim olur ve bu, ağ oluşturma fırsatlarını veya işbirlikçi öğrenme deneyimini azaltabilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu