Eğitim & Kurs

Türkiye’deki Eğitim Sisteminde Yapılan Değişiklikler

Türkiye’deki Eğitim Sisteminde Yapılan Değişiklikler Nelerdir? Bu süre zarfında, liselere giriş sınavının kaldırılması, 12 yıllık yeni bir eğitim sisteminin getirilmesi ve FATİH Projesi’nin başlatılması da dahil olmak üzere ülkenin eğitim sisteminde birçok değişiklik yapıldı. Ancak bazı eleştirmenler Türkiye’de eğitimin kalitesini artırmak için yeterli adım atılmadığını söylüyor.

Türkiye’deki Eğitim Sisteminde Yapılan Değişiklikler Nelerdir? Bu eleştirmenler, eğitim sisteminin hâlâ reforma ihtiyaç duyduğunun kanıtı olarak, ezberci eğitimin devam etmesinin yanı sıra öğrenciler arasında eleştirel düşünme becerilerinin eksikliğine işaret ediyor. Bazı insanlar eğitim reformunun etkili olmadığını düşünüyor çünkü ezberci eğitim ve ezbercilik okullarda hala kullanılıyor. Bazıları ise hala iyileştirilmesi gereken alanlar olsa da reformların genel olarak eğitim kalitesinin artmasına yardımcı olduğunu savunuyor. Türkiye’deki eğitim sisteminin son 15 yılda önemli değişiklikler geçirdiği ve önümüzdeki yıllarda da değişmeye devam edeceği açıktır. Bu değişikliklerin öğrencileri 21. yüzyılın zorluklarına hazırlamakta gerçekten etkili olup olmadığını ancak zaman gösterecektir.

Türkiye'deki Eğitim Sisteminde Yapılan Değişiklikler
Türkiye’deki Eğitim Sisteminde Yapılan Değişiklikler

Eğitim sisteminin Yaşadığı Değişimler

Türkiye’de Eğitimde Meydana Gelen Değişiklikler

  • Liseler 4 yıla çıkarıldı.
  • Katsayı 2009 yılında kaldırılmıştır.
  • ÖSS kaldırılmış ve iki aşamalı bir sınav getirilmiştir.
  • FATİH Projesi başlatıldı.
  • SBS yerine TEOG sınavı getirildi.
  • Eğitim 18 yaşına kadar zorunlu hale geldi.
  • Okul sayısı arttı ve özel okullara kayıtlı öğrenci sayısı azaldı.

Üniversite sayısı arttı ve üniversiteye kayıtlı öğrenci sayısında azalma oldu. Müfredatın içeriği, derslerin işleniş şekli değişti. Eğitimde teknoloji kullanımında artış sağlandı. Mevcut bursların sayısında artış olmuştur. Öğrenci değişim programlarının sayısında artış sağlandı. Sunulan yabancı dil kurslarının sayısı artmaya devam etti. Yurt dışında eğitim gören öğrenci sayısında artış görüldü. Öğrenciler tarafından yürütülen araştırma projelerinin sayısında artış olmuştur. Öğretmen sayısı artmıştır

Son 15 yılda Türkiye’deki eğitim sisteminde birçok değişiklik olmuştur. Bu değişikliklerden bazıları yukarıda listelenmiştir. Ancak bu değişikliklerin gerçekten reform olup olmadığı tartışmalıdır. Örneğin, 2009 yılında katsayı kaldırılmış olsa da, bu durum lise öğrencilerinin üniversiteye girme konusunda eşit şansa sahip olduğu anlamına gelmemektedir. Aslında, varlıklı ailelerden gelen öğrenciler daha az varlıklı ailelerden gelenlere göre hala avantajlıydı. Sonuç olarak, Türkiye’de son 15 yılda eğitim sisteminde yapılan değişikliklerin gerçek reformlar olarak kabul edilip edilemeyeceğine karar vermek bireye kalmıştır.

 

 

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu