Teknoloji

Teknolojinin Diş Dolgusu Üzerindeki Etkileri

Dijital Teknoloji diş tedavisinde bir devrim yaratıyor. Üç boyutlu kameralar ve bilgisayarlar, dolgu tedavilerinin artık bir başka laboratuara gönderilmeden yerinde gerçekleştirmesinde olanak sağlamaktadır. Bu hasta için iki yerine bir randevu, yani dişçi koltuğunda daha az zaman geçirmesi anlamına gelmektedir.

Bilgisayar destekli ekipmanlar sayesinde hazırlanan dolgular hasta beklerken dakikalar içinde şekillendiriliyor. Hasta koruyucu gözlüklerini taktıktan sonra yakından incelenmeye hazır hale geliyor. Diş hekimi yardımcısı sorunlu bölgeyi inceleyebilmek için hastanın ağzına ufak bir video kamera koyuyor. Ardından hastanın dişlerinin arasına karbon kâğıdı yerleştirerek dişlerinin sıkmasını söyler. Bu şekilde hastanın diş profili kâğıda geçiyor. Daha sonra diş hekimi hasta ile görüşerek durumunu gözden geçirir. Eğer gümüş dolgusu varsa; var olan gümüş dolgunun sıradan bir dolguya göre çok daha uzun süre destekleyecek dinamik dolgu ile değiştirilmesine karar verilmesini söyler diş hekimi. Bu işlemlere başlamadan önce, dişi ve onu çevreleyen diş etlerini uyuşturur diş hekimi. Daha sonra ağzın üzerine bir izolasyon lastiği gerer doktor. Diş hekimi lastiğin üzerinde bir açıklık oluşturur ve tedavi edilecek bölgeyi açıklığa kavuşturur.

Hastanın dişlerinin iyi temizlenmesi için diş hekimi, daha opak bir uç kullanıyor makineye. İşlemler başlamadan önce tüm diş çukurlarının temiz olması gerekiyor. Bunun için diş asistanı dişin üzerine anti mikro biyel bir çözelti sıkar. Daha sonra temizlenen çukuru asidik şartlandırma ile fırçalar asistan. Diş hekimi halojen bir ışık vasıtası ile asidik şartlandırıcıyı etkinleştirir. Diş’e de yüksek çözünülürlüklü bir LED kamera kullanılarak fotoğrafı üç boyutlu hale getirerek bilgisayara aktarır. Bu işlemlerden sonra diş hekimi çukuru silikon macun ile doldurur. Hastanın dişleri birleştiğinde macunun üzerinde diş profilini gösterir bir iz bırakır. Macun setleştikten sonra diş hekimi ve asistanı fazlalıkları temizlemeye girişirler.

Diş hekimi bilgisayara aktardığı üç boyutlu fotoğrafları dijital bir şekilde tasarlayabilmek için dolguyu üst üste getirir. Asistan ta uygun renk ve ebatta bir porselen seçer. Seçtiği porseleni bilgisayarlı teknolojiye aktararak uygun şekilde çıkmasını sağlar. Daha sonra çıkan şekilden seramik dolguyu alıp pürüzlerini aldıktan sonra lastik çarklar ve elmas empreyeli fırçalar kullanarak dolguyu iyice parlaklaştırıyor. Daha sonra dolguyu dişe monte edebilmek için hidroklorik asit kullanılır. Sonrasında suya batırılıp çıkarılıyor. Sertleşmiş çözelti kendiliğinde dökülür. Bunun üzerine asistan dolguyu tamamen kurutur.

Ardından dişin dolguyla tamamen birleşmesi için silan damlatır. Daha sonra diş hekimi diş renginde olan maddeyi çukura enjekte eder. Dijital ortamda şekillenmiş dolguyu da enjekte edilen yere bastırır. Daha sonra ise fazlalıkları alır. Halojen ışık vererekten dolgu maddesini sertleştirir. En son olarak yeni diş dolgusunun kusursuz olduğunu görmek için diş hekimi yeni bir diş profili daha alır. Seramik dolgunun üzerini düzelttikten sonra işlemler biter.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu