Diyet

Tek Öğün İle Sağlıklı Kilo Vermek Mümkün Mü?

Tek Öğün İle Sağlıklı Kilo Vermek Mümkün Mü? Tabiki de mümkün ben kendi başımdan geçen hikayemi anlatacağım ve sizlere yararı olur diye umuyorum.

İlk olarak bende bir sağlıkçıyım fizyoterapi ve rehabilitasyon+Hemşirelik mezunuyum.

Ben bundan 3 ay önce 167 boyunda 98 kilo bir erkektim pandemi de sağolsun yediğime içtiğime dikkat etmeden baya bir kilo aldım. Bir gün kafama dank edince kalori hesaplayıcı bir program indirdim. Ve kalori açığı yapmam gerektiğini biliyordum ama bilmeyenlerde çok kalori açığı yapmadan yediğine içtiğine dikkat etmeyip sadece ben koşuyorum diye kilo verilmez. Her neyse ben ilk olarak gidip genel kan testlerimi yaptırdım günde tek öğün kalori açığına başlamadan önce ve benim (karaciğer yağlanması) sınırın üstünde olduğunu gördüm. Ve bazı vitamin değerlerim düşük çıkmıştı. Anladım ki hemen diyete girmem lazımdı ve spora başlamam lazımdı. İlk önce gidip kendime genel destekleyici vitamin hapı aldım. İstediğinizi alabilirsiniz ama ben Pharmaton Vıtaly kullandım bu süreçte. Ve günde tek öğün yiyeceğim için hayat kurtarıcı vitamin haplarım oldu çünkü aldığım besinler ile dengelensin ve vücudum sağlıklı kilo versin diye. Ve kendime bir liste oluşturdum günde tek öğün adı altında sıra sıra her gün yemeklerimi sıraladım. Ve bu süreçte her sabah kalktığımda hiç bir şey yemeden Filtre kahve içtim istinasız ve günde en az 2 litre su içtim ve 2 günde bir yada her gün sade soda içtim ki magnezyum demir içerdiği için vücudu dengede tutuyor.

Ve arada tek öğün yerken başlarda illaki zorlanacaksınız marketlerde züber veya başka fıstık fındık bombaları alıp zorlandığımda yiyordum. Hatta arada dışarı çıktığınızda 1 avucu geçmeksizin fındık ceviz badem alabilirsiniz.(isterseniz hepsini karıştırın 1 avucu geçmeyecek şekilde isterseniz sadece birini alın) Mesela meyve olarak da gece 1 tane elma havuç yiyebilirsiniz muz da olabilir ama Kalorisi biraz yüksek. Ben çok tercih etmedim çünkü vitaminimi zaten ek vitamin desteği ve soda sayesinde alıyordum. Ben böyle yaparak 3 aylık süreçte 29 kilo verdim. Ve geçen hafta kan testlerim (ALTİ,HEMOGRAM,VİTAMİN) değerlerim hepsi çok iyiydi. Ben diyetisyene gidip yok 1 saate bunu ye bonfile ye gibi şeyler yapmadan böyle ciddi bir kilo verdim. Peki neler yediğimi merak eder gibisiniz 

 

Tek Öğün İle Sağlıklı Kilo Vermek Mümkün Mü
Tek Öğün İle Sağlıklı Kilo Vermek Mümkün Mü

 

 Mesela 1 günümü örnek yemek senaryomu yazıyorum:

Sabah uyandığım zaman büyük bir bardakta filtre kahve içtim. Ve 2 saat sonra(2 saat olması önemli bu sürede vücut yağ yakıyor) ve sonradan 2 yumurta kaseye kırıp çırpıyorum. Yarım dilim beyaz peynir(yağsız) içine ezip birde öyle çırpıyorum sonra az bir sana yağ veya sıvı yağa koyup pişiriyorum. Ve yanında bir dilim tam buğdaylı ekmek.(1 dilimi kesinlikle geçmiyoruz ve tam buğdaylı olması çok önemli) piştiği zaman tabağa koyuyoruz ve yanına 7 adet siyah zeytin maydanoz salatalık ve domates ekliyoruz sizde istediğiniz yeşilliği ekleyebilirsiniz. Ve yanında 5 6 adet ceviz koyuyordum. Bunu yediğim zaman gerçekten tok hissediyordum ve vitamin ilacımı içip suluğumdan akşama kadar su içiyordum. Ve aşamadan sonra fındık ceviz badem ayda züber yiyordum ve sade soda. Ondan sonra yine su içip uyuyordum. Arkadaşlar zor gelebilir ama ilk 10 günden sonra acayip kolay geliyor deneyince görürsünüz insan vücudu 10 günde bir yemek yemeye bile alışık bize genlerimize böyle geçti eski insanlar 1 öğün yiyip 1 hafta av peşindeydi genetiğimiz uygun. Kendiniz kalori hesaplayarak böyle kilo verebilirsiniz Google de bir ton kalori hesaplama sitesi var girin hesaplayın ve benim gibi beslenin vitamin almayı unutmayın. Ve diğer makalemde gün gün ne yediklerimi yazacağım. Bugünlük benden bu kadar sağlıklı bol kalori açığı yapmak ümidiyle  hayırlı sağlıklı günler.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu