Sağlık

Su İçmenin Sağlığa Faydaları ve Önemi Nedir?

Su İçmenin Sağlığa Faydaları ve Önemi Nedir? Su içmenin sağlık açısından birçok yönden önemi bulunmaktadır. İnsanoğlunun temel ihtiyaçlarının başında gelen bu durum, günümüzde insanın sağlığına getirdiği faydalardan kendinden söz ettirmeyi başarıyor. Uzmanların söylediklerine göre, yeterli su içmenin ruh sağlığına da pozitif yönde birçok etkisi bulunuyor.

Vücudun su oranı, çocuklar ve yetişkinlere göre değişkenlik gösterse de %65 ila %75 arası değişim göstermek şeklindedir. Vücudun çoğu kısmında su işlev göstermekle yükümlüdür; hücre durumlarına göre değişim göstermektedir. Çocukların vücutlarında bulundurduğu su oranı, yetişkinlerin vücutlarındaki su oranına göre daha fazladır. Kişi maksimum 6 ila 7 gün arasında bir süreçte susuz kalabilir ve bu durumun ardından hayatla bağlantısı kesilir. Bu durumun alakalı olduğu mesele ise, vücudun sıvı dengesi olayıdır. Bu sıvı dengesi, su tüketmedikçe çökmeye ve zarar görmeye başlar; bu durumda ölüm riski oldukça artar. Gün içerisinde uğraş durumları, fiziksel aktivitelerdeki hareketlilik oranı, rutin yaşantımızın hareketliliğine göre günlük su tüketme ihtiyacınız, bilimsel verilere göre 2,5-3 litre arasında bir yerdedir. Kadınların bu miktarların biraz altına düşebileceği de uzmanlar tarafından söylenilmektedir.

Bahsettiğimiz durumların ardından, su içmek artık gözünüzde ve zihninizde daha sağlıklı bir iş yapıyormuşsunuz gibi gelecektir. Zaten anlatmaya çalıştığımız meselede su içmenin sağlığa faydaları ve sağlık açısından nelere etkili olduğudur. Yapmış olduğumuz birçok araştırmanın getirdiği ve uzmanların da söylediklerine göre edindiğimiz bilgiler doğrultusunda sizleri bilgilendirmekteyiz. Bu yazımızda, araştırmalara ve uzmanların söylediklerinden yola çıkılarak su içmenin sağlığa faydalarını anlatırken, tavsiyelerimiz ve açıklamalarımızla bu maddelere eşlik edeceğiz.

 

Su İçmenin Sağlığa Faydaları ve Önemi Nedir
Su İçmenin Sağlığa Faydaları ve Önemi Nedir

Su İçmenin İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

  • Omurga tarafında var olan eklemlerin, kıkırdaklarının yaklaşık yüzde 70’i su içermektedir. Kişi gün içerisinde susuz kalırsa, eklem sıvısında azalma meydana gelir. Bilimsel araştırmalar, bu sıvının azalması durumunda, vücudun çeşitli yerlerinde ve bölgelerinde ağrılar yaşanabileceğini gösteriyor. Bu durumda, gün içerisinde yeterli miktarda su tüketmeniz halinde, eklem ve omurga sağlığınız oldukça yeterli duruma gelecektir.
  • Sindirim sistemine oldukça katkıda bulunur; besinlerin sindirilmesinde büyük rol sahibidir. Kolay sindirimi de sağlayan bu durum, gün içerisinde mide hazımsızlığına engel olur.
  • Cildin gözeneklerini açar ve eskisinden daha parlak ve güzel gözükür. Cildin katman kısmında birikim gösteren su, vücudun ısınması ve yorulmasından sonra tenden ter olarak dışarı atılır. Bu durum, su içmenin faydaları arasındadır; su içmek vücut ısısını da böylelikle kontrol altına alıyor.
  • Su içmek, kilo vermek isteyen kişilere de yardımcı olur. Öğünlerden önce yarım litre su tüketmeniz halinde, midede tokluk oluşabilir.
  • Kan basıncına oldukça etkilidir; vücudumuzun temel ihtiyacı olan su, kan basıncını düzenler ve dengede kalmasını sağlar. Bu durum oldukça önemlidir; yeterli miktarda tüketilmemiş su, kan basıncının dengesiyle oynayabilir, bu durumsa insan sağlığına oldukça zarar verebilir.
  • Herhangi bir uğraşınızda , yaptığınız aktivitelerde, koştuğunuzda ve spor yaptığınız, terlediğinizde vücutta kaybolan sıvıyı kazanmanız için içtiğiniz su, sizi enerji ve ayrı bir güç verebiliyor. Bu durum, güç patlaması olarak denilebilir; yani yeterli su tüketiminde, fiziksel açıdan da oldukça güç toplayabilirsiniz.
  • Su içmek, ruh sağlığınızı da olumlu yönde etkiliyor. Bilimsel araştırmalara göre, ruhsal hastalıklara, gerginlik, stres ve depresyon başlangıcına su içmenin bire bir olduğu bilinmektedir. Bu durumları en az seviyeye indirebilmek için, gün içerisinde düzenli olarak su tüketmeniz kafidir.
  • Gün içerisinde az bir şekilde tükettiğiniz su size, cildinizde leke, sivilce, kötü görünüm, sağlıksız organlar, ruhen huzursuzluk, baş ağrısı olarak geri dönebilir. Cilt bakımına dikkat eden insanlar günde en az, 2 ila 3 litre su içmeye özen gösteriyorlar.

Yukarıda görmüş olduğunuz gibi su içmenin sağlığımıza kattığı birçok fayda bulunuyor. Bu faydaları bilmesek bile, gündelik su ihtiyacımıza dikkat etmemiz gerekiyor; çünkü su yaşamımızın temel kaynağıdır. Tükettiğimiz su gün içerisinde her açıdan bizi etkiler; bu durumsa gerekli su tüketmenin ne kadar önemli bir mesele olduğunu gösterir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu