Yaşam

Stres Yönetimi Konusunda Yardım Önerileri

Stres yaşamın kaçınılmaz bir parçasıdır, tamamen hayattan çıkarmak neredeyse imkânsızdır, ancak onu yönetmeyi öğrenmek size büyük fayda sağlayacaktır.

Stresle başa çıkma şeklinizi değerlendirirken, strese karşı tutumunuzu değiştirebileceğinizi veya stresli durumdan kendinizi kurtarabileceğinizi unutmamanız gerekir. Herkes aynı şekilde stresle başa çıkamaz. Birçok kişi kendi kendine stresle mücadele ettiği halde başarılı olamaz. Stres yönetimi konusunda yardım alabileceğiniz birçok yol mevcut.

Stresle baş edemeyeceğinizi düşünüyorsanız veya dayanılmaz bir stresle karşı karşıya kaldığınızı düşünüyorsanız, yardım alabileceğiniz yollar;

Doktorunuzla görüşün

Stres vücudunuza zarar verebilir, enfeksiyonlara yatkınlığınızı artırabilir ve pratik olarak herhangi bir kronik durumun semptomlarını kötüleştirebilir. Tek başına stres, aynı zamanda çok sayıda fiziksel semptomun nedeni olabilir. Doktorunuz, stresin fiziksel işleyişiniz üzerindeki etkilerini değerlendirebilecek ve bu olumsuz etkilerle baş etmenin yollarını önerebilecek. Yaşadığınız stresin boyutunda dürüst olmayı unutmayın. Ciddi kısa süreli yaşam stresi durumlarında, doktorunuz sizinle kısa süreli semptomları hafifletmeye yardımcı olacak ilaçların olasılığı hakkında konuşabilir. Ayrıca rahatlama teknikleri önerebilir ve sizin için en uygun olan stres azaltma stratejileri hakkında önerilerde bulunabilir. Doktorunuz ayrıca bir danışman veya terapist aramaya karar vermeniz durumunda mükemmel bir tavsiye kaynağıdır.

Danışmanlık düşünün

Stres yönetimi danışmanlığı çeşitli ruh sağlığı uzmanları tarafından sunulmaktadır. Stres danışmanlığı ve grup tartışması terapisi, stres semptomlarının azaltılmasında ve genel sağlık ve tutumda iyileşmenin faydalarını kanıtlamıştır. Danışmanlık uzun vadeli bir taahhüt olmak zorunda değildir, ancak bazı insanlar nitelikli bir terapistin bir dizi stres danışmanlığı seansından faydalanacaktır. Yaşamınızdaki problemli alanları tespit etmenize yardımcı olabilir ve en stresli anlarınızı veya durumlarınızı kontrol etmek için stratejiler üzerinde çalışabilir. Tarafsız ve destekleyici bir gözlemciyle konuşma hareketi aynı zamanda gerginliği ve endişeyi açığa çıkarmak için harika bir yol olabilir.

Sevdiklerinizle zaman geçirin

Sayısız araştırma, dengeli, mutlu bir sosyal destek yapısına sahip kişilerin (arkadaşlardan, aileden, sevilenlerden ve hatta evcil hayvanlardan oluşan) strese bağlı semptomların daha az olduğunu ve sosyal desteği olmayan insanlardan daha iyi stres yöneticileri olduğunu göstermektedir. Sevdikleriniz de yaşam tarzınızı gözlemlemek ve ihtiyaç duyduğunuzda öneride bulunmak ve yardım sağlamak için mükemmel bir konumdalar.

Kursa gidin

Birçok gevşeme programı, meditasyon tekniği, duygusal ve fiziksel gevşeme yöntemleri aslında en hızlı şekilde bir sınıf veya kurs aracılığıyla yetkin bir eğitmen ile elde edilebilen öğrenilmiş süreçlerdir. Ek bir avantaj, benzer amaç ve ilgi alanlarına sahip başka kişilerle tanışmanızdır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu