Yaşam

Stres Altındayken Huzura Kavuşma Yöntemleri

Yaşadığımız yoğunluk sebebinden dolayı günlük yaşam maalesef ki hepimiz için oldukça stresli bir şekilde geçiyor. Gerek büyük şehirlerin vermiş olduğu koşuşturma, gerek iş yoğunluğu gerek trafik hepimiz bir şekilde yoğun bir strese maruz kalıyoruz. Bu stres ile yaşamak zorunda kalmakta insanın en azından anlık olarak motivasyonunu düşürerek huzurunu kaçırmaya sebebiyet verebiliyor. İşte bu stresten kurtulup huzurunuza yeniden kavuşmanız için sadece bu yöntemleri bilip bilinçli bir şekilde uygulamanız yeterli olacaktır;

Çalışırken Kendinize Küçük Molalar Verin

İş hayatında insan çalışırken anlamadan kendini işe fazla şekilde kaptırabiliyor ve yoğun bir şekilde çalışırken tüm gün geçip gitmiş olarak kendini masa başında bitmiş bir şekilde buluveriyor. Aslında küçük molalara vererek çalışmak stresi azaltmak için oldukça yararlı oluyor. Çalışma temponuza sadece 5 dakika tüm teknolojik aletlerden ve hatta mesai arkadaşlarınızdan uzakta bir kahve molası vererek stresi kendinizden uzak tutup huzurlu bir şekilde güne devam edebilirsiniz.

Trafikte Nane Şeker Alın

Nane şekeri de ne alaka demeyin, trafiğin yoğun sıkışıklığına maruz kalmışken stresten kendinizi yiyip bitirmek ve patlamak yerine ağzına bir nane şeker atarak ferahlamayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca aracınız da nane aroması olan bir koku bulundurursanız bu kokuda sizin stresinizi almaya yardımcı olacaktır. Nane aromasının hem tadı hem de kokusu stresi kendinizden uzak tutmanız için büyük yardımcınız olacaktır.

Yemek Yerken Haber İzlemeyin

Ne yazık ki ülkemiz de akşam ana haber bültenlerin de hiçte iç açıcı haberler paylaşılmıyor. O yüzden akşam yemeğiniz esnasında haber izlemekten uzak durun. Haberlerin üzerinizde yaratacağı üzüntü ve stres yerine önünüzdeki yemeğin lezzetinin tadını çıkartmayı tercih edin.

Derin Nefes Almayı Unutmayın

Çoğu insan işinin başına oturduğunda ve ya teknolojik aletlerin başına gömüldüğünde nefes alıp vermeyi unutabiliyor. Oysaki derin nefesler alıp vermek vücudumuz için oldukça faydalıdır. İşinizin başına gömülüp ya da kendinizi telefonunuza sosyal medyaya kaptırıp bilinçsizce nefes alıp vermeyi unutmak yerine nefesinizi bilinçli bir şekilde alıp vermeyi öğrenmelisiniz. Hem bağışıklık sisteminizi hem de sağlığınızı koruyup kendinizi stresten uzak tutmak için derin derin nefes alıp vermeyi asla unutmamalısınız.

Enerji Kaynağı Besinler Tüketin

Beslenme düzeninize mutlaka size enerji verecek enerji kaynağı olan besinleri de eklemelisiniz. Vücudunuzu içten beslemek hem beden hem de ruh sağlığınız için oldukça önemli bir noktadır. Tüm günü zinde ve enerjik bir şekilde geçirebilmek için kendinize enerji veren besinlerden takviye yapmalısınız. Tabi bunun yanında bir de spor yaparsanız tüm günü enerjik bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu