Eğitim & Kurs

Shakespeare Oyunculuğu Nedir?

Shakespeare Oyunculuğu Nedir? Oyunculuk gibi evrensel bir meslekte kişinin anadili yeterli midir? Anadili ortak olmayan ülkelerde bu oyuncular kendini nasıl gösterir? Cevap Shakespeare oyunculuğu oluyor. Türkçe biliyorsunuz ve kendi ülkenizde başarılı bir yıldız oldunuz. Peki ya sonra? Bu şekilde bir okul müsameresinde başarılı olmuş olmuyor musunuz?

Shakespeare Oyunculuğu Nedir? İngiltere’de, Fransa’da ya da dünyanın başka bir yerinde sahneye çıktığınızda Türkçe tiratlar mı atacaksınız? Bu noktada öğrenmeniz gereken şey, en zor tekniklerden biri gibi düşünülen Shakespeare oyunculuğudur. Peki Shakespeare oyunculuğu nedir? Oyunculuk teknikleri arasında en zor ve etkileyicisi olan bu teknik, bir oyuncunun farklı bir dili bilmesi ve bu dille oyunculuk yapabilmesidir. Bu dili kullanarak oyuna hayat vermeniz, o dilde tirat vermeniz ve oyununuzu hissetmeniz gerekir. Bunu başarabilen oyuncular, dünya çapında mesleklerini yapabilen nadir yeteneklerdir.

Shakespeare Oyunculuğu Nedir
Shakespeare Oyunculuğu Nedir

Bu Teknik Size Ne Katar

Bu teknik yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da oyunculuk yapma imkanını arttırır. Kökenli farklı olsa da İngilizce bilerek dünyaca ünlü projelerde oynayan oyuncular Shakespeare oyunculuğu konusunda başarılı olan kişilerdir. Sadece tek bir olaya tek bir açıdan bakmanız gibidir. Ama bir başka dile hakim olmanız, onun sırlarını bilmeniz size yaratıcılığın kapılarını sonuna kadar açacak yeni sırlar keşfetmenizi kolaylaştıracaktır.

Oyunculuk Okullarında Shakespeare Tekniği

Yabancı dil bilme konusunda şanslı olan isimler, bu alanda başarılı işler çıkarabilir. Shakespeare tekniğini bilen bir oyuncu yetiştirecek olan kişinin de bu teknikle oyunculuk yapıyor olması son derece önemlidir. Konservatuvarlarda bu yüzden yabancı dil eğitimleri verilmekte, öğrencilerin kendilerini bu alanda geliştirmeleri sağlanmaktadır. Özellikle İngilizce, Fransızca ve Rusça gibi diller, bu ülkelerin sanat açısından gelişmiş olan kültürel alt yapısından yararlanmak için bulunmaz nimettir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu