Gebelik

Sezaryen İle Doğumun Tehlikeleri Var Mı?

Sezaryen İle Doğumun Tehlikeleri Var Mı? Doğum yapabilmeniz için çeşitli yöntemlerin sizi beklediğini belirtebiliriz. Özellikle bebeğin ve annenin bazı riskleri taşıması ve hayati sebeplere neden olabilecek sorunlarla karşı karşıya olmaları durumunda sezaryen ile doğum önerilmektedir.

Sezaryen İle Doğumun Tehlikeleri Var Mı? Ani şekilde gelişen ya da muayenelerde haberdar olunan durumlara karşı annenin sezaryen ile doğuma hazırlanmasına olanak verilmektedir. Her doğum türünde olduğu gibi sezaryen doğum için bazı tehlikeli ve riskli durumlar baş gösterebilir. İşte bu yazımızda sezaryen doğum ve diğer doğum yöntemlerine dair bazı detaylı bilgileri aktaracağız.

Sezaryen Doğum Tehlikeleri Nelerdir?

Bu yöntemle doğum yapılmasının ardından bebeklerde nefes alma sorunu yaşanabilir. Anne karnında iken bir sıvının bebeğin hava yollarına girdiği bilinir. Normal doğum esnasında ise bebeğin sıvıyı atması mümkündür. Ancak sezaryen doğum esnasında böyle bir ihtimal bulunmamaktadır. Bu nedenle yoğun bakım ünitesine alınmasına sebep olabilecek durumlar meydana gelebilir. Aynı zamanda bebeğin yeterince beslenmemesi ya da sarılık gibi şikayetler de bu doğum yöntemi sonrasında görülmektedir.

Sezaryen İle Doğumun Tehlikeleri Var Mı
Sezaryen İle Doğumun Tehlikeleri Var Mı

Normal Doğumdan Korkulmasının Sebepleri Nelerdir?

Günümüzde sezaryenle doğum için belirli kriterlerin oluşması gerekmektedir. Tüm hamilelik sürecinin olumlu şekilde ilerlemesi halinde ise normal doğuma yönlendirilecek olan anne adaylarının korktuğu ve endişe duyduğu durumlar yaşanabilir. Halk arasında abartılı biçimde anlatılan doğum hikayelerinin de bu korkunun ve endişenin oluşmasında payı büyüktür. Bu nedenle çevrenizde bu tür söylemlerde bulunan kişilere kulak asmamanız gerekmektedir.

Epidural Doğum Nedir ve Nasıl Yapılır?

Normal doğum esnasında yaşanabilecek ağrıların hafifletilmesi veya yok edilebilmesi için tıbbi açıdan bulunan çözüm epidural doğum olarak karşınıza çıkacaktır. Doğum sürecinizin ağrısız ve sancısız şekilde tamamlanmasında bu yöntemin işe yarayacağını belirtebiliriz. Sinirlerin omurilik kanalından ayrıldığı noktaya lokal anestezi uygulanması işlemidir. İğneli ve teknolojik şekilde gerçekleştirilen bu yöntem ile ağrı hissinizin olmayacağını belirtebiliriz. Böylelikle rahim ağzının en az 4-5 cm açılması beklenecektir. Uzman doktorlarınızın gözetiminde gerçekleştirilecek olan bu uygulamalar esnasında ıkınma zamanlarına dair uyarılar yapılacaktır. Böylelikle annenin ve bebeğin sağlığını tehlikeye atabilecek her türlü faktörün yok edilmesine olanak verilecektir. Sizler de doktorunuzla yapacağınız görüşmeler neticesinde en uygun doğum yöntemi hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu