Gebelik

Sezaryen Doğum Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Sezaryen Doğum Gerektiren Durumlar Nelerdir? Anne karnındaki bebeğin belirli büyüklüğe eriştikten sonra genital yoldan dışarı çıkmasına doğum olarak adlandırılmaktadır. Normal hamilelik süreci 280 güne yani 40 haftaya tekabül etmektedir.

Sezaryen Doğum Gerektiren Durumlar Nelerdir? Doğum ameliyatı normal (vajinal) ve sezaryen olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Sezaryen doğum gerektiren tıbbi durumlar olabildiği gibi annenin isteği de olabilmektedir. Anne adayları uzmanlar tarafından sezaryen doğum tarafından bilgilendirilmelidir. Doğum süreçleri, dikişleri, doğum gerektiren tıbbi durumlar, ameliyat sonrası aşamaları hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Sezaryen Doğum Gerektiren Durumlar Nelerdir
Sezaryen Doğum Gerektiren Durumlar Nelerdir

Sezaryen Doğum Gerektiren Tıbbi Durumlar

Bebek anne karnında gebelik sürecini tamamladıktan sonra genital kanaldan çıkmaktadır. Hamilelik sürecinin 37 ila 42 hafta arasında doğum gerçekleşebilmektedir. İkiz veya çoklu hamileliklerde bu süre daha erken olabilmektedir. Doğum sırasında bebek veya anne hayatını etkileyebilecek durumlarda sezaryen doğuma başvurulmaktadır. Anne karnında yapılan kesi üzerinden bebek çıkarılmaktadır. Annenin isteğine göre lokal veya genel anestezi kullanılabilmektedir.

Sezaryen doğum gerektiren tıbbi durumlar bebek ve anne sağlığını tehdit etmektedir. Bebeğin kalp atışı anormalliği, göbek kordonu basısı, plasenta içindeki duruşu bunu kapsamaktadır. Annede bazı hastalıklarda sezaryen doğum tercihine neden olabilmektedir. Kan basıncı yüksekliği, gebelik diyabeti, genital herpes gibi başlı hastalıklardır. Çoğul gebelikler veya ikiz gebeliklerde pozisyon uygun değilse başvurulabilmektedir. İlerlemeyen doğum eylemlerinde karından kesi atılarak bebek çıkarılmaktadır. İri bebek gebeliklerinde de anne adaylarına sezaryen doğum önerilmektedir.

Önceki doğumları sezaryen olmuş kişilerde de doğum olarak tavsiye edilebilmektedir. Bazı anne adayları sezaryen sonrasında normal (vajinal) doğum isteği olabilmektedir. Böyle bir düşünceniz bulunuyorsa doktorunuzla önceden bu fikri paylaşmalısınız. Oluşabilecek durumları, iki sezaryen arası geçen süre, bebek gelişimi, önceki dikiş izlerinizle genel bir tetkik yapılması gerekmektedir.

Sezaryen Dikişleri

Sezaryen ameliyatı anestezi gerektiren işlemlerdir. Anne adayları lokal veya genel anestezi ile doğuma hazırlanmaktadır. Anne adayları hazırlandıktan sonra kadın doğum doktoru ameliyat sürecini başlatmaktadır. Kanama kontrolü yapıldıktan sonra karın bölgesinde belirli 7 kat kesi açılmaktadır. Karın bölgesindeki cilt, cilt altı, fasya, kaslar, ve dış karın zarı kesilerek rahme ulaşılmaktadır. Rahim üstündeki zar ve rahimin kas tabakası dikkatli bir şekilde kesilmektedir.

Bebeğin amniyotik kesesine ulaşılarak kese patlatılmaktadır. Ardından bebeğin başı dışarı doğru çıkartılarak kordonu kesilmektedir. Doğum işlemi tamamlandıktan sonra bebek temizlenmektedir. Plasenta çıkartılarak rahim içi temizlenmesi sağlanmaktadır. Bölgede sezaryen dikişleri atılarak ameliyat tamamlanmaktadır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu