Diyet

Sağlıklı Ve Hızlı Kilo Alma Yöntemleri

Uzun süredir kilo almaya çalışıyorsanız, kolay olmadığını çok iyi biliyorsunuzdur. Kilo almak, kilo kaybetmeye çalışmak kadar aynı derecede zor olabilir.

Herhangi bir kilo alma düzeninin ilk kuralı, derhal sonuç beklememeniz gerektiğidir. Doğal değişimler belli bir süre içinde gerçekleşir. Bir şey hızlıca kilo almanıza yardımcı oluyorsa, uzun vadede vücudunuz için iyi besleyici bir tarafı yoktur. Ancak yavaş ve istikrarlı bir yaklaşımla sağlıklı kilo alabilirsiniz.

Düzenli kalori alımınızı artırmak kilo almanın anahtarı olsa da, trans yağları ve işlenmiş şekerleri yüksek olan abur cubur tüketmek sağlığınız için zararlıdır. İhtiyacınız olan şey, daha fazla porsiyon ve yemek zamanı olsa da, dengeli bir beslenme şeklidir.

Sağlıklı kilo alma yolunda yapabileceğiniz en önemli şey, kalori fazlalığı yaratmaktır. Diğer bir deyişle vücudunuzun ihtiyacından daha fazla kalori tüketmeniz gerekir. Sağlıklı bir şekilde kilo alma amacınız varsa, her gün yaktığınızdan 300 ila 500 kalori daha fazla almayı hedeflemeniz yerinde olacaktır.

Günde üç öğün yemek yiyebilir veya güne dağılmış birkaç küçük öğün yiyebilirsiniz. Yaşam tarzınıza ve günlük programınıza uygun seçeneği kendiniz seçin.

Sağlıklı kilo almak için en önemli besin kaynağı proteindir. Kas protein aracılığıyla oluşur ve protein olmadan bu ekstra kalorilerin çoğu vücut yağlarına dönüşebilir. Çalışmalar, aşırı beslenmenin yapıldığı dönemlerde, yüksek proteinli bir diyetin, fazladan alınan kalorilerin çoğunun kaslara dönüşmesine yardımcı olduğunu göstermektedir.

Protein barlarının yanı sıra bazı doğal takviyeler öğünler arasında tüketilebilir. Bu fazla kalori tüketmenize yardımcı olacak iyi bir sağlıklı atıştırmalıktır. Piyasada birçok seçenek varken, bunlara koyduğunuz şeyleri kontrol etmenizi sağlayan ev yapımı doğal ürünlerle de sağlıklı beslenmiş olursunuz.

Doygunluk hissi yemek yemeye başladığınız andan itibaren yaklaşık 20 dakika sonra ortaya çıktığı için yemekleri ne kadar hızlı yerseniz o kadar iyi. Kilo almak için hızlı yemek yemeye çalışın.

Son olarak, tüm bu ekstra kalorileri iyi bir egzersiz düzeniyle birleştirin, aksi takdirde vücudunuzda kas kütlesi yerine yağ birikmesi ile sonuçlanabilir. Egzersizler zorlu olmak zorunda değildir, ancak beden tipinize ve beslenmenize uygun olmalıdır.

Sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo almanın 4 yolu:

Yöntem 1: İçecek

Muz ve Yulaflı Sağlıklı İçecek

İhtiyacınız olan malzemeler

Tam yağlı süt – 1 su bardağı

Su – ½ bardak

Soyulmuş ve dilimlenmiş muz – 2 adet

Protein tozu (isteğe bağlı) – 2 yemek kaşığı

Toz yulaf – 2 yemek kaşığı

Bal – 1 çay kaşığı

Tarçın tozu – ¼ çay kaşığı

Buz küpleri – 2 veya 3 adet

Adım 1. Süt ve suyu karıştırıcıya dökün

Blender sürahisine 1 bardak süt ve ½ bardak su dökün. Kilo almayı hedeflediğiniz için yağsız süt değil tam yağlı süt kullanın.

Adım 2. Muz dilimleri, protein tozu ve yulaf ekleyin

Muz dilimleri ve ardından protein tozu ve yulaf ekleyin.

2 soyulmuş ve dilimlenmiş muzu ekleyin. Soyulmuş muzları bir bütün içinde de koyabilirsiniz. Karbonhidrat ve potasyum bakımından zengin olan muz harika bir enerji kaynağıdır. Sağlıklı beslenmede popüler bir bileşen haline getiren birçok sağlıklı muz bazlı smoothie tarifleri de vardır.

Ardından, içeceğin protein içeriğini arttırmak için karıştırıcıya 2 çorba kaşığı protein tozu ekleyin. İsterseniz protein tozunu atlayabilirsiniz. Protein tozu ekstra kalori almanın sağlıklı bir yolu olacaktır.

Daha sonra “hızlı yulaf” olarak da bilinen 2 yemek kaşığı pişmemiş yulaf ezmesi ekleyin. Yulaf, vücut için oldukça besleyici ve faydalıdır.

Adım 3. Bal ve tarçın tozu ekleyin

İçeceğe lezzet katmak için 1 çay kaşığı bal ve ¼ çay kaşığı tarçın tozu ekleyin. Bal ve tarçın içeceğe lezzet katacaktır.

Adım 4. Buz küplerini koyun ve karıştırın

Son olarak, kavanoza 2 veya 3 buz küpü ekleyin, kapakla örtün ve içecek pürüzsüz bir kıvama gelinceye kadar karıştırın.

Adım 5. Bardağa dökün ve tadını çıkarın

İçeceği bir bardağa dökün ve tadını çıkarın. Bu sağlıklı ve bol kalorili içeceği günde iki kez içebilirsiniz.

Çikolata ve Fıstık Ezmeli Sağlıklı İçecek

İhtiyacınız olan malzemeler:

Tam yağlı süt – 1 su bardağı

Protein tozu (isteğe bağlı) – 2 yemek kaşığı

Nutella – 1 yemek kaşığı

Fıstık ezmesi – 2 yemek kaşığı

Muz, soyulmuş ve dilimlenmiş – 1 adet

Buz küpleri – 2 veya 3 adet

Adım 1. Sütü karıştırıcıya dökün ve protein tozu ekleyin

Blenderin içine bir bardak tam yağlı süt dökün.

2 çorba kaşığı protein tozu da ekleyin. Burada vanilya aromalı protein tozu kullandık. Bu içecek için sade veya farklı aromalı protein tozu da kullanabilirsiniz. Protein tozu isteğe bağlı bir bileşendir.

Adım 2. Nutella ve fıstık ezmesi ekleyin

1 çorba kaşığı Nutella ve 2 çorba kaşığı fıstık ezmesini kavanozuna ekleyin. Ayrıca, Nutella yerine başka bir çikolata kreması da kullanabilirsiniz. Fıstık ezmesi hızlı ve güvenli bir şekilde kilo almak için kolayca kullanabileceğiniz uygun maliyetli bir bileşendir. Eğer yapabiliyorsanız evde kendi fıstık ezmenizi yapmanızı öneririz daha sağlıklı olacaktır.

Adım 3. Muz dilimleri ekleyin

Blenderin içerisine 1 adet soyulmuş muz dilimi koyun. Muzun dilimlenmesi işlemi daha hızlı yapar.

Adım 4. Buz küplerini yerleştirin ve karıştırın

Son olarak, 2 veya 3 buz küpünü ekleyin. 30 saniye kadar ya da içeceğiniz pürüzsüz hale gelinceye kadar karıştırın.

Adım 5. Dökün ve tadını çıkarın

İçeceği bir bardağa dökün bu lezzetli içeceğin tadını çıkarın. Daha çekici görünmesini sağlamak için, biraz kakao tozu serpebilirsiniz.

Mango ve Muzlu Sağlıklı İçecek

İhtiyacınız olan malzemeler:

Mango, soyulmuş ve doğranmış – 1 dilim

Tam yağlı süt – 1 su bardağı

Adım 1. Mango parçalarını ve sütü bir karıştırıcıya koyun

Doğranmış mangoyu bir karıştırıcıya koyun. 1 bardak süt ekleyin.

Mangonun kalorisi yüksektir ve proteinleri sindirmenize yardımcı olan enzimler içerir. Protein bakımından zengin bir beslenme şekli izliyorsanız, mango vücudunuzda dengeyi korumanıza yardımcı olabilir. Ayrıca mango kanınızdaki kötü kolesterolün düşürülmesine de yardımcı olur.

Adım 2. Pürüzsüz olana kadar karıştırın

Karıştırıcıyı yüksek seviyeye getirin ve içindekileri sallayıcınız pürüzsüz bir doku elde edene kadar devam edin.

Adım 3. Dökün ve tadını çıkarın

Mangolu sütü bir bardağa dökün ve tadını çıkarın. Bu içeceği bir ay boyunca günde iki kez içmek, kilo alımında gözle görülür sonuçlar verecektir.

Yöntem 2: Protein Çubukları

İhtiyacınız olan malzemeler:

Hindistan cevizi sütü – ½ bardak

Vanilya aromalı protein tozu (isteğe bağlı) – 2 yemek kaşığı

Fıstık ezmesi – ½ bardak

Yulaf – 2 su bardağı

Bal – ½ bardak

Adım 1. Hindistancevizi sütünü bir kapta çırpın

Bir bardak hindistancevizi sütünü bir kâseye dökün ve çırpın.

Hindistan cevizi sütünün yüksek bir kalorisi vardır ve vücudunuza sağlıklı bir yağ eklemek için harika bir yoldur.

Adım 2. Protein tozu ekleyin

2 çorba kaşığı vanilya aromalı protein tozu ekleyin. Hindistancevizi suyuyla birlikte iyice çırpın. Farklı bir aromalı protein tozu da kullanabilirsiniz.

3. Adım. Fıstık ezmesi ekleyin

Kâseye  ½ fincan fıstık ezmesi ekleyin ve iyice çırpın.

Yerfıstığı ezmesi, karışımın içindeki protein miktarını artıran bir başka uygun maliyetli bileşendir.

Adım 4. Yulaf karıştırın

Şimdi ana malzemeyi ekleme zamanı. Kâseye 2 su bardağı yulaf ekleyin ve iyice karıştırın. Bu noktada, ellerinizi kullanmanız gerekebilir.

½ fincan bal dökün ve eşit olarak karıştırın. Alternatif olarak akçaağaç şurubu da kullanabilirsiniz.

Granolanız hazır.

5. Adım. Granola’yı bir tepsiye yerleştirin ve kurumaya bırakın

 Düzgün boyutlu çubuklar hazırlamak için bir tepsi öneririz. Tepsiyi karışım ile ağzına kadar doldurun ve gerektiği şekilde düzleştirin. Tepsiyi gece boyunca veya en az 8 saat buzdolabına dinlendirin

Adım 6. Granola’yı çubuklara bölün

Bir soyma bıçağı kullanarak sertleşmiş gronalayı çubuk şeklinde kesin. Tercihinize göre boyutuna karar verin. Bu protein çubukları, buzdolabında 2 hafta boyunca kalabilir.

Yöntem 3: ıslatılmış kuru üzüm ve incir

İhtiyacınız olan malzemeler:

İncir – 5 veya 6 adet

Üzüm – 3 ila 4 yemek kaşığı

Su

Adım 1. İncir ve kuru üzümleri gece boyunca suda bekletin.

Bir kabın içine 5 veya 6 adet incir koyun ve onları suya batırın. Başka bir kâseye yaklaşık 3 ila 4 yemek kaşığı kuru üzüm koyun ve onları da suya batırın. Kuru meyveleri gece boyunca veya yaklaşık 10 saat boyunca su içinde bekletin.

Batırılmış meyvelerin yarısını sabahları aç karnına tüketin ve diğer yarısını gün içinde daha sonra yemek için rezerve edin. İyi sonuçlar elde etmek için bunu yaklaşık 1 ay boyunca günlük yapın.

Ek ipuçları

Ne kadar kilo almanız gerektiğini bilmek için Vücut Kitle İndeksinizi düzenli olarak kontrol ettirin.

Yer fıstığına alerjiniz varsa, fıstık ezmesi yerine kakao veya badem ezmesi gibi fındık yağı kullanabilirsiniz. Genel olarak fındıklara alerjiniz varsa, tohum tereyağları kullanabilirsiniz.

Laktoz intoleransınız varsa veya vegan yaşam tarzını takip ediyorsanız, inek sütünü diğer alternatiflerle değiştirebilirsiniz. Soya, hindistancevizi veya badem sütü mükemmel seçeneklerdir.

Balı sıcak sütle karıştırmadığınızdan emin olun. Süt sadece ılık olmalıdır.

Yemeklerden önce asla su içmeyin, bu sizi tok olarak hissetmenizi sağlar ve sonuçta daha az yemek yersiniz. Ayrıca, tabağınızdaki sebzelere dokunmadan önce protein bakımından zengin ve yoğun yiyecekler yiyin. Sebzeler sizi daha hızlı tok hissetmenize ve daha az yemenize neden olabilir.

Öğle yemeğini yedikten sonra, kilo almanıza yardımcı olmak için 45 dakikadan 1 saate kadar uzun bir öğleden sonra uykusu çekmeye çalışın. Ancak, öğlen yemeği ve uyku arasına yaklaşık 15 dakika koymayı unutmayın.

Uyku yoksunluğu kilo almayı engellediğinden, düzenli olarak iyi uyuduğunuzdan emin olun.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu