Diyet

Sağlıklı Kilo Vermek İçin 11 İpucu

Kilo verme arzusu, kilo vermek isteyen kişinin içinden gelmelidir. Yaşam tarzınızda değişiklik yapma konusunda gerçekten kararsızsanız veya bunu başkasını memnun etmek için yapıyorsanız, başarısız olmanız muhtemeldir. Değişiklikler yaparken yaşam tarzınıza uygun olana karar verin. En iyi arkadaşınızın diyet ve egzersiz planı sağlık alışkanlıkları ve ilgi alanları tamamen yanlış olabilir. Püf nokta, sizin için çalışan bir sistem bulmaktır.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin 11 İpucu

Mükemmel değilseniz kendinizi suçlamayın. Aşırı yeme isteğini azaltma girişiminde bir kez başarısız olursanız, bu kilo kontrolünde bir başarısızlık olduğunuzu ve vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Kötü bir seçim yaptığınızı kabul edin, ancak bu kötü seçimin yemek planınızın kalanını etkilemesine izin vermeyin. Aynı şey egzersiz için de geçerlidir. Birkaç antrenman atlamak, tekrar terlemeyeceğiniz anlamına gelmez. Kilo kontrolü her zaman mükemmel seçimler yapmayı içermez; aksine, sağlıklı seçimleri daha sık yapmaya çalışmakla ilgilidir.

Aç kalmayın. Öğünleri atlamamaya dikkat edin ve elinizde her zaman az miktarda sağlıklı aperatif olsun. Kendinizi aç bıraktığınızda, fazla yemek ve kötü yemek seçimleri yapma olasılığınız daha yüksektir. Sağlıklı ve düzenli yemekler yemeye çalışın.

Kötü yemek seçimleri yapmaya istekli olduğunuzu bildiğiniz ortamlardan kaçının. Sabah kahvesi molası ya da arkadaşlarla iş sonrası toplantısı olsun, herkesin fazla yemek yemesi en muhtemel olduğu bir zamanı vardır. Bu zamanlar için başka aktiviteler veya dikkat dağıtıcı şeyler planlamaya çalışın veya nasıl davranacağınızı ve buna nasıl bağlı kalacağınızı önceden planlayın.

Çabalarınızı destekleyen insanlarla kendinizi kuşatın. İyi arkadaşlarımız bile, kilo verme girişimlerini bilerek veya bilmeyerek sabote edebilir. Size kötü yemek seçimi yapmak için baskı yapmayan insanlarla zaman geçirin.

Ara hedeflere ulaştığınızda kendiniz için bazı gıda dışı ödüller verin. Örneğin, sağlıklı beslenmenin ilk haftasının sonunda veya ilk 5 kilodan sonra, kendinize yeni bir DVD, uygulama veya kitap satın alın.

Eğer bir defa bozduysanız, bu vazgeçmek için bir sebep değildir. Baştan çıktınız ve çok fazla yediniz, bu sağlıklı beslenme planınızın sonu anlamına gelmez. Aşırı yemekten sonra, sadece sağlıklı beslenme planına devam edin ve kendinizi affedin.

Dolaplarınızı Ve Buzdolabınızı Sağlıklı Yiyeceklerle Doldurun. Cips ve şekerleme gibi yüksek kalorili, düşük besleyici atıştırmalıklardan kurtulun. Ancak patlamış mısır, az yağlı peynir ve yoğurt, meyve, şekersiz kakao, şekersiz dondurma veya pudingler gibi daha sağlıklı seçeneklere sahip olmayı unutmayın veya bir şeyler atıştırmak için acıktığınızda size ne çekici gelirse ondan evinizde bulundurun.

Sağlıklı tarifler öğrenin. İnterneti veya yemek kitabı koleksiyonunuzu inceleyin ve denemek istediğiniz az yağlı sağlıklı yemek tarifleri belirleyin.

Küçük hedefler belirleyin ve “büyük resim” yerine bu konulara odaklanın. Kaybetmek istediğiniz toplam ağırlık miktarına odaklanmak yerine, bir haftada veya bir ay içinde nerede olmak istediğinize karar verin.

Kilo kaybınızı diğerleriyle karşılaştırmayın. Herkes farklı metabolik oranlara sahip. İnsanlar ayrıca günlük yaktıkları kalori miktarına veya ne kadar egzersiz yaptıklarına göre de değişiklik gösterir. Sağlıklı bir kilo kaybı oranını hedefleyin ve başkalarının yaptıklarıyla veya sonuçlarıyla kendinizi kıyaslamayın.

Restoranlardaki menüleri değiştirin. Birçok restoran, menülerinde beslenme bilgisi ve kalori içeriği sunar ve seçimlerinizi değiştirmek genellikle mümkündür. Yemeklerinizde zeytinyağı kullanılmasını isteyin. Kızarmış yiyecekleri sebzeler ile değiştirin. Yemeğe yeşil bir salata ile başlamak bile yemeğe biraz vitamin ve lif eklerken yüksek kalorili ana yemeğin daha azını yemenize neden olabilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu