Sağlık

Sağlıklı Bir Ağza Sahip Olmanın 8 Etkili Püf Noktası

Diş, insan vücudunda en önemli ve en dikkat çekici yerlerden biridir. Bu nedenle, ağzın temiz ve bakteri içermemesi son derece önemlidir. İyi bir ağız sağlığı, uzun süreli diş ve dişeti bakımının bir işaretidir. Bir kez kaybedilen dişlerin geri kazanılması zordur ve diş çekimi, implantlar vb. Maliyetleri çok yüksektir ve tam olarak kendi dişiniz gibi hissettirmez. Kötü ağız sağlığında en sık karşılaşılan sorunlar; şişmiş ve kanayan diş eti, ağız kokusu,  boşluklar, diş ağrısı, hassaslık ve diş çürükleridir. Bu nedenle dişlere ve ağız sağlığına iyi bakmak çok önemlidir.

İşte İyi ve Sağlıklı Bir Ağza Sahip Olmak İçin Yararlı ve Etkili 8 Püf Nokta:

Fırçalama

Fırçalama, dişleri ve genel olarak ağzı sağlıklı tutmanın en yaygın ve etkili yoludur. Etkili sonuçlar için doktorlar günde iki kez fırçalama önerir. Ayrıca, eğer sık ​​sık bir şeyler atıştırıyorsanız, günde üç kez fırçalamanız tavsiye edilir. Doğru diş fırçası ve diş macunu kullanılması da çok önemlidir ve günümüzde geniş çeşitlilikte diş fırçası ve diş macunu bulunmaktadır. Doğru şekilde fırçalamak da önemlidir. Dişlerin dış kısmı ve dişlerin iç kısmı iyice fırçalanmalıdır. Ağzın etrafında dairesel bir hareketle fırçalamak, tüm bakterilerin uzaklaştırılmasını sağlamak için en iyi yoldur.

Diş ipi

Ağzı sağlıklı bir şekilde tutmanın başka bir etkili yolu diş ipi kullanımıdır. Diş ipi kullanmak diş ve diş etlerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Fırçalamanın tersine, diş ipinin doğru kullanılması, diş eti hattına zarar vermemesi nedeniyle dik açıdan kullanılmaması önemlidir. Diş ipi eğrisi boyunca hafifçe ve dikkatlice hareket ettirerek kullanılması gerekir.

Asitli içeceklerden kaçının

Asitli içecekler dişler için en tehlikeli içecektir. Dişler üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptirler ve diş yüzeyini temizleyen emayeyi gevşetirler. Asitli içecekler, dişleri daha yumuşak ve daha eğilimli oyuklar haline getiren zararlı fosforik ve sitrik asit içerir. Bu içecekler yerine su kullanın ve daha iyi tatlar için limon ve çilek veya nane yaprakları ile karıştırın.

Şekerden kaçının

Şeker ve şeker içeren yiyecekler dişlerin düşmanıdır. Şeker, asit oluşturma eğilimindedir ve ağızdaki bakterileri arttırır. Sonucunda emayeyi yok eden ve ağrılı diş etleri yaratan bakterilere neden olur. Dişlerin çürümesini önlemeye yardımcı olmak için şekeri sadece yemeyerek değil ayrıca çay, kahve gibi diğer içeceklerin içinde de tüketmemek gerekir.

Dil Temizliği

Dil, ağızdaki bakterilerin bütün gün serbest kalmaması için dişlere benzer şekilde, her gün temizlenmesi gibi aynı derecede önemlidir. Her sabah dil üzerinde beyaz bir kaplama görüyor olabilirsiniz. Bu beyazlık konsantre toksinlerden başka bir şey değildir ve bu toksini her gün ağzınızdan temizlemek gerekir. Genel ağız ve vücut sağlığına fayda sağlayan dili temizlemeniz önemlidir. Dil temizliği genellikle dil sıyırıcıları kullanılarak yapılır ve artık çoğu fırça arkasında da dil temizleyici bulunuyor.

Diş Kontrolü

Düzenli olarak kontrol için bir diş hekimi ziyaret etmek önemlidir. Ağız temizliğinin yapılmasını sağlamak için her 6 ayda bir diş hekimi ziyaret etmeniz önerilir. Bu temizlik aynı zamanda dişlerdeki boşlukların ve plak sorunlarının azalmasını sağlar ve sonuçta ağzınızı gelecekteki sorunlardan da korur. Çocuklar ve yetişkinler herhangi bir rahatsızlık veya ağız sağlığı sorunlarının erken tespitini sağlamak için diş hekimini düzenli olarak ziyaret etmelidir.

Sigarayı bırakın

Sigarayı bırakmak için bir neden daha! Ciğerler ve kalp dışında, sigara dişlere ve ağız sağlığına tehlikeli şekilde zarar verir. Sigara içmek, bakterilerin yayılması ve gelişmesi için elverişli bir atmosfer oluşturur; bu da ağızdaki diş ve diş eti çizgisini etkiler. Aşırı miktarda tütün kullanımı ayrıca tehlikeli sonuçlara yol açan ağız kanserine yol açabilir.

Doğal İlaçlar

Ağzı sağlıklı tutmaya yardımcı olmak için çok sayıda doğal ilaçlar vardır. Örneğin, hardal yağı ve tuzu diş ve diş etlerine sürüldüğünde dişleri kuvvetlendirir. Kaya tuzu gargarası ayrıca ağızdaki mikrop ve bakterilerle savaşmaya yardımcı olur. Karbonat ve limon suyunun karışımı da dişleri beyazlatmak amacıyla fırçalamak için kullanılabilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu