Sağlık

Sağlığa Yararlı Olan Çaylar Hangileridir?

Sağlığa Yararlı Olan Çaylar Hangileridir? Ülkemizde çay içmek kültürümüzün çok eskiden gelen bir parçasıdır. Çaysız kahvaltı bile yapamayız, millet olarak her gün çay içeriz. Çayın içindeki tein maddesi alışkanlık yapan en önemli maddedir ama çayın normal olarak tüketilmesi ile bir takım faydaları da vardır.

Sağlığa Yararlı Olan Çaylar Hangileridir? Genel olarak tükettiğimiz siyah çaydır ama farklı aromaları olan onlarca farklı çay da var. Uzmanlara göre günde 3-4 fincandan fazla miktarda çay içmenin olumsuz yan etkileri olabilse de bunlar hayati risk teşkil etmezler

Zencefil Çayı İçmenin Faydaları

Pek çok çay olarak kullanılacak bitki var ama bu yelpaze zencefil olmadan eksik kalır. Zencefil, enfeksiyonla mücadelede en faydalı çay olarak kabul edilir. Zencefil B6 vitamini gibi besinler açısından zengindir. Zencefilde bulunan gingerol bileşiği bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarar. Zencefil çayının depresyonu tetikleyen etkenleri ve solunum yolu enfeksiyonlarını azaltmada yardımcı olduğu birçok raporda bildirilmiştir.

Sağlığa Yararlı Olan Çaylar Hangileridir
Sağlığa Yararlı Olan Çaylar Hangileridir

Fesleğen Zencefil Karışımı Çayı

Fesleğen ve zencefil yaprakları vücudumuzu sağlıklı tutmak için çok önemli olan tüm özelliklere sahiptir. Zencefilin ek olarak enfeksiyonlarla mücadelede bize yararı vardır; anti-viral, anti-bakteriyel ve anti-fungal özelliklere de sahiptir. Bu bitkinin içinde fitokimyasallar, biyoflavonoidler ve antioksidan bileşikler bulunuyor. Tüm bu faydalar fesleğen yapraklarının çayla karıştırılarak içilmesiyle elde edilebilir. Sadece bu değil, fesleğen yaprakları çay manifoldunun tadını arttırır.

Tarçın Çayı Faydalı Mıdır?

Tarçın çayı deyip geçmemek gerekir zira tarçın çayında, kan basıncını kontrol etmede yardımcı olan polifenol antioksidan vardır bu çayına insülin duyarlılığını arttırdığı da biliniyor. Siyah çayınızı içerken, demliğe bir parça tarçın ekleyebilirsiniz.

Kakule Çayı Faydalı Mıdır?

Kakule bitkisinin ayrı bir yeri vardır; bu bitkinin- son yıllarda yapılan geniş çaplı araştırma verilerine göre- Manganez gibi vücutta virüsle savaşan hücrelerin daha çok enzim salgılamasına yardım ettiği keşfedilmiştir. Antioksidanlar ve mineraller açısından zengin olan kakule, sindirim sorunlarının giderilmesine de yardımcı olur. Hangi çayı seviyorsanız onu tüketin ama her gün bu makalede yer alan çayların faydaları hakkında yeni bilgiler elde ediliyor. Bu çayları karışım olarak da kullanabileceğiniz gibi ayrı ayrı da ama şekersiz olarak kullanmanız faydalı olacaktır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu