Dekorasyon

Retro Stil Dekorasyon Nedir, Nasıl Yapılır?

Geçmişin izlerini taşıyan moda akımı Retro şimdilerde mobilya dekorasyon alanında da etkisini göstermeye başladı. Eskiyi çağrıştıran eşyaların modernleştirilerek kullanıma sunulması sonucu oluşan bu akım sayesinde geçmişte kalan ve farklı bir dekorasyon dünyası sunan Retro stili oldukça renkli ortamlar oluşturuyor. Farklı ürünlerin uyumlu bir birliktelik oluşturduğu bu dekorasyon eskiyi çağrıştıran pek çok eşyanın yeniden kullanılması ve modernleştirilmesini sağlıyor. Evlerde kullanılan Retro dekorasyon sadece 50’li 70’li yılları değil 10 yıl öncesini de kapsayabilir. Geçmişi yaşamak adına başlayan bu akım geçmişin evlerini değil geçmişte yaşanılan ve sevilen ögeleri modern çizgilerin arasına katarak yeni bir görüntü oluşturmayı planlıyor.

Retro Dekorasyon Nasıl Olur?

Retro dekorasyonda renkler çok önemlidir. Dikkat çeken renklerin daha yoğun olarak kullanıldığı bu stilde mobilyalar neredeyse en dikkat çekici ögelerdir. Geniş ve renkli minderleri ile dikkat çeken bir koltuk ve ya üzerindeki rengârenk desenlerle dikkat çeken bir yastık Retro tarzını yansıtacaktır. Özellikle geniş minderleri olan kanepeler bu dekorasyon için ideal parçalardır. Ortaya koyulan oturma yastıkları da Retronun için vazgeçilmez parçalardandır.

Retro modasının en çarpıcı rengi olan avokado yeşili duvarları süsleyecek olan boyalardandır. Sarı ve kremde kullanılabilecek renk tonlarındandır. Evinizde bu dekorasyon için seçeceğiniz renkler hardal sarısı, safran rengi, indigo mavisi ve kiraz kırmızısı gibi tonlar olabilir. Duvarlarda damask desenli duvar kâğıtları Retro stili oldukça yansıtacaktır.

Halılarda tüylü modeller tercih etmek ve ortamdaki renkleri yansıtan canlı ve mozaik modelli halılar seçmek bu dekorasyon stili için yeterli olacaktır. Deriler ve plastik yapılarda bu stilde özellikle dikkat çeken ayrıntılardandır. Perdeler ise ekose kumaşlardan seçilmiş olabilir. Masa örtüleri batik izler taşıyabilir. Kadife ve vinil kumuşalar da Retro dekorasyon parçalarındandır.

Retro Dekorasyon Stili Aksesuarları

Retro dekorasyon için kullanılan aksesuar sayısı oldukça fazladır. Heykeller, mumlar, ışıklandırma sistemleri, puflar, masalar, kapı boncukları, püsküllü eşyalar ve daha neler neler… Retro stil ev dekorasyonunda vazgeçilmez unsurların başında abajurlar gelmektedir. Ev dekorasyonunda mutfaktan, oturma odasına hatta koridorlara kadar her yerde bu aksesuarı görebiliriz. Dikkat çeken büyüklü küçüklü tablolarda sevilen detaylardandır. Yerde oturmayı sevenler için oluşturulan minderlerde Retro dekorasyon ögelerindendir. Mumlar genellikle ev içerisinde köşe kısımlarda kullanılmaktadır. Heykeller ise bu dekorasyonda ilgi çekici yerlerde kullanılmaktadır.

Retro dekorasyon için vazgeçilmez parçalardan olan kitaplıklar ise duvarları kaplayan yapısı ile beğeni toplamaktadır. Yastıkların üzerine uzanarak kitap okumak Retro severler için de güzel bir alternatif olmaktadır. İlgi çekici ürünler olan radyolar, ahizeli telefonlar ise Retro dekorasyon aksesuarları arasında yerini almaktadır. Canlı renklerin bir araya geldiği Retro dekorasyon cıvıl cıvıl ve içten bir ev havasını sunmaktadır. Her ne kadar evin içerisi kalabalık gibi görünse de Retro tarz sıcak renk tonları ile boş alanlarında dolu görünmesini sağlamaktadır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu