Sağlık

Rahim Ağzı Kanserine Dikkat

Dünya’daki tüm kadınlar için önemli boyutta risk oluşturan rahim ağzı kanseri (serviks kanseri), aslında önlenebilir bir hastalıktır. Pap smear testi sayesinde erken tanı konulabilmekte ve etkili bir tedavi şekli uygulanmaktadır. Ancak bilmemiz gereklidir ki, bu tablo hastalığın ilk safhalarında fark edilmesi ile mümkündür.

Akciğer ve meme kanserinden sonra, ölümcül olarak 3. Sırayı alan bu kanser türü, düzenli kontroller yapılmadığı için ölümcül olmaktadır. Bu kanser türünü bu denli tehlikeli kılan en büyük etken, hastalığın ilk safhalarında, hatta yıllarca hiç belirti vermeden ilerlemesidir. Belirti verdikten sonra ise çoğunlukla geç kalınmış olunur. Bu yüzden düzenli kontroller hayat kurtarıcı olmaktadır.

Risk Oranı Oldukça Yüksek

Rahim ağzı kanseri, bazı risk faktörlerinden kaçınılarak ve dikkat edilerek, görülme oranı oldukça düşürülebilen bir kanser türüdür. Kanserin oluşumuna %90 sebep olduğu bilinen HPV(human papilloma virüs) virüsü, %80 oranında cinsel yolla bulaşan bir virüs türüdür. Bu virüs bulaştıktan sonra uzun yıllar fark edilmeden, rahim ağzı bölgesini enfekte eder. Bu enfeksiyonların ise yarısından fazlası kansere dönüşmektedir. Aynı zamanda metabolizma virüse karşı bağışıklık geliştirebilir, ancak virüs sürekli form değiştirme özelliğine sahip olduğu için, genellikle bağışıklık yolu ile yenilememektedir. Bu sebeple rahim ağzı bölgesinde yerleşerek enfeksiyon yaratma olasılığı yükselmektedir. Bozulmuş enfeksiyonlu doku ise, kanserli hücrelerin oluşması ve çoğalması için, çok uygun bir zemin oluşturmaktadır. Yani rahatlıkla söylenebilir ki, güvenli cinsel ilişki ile rahim ağzı kanseri olma riski, neredeyse yarı yarıya düşürülebilmektedir. Ayrıca bu virüse karşı geliştirilmiş bir aşı olup, yaptırıldığında, beş sene koruma sağladığı da bilinmektedir. Diğer risk faktörleri ise uzun süre doğum kontrol hapı kullanımı, sigara içmek ve yeterli vitamin, mineral alınmaması şeklinde sıralanabilir.

Erken Teşhis Çok Önemli

Bu kanser türü, her yaş kadında görülebileceğinden, aktif cinsel hayatı olan her yaştaki kadınların, düzenli Pap smear testi yaptırmaları çok önemlidir. Erken tanı ve teşhis sayesinde, görülen vakaların %70 lik gibi büyük bir kısmında, önlem ve tedavi ile engellenebildiği bilinmektedir.

Rahim ağzı kanserinin en ölümcül kanser türlerinden biri olduğu doğrudur. Ancak bunun sebebi düzenli kontrollerin yaptırılmayıp, fark etmeden hastalığın ilerlemesine fırsat vermemizdir. Bu konuda tüm kadınlarımızın bilinçli olması ve önlem alması, bu hastalığın ciddi oranda önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Rahim ağzı kanseri, tedavilerinde erken teşhis ile başarı oranı yüksektir. Eğer cerrahi müdahale gerekli görülürse, rahmi tamamen almak, herhangi bir risk oluşmaması için tercih edilen yoldur.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu