Eğitim & Kurs

Polis Okulları İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Polis Okulları İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? Polis okulunda ilk eğitim alan öğrencileri çok zorlu süreçler beklemektedir. Öğrenciler azim gösterip hayallerine ulaşmak için sonuna kadar gitmeyi başarabilirlerse sonunda zafer öğrencilerin olur.

Polis Okulları İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? Polis okulunda ilk gün öğrencilerin üniformaları verilir. Evrak işleri halledilir ve öğrencinin hangi odada kalacağı gösterilir. Daha sonra sınıfa çağırılıp öğrencilerin içtiması alınır. Bu aşamadan sonra tüm okul Konferans Salonuna götürülüp yatak yapımı gösterilir. Tüm okul her sabah uyandığında, kusursuz bir şekilde yatağını düzeltmek zorundadır. Öğrenciler için 2 haftalık bir intibak süreci başlar. Bu intibak süreci boyunca dışarı çıkmak ve çarşı izni hiçbir şekilde olmayacaktır. İntibak eğitiminde teorik ders görülmemektedir. (sınıflarda ders işlenmemektedir.)

Bu süreçte nadiren öğrencilere rütbeler ve okul prosedürleri ile alakalı konferans salonunda öğrencilere bilgiler verilir. İntibak eğitimi öğrenciyi sınamak amaçlı yapılır. Öğrencinin dayanıp dayanamadığına bakılır.

Polis Okulları İle İlgili Bilinmesi Gerekenler
Polis Okulları İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Polis Okulu Hakkında Her Şey!

İntibak eğitiminde istifa etmek çok kolaydır sebebi ise okul hayatımızın henüz başlamamış olmasıdır. 6:45′ te sabah kahvaltısı başlar. Nöbetçi komiser yardımcısı önce yoklama alır, daha sonra öğrenciler sırayla kahvaltıya gönderilir. Saat 8:00’a kadar öğrencilerin bütün ihtiyaçlarını gidermesi gerekmektedir. Saat 8:00’dan sonra tekrardan öğrencileri içtima alanına toplarlar. İntibak eğitiminde çok zorlu görevler vardır. Bunlardan birkaç tanesi: şınav çekme, mekik çekme gibi bedeni güçlendiren eğitimler verilir. Okul kuralları öğretilir Vb. Öğrencilerden kurallara uymayanlara fiziki cezalar uygulanır. Örneğin şınav pozisyonunda bekletme, mekik çekme Vb. Öğlen yemeği zamanı geldiğinde, tıpkı sabah kahvaltısı gibi önceden yoklama alınıp, öğrenciler tek tek öğlen yemeğine gönderilir.

Saat 14:00’a kadar öğlen molası süresi verilir. Saat 14:00’dan sonra öğrenciler içtimada olmak zorundadır. Saat 16:00 ve 18:30 arasında öğrencilere sosyal faaliyetler uygulanır. (öğrenciye verilen boş saattir.)

Bu saat aralıklarında öğrenciler arkadaşları ile birlikte çay içebilirler, spor yapabilirler, kitap okuyabilirler. Sıra akşam yemeğine geldiğinde, öğrenciler tekrar içtima da olur ve yoklama alınıp tek tek yemeğe gönderilir. Saat 20:00’da herkes sınıfta toplanır ve bu saat akşam etüdü sanatıdır. Her polis okulunda günde 2 saat etüt yapılır. Bu iki saat içinde öğrenciler ders çalışabilir ve kitap okuyabilirler. Etüt zamanında konuşma kesinlikle yasaktır. Eğer öğrenciler gürültü yaparlarsa direkt ceza alırlar. Saat 21:00’da etüt biter. Öğrencilerin yatakhaneye geçişi son 22:00’dır. Saat 22:30 da yatakhanede kesinlikle ışıklar söner ve herkes uymak zorundadır. İntibak Eğitimi bittikten sonra 3-4 günlüğüne öğrencilere belirli evraklar verip evlerine gönderirler. Öğrencilere düşünme payı verilir. İntibak süresine dayanıp istifa etmeyen öğrenciler, kolay kolay pes etmez ve devam ederler. Devam etmek isteyen öğrenciler evrakları tamamladıktan sonra okullarına dönerler ve bu defa kalıcı olarak devam ederler.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu