Yaşam

Özgüven Eksikliği Ve Çözümü

Kendimiz ve yeteneklerimiz hakkında gerçekçi bir anlayışa sahip olmamız, özgüven anlamına gelmektedir. Kendinden şüphe duymak, boyun eğer durumda olmak, her konuda pasif olmak, güvensizlik, yalnızlık, aşırı şekilde uyum gösterme, karşı çıkamama, sevilmediğini hissetme ve aşağılık duygusuna sahip olma ise özgüven eksikliği olarak tanımlanmaktadır. Özgüvenin tanımı bu kadar kısa iken özgüven eksikliği daha birçok şekilde uzatılabilir. En kısa özgüven tanımı, kendinden tam olarak emin olmaktır.

Özgüven Eksikliği Nedir

Özgüven olgusunun eksikliği, yaşam boyunca birçok sorunun temel sebebidir. Her alandaki başarımız, mutluluğumuz ve kendimiz ile barışık şekilde yaşamımız, özgüvenimize bağlıdır. Özgüven eksikliği olanlar, hayatlarını bu varlık kaygısı ile geçirirler. Kararsızdırlar, yerli yersiz korkuları vardır. Çoğu zaman, hakkı olanı bile isteyemez, potansiyelinin altında bir yaşam sürmeye mahkum olurlar. İş yaşamı kadar, evlilikleri de problemler içerisinde olabilir. Kendilerini doğru ifade edemediklerinden, sürekli bir savunma, kapanma eğilimi gösterirler.

Kişi net olmaktan çok uzaktır. Düşüncelerini ve doğru bildiklerini asla söyleyemez. Sosyalleşme fobisi içerisinde, yalnızlığa doğru bir hayat sürerler. Ayrıca her an yanlış anlaşıldıklarını düşünerek, daha ileri safhalarda, saldırganlık eğilimi göstermeleri de kaçınılmaz bir durumdur. Özellikle evli olanlar, dış yaşamdaki ezikliklerini, aile içi şiddet ile tatmin etme yolunu seçerler. Bu durumun nasıl geliştiğini kısaca anlatmak gerekir ise; aile baskısı ilk sırayı almaktadır. Şiddet, yoksulluk ve yeterince eğitime ulaşamamış insanlar, özgüven eksikliği ile hayatlarını devam ettirirler. Ancak psikolojik bir tanı konusu olan özgüven, fiziksel etkenler den dolayı da gelişmiş olabilir. Herhangi bir fiziksel kusur ile büyüyen çocuklarda da görülebildiği bir gerçektir. Çocuklukta aile fertlerinde birinin kaybı, arkadaş kaybı, evli büyük kardeşlerin boşanmaları ve buna benzer sevgi yoksunluğu ve psikolojik etkiler, gelişme çağındaki çocuklarda, özgüven sorunlarına yol açabilir. Okul çağında başarısızlık, aşırı kıskançlık ve aile ile arkadaşlar arasında kıskançlık örneklerinin yüksek olması, kendi yeteneklerini gizlemek, hayal dünyasının açığa vurulmasına engel olunması gibi birçok etken bulunmaktadır. Yetişkinlerin bile çare olamadığı doğal olaylar karşısında, aşırı korkmak, çeşitli obje ve varlıklardan korkutulmak gibi daha birçok psikolojik baskı durumu, özgüven problemlerinin ana kaynakları arasındadır.

Özgüveninizi Nasıl Arttırırsınız

Eğer sizde özgüven problemi yaşıyorsanız, basit bir şekilde, tamamen kendi çabanız ile bu durumdan kurtularak, rahat bir yaşama atılabilirsiniz. İlk olarak her zaman kendiniz ile ilgili tüm konularda olumlu düşünmek ve olumlu olarak kabullenmek ilk adımınız olmalıdır. Bir konuda başarı elde ettiğinizde, bunu çevreniz ile paylaşın ve kendinizi ödüllendirin. Kötü bir durum ile karşı karşıya olduğunuzda, hisleriniz ile hareket etmeyin ve içerisinde bulunduğunuz konu ile ilgili, mantık yürüterek hareket edin. Zayıf ve güçlü yanlarınızın farkına varın ve dengede tutmaya çalışın. Unutmayın, hayatta hiç kimse mükemmel değildir. Fikirlerinizi makul ölçülerde savunun, asla başkaldırmayın ancak, ezilmeyin. Her kese karşı hakkınızı savunun, makul olmayan garip isteklere hayır demesini öğrenin. Bu gibi basit tavırlar ile özgüven eksikliği durumuna, sadece içsel olarak çare bulunabilir. Ancak daha da ileri seviyede olduğunu düşünüyor iseniz, mutlaka doktora başvurun. Bu bile sizin kendinize olan özgüven seviyenizin artmasına sebeptir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu