Eğitim & Kurs

Oyunculukta Doğaçlamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Oyunculukta Doğaçlamanın Püf Noktaları Nelerdir? Doğaçlama planlamadan gelişen durumları ifade etmektedir. Ancak her ne kadar bu durumlar daha önceden planlanmamış olsa da kişilerin hayatlarında daha önce bu durumları yaşamış olmaları bir nebze de olsa hazırlıklı olmaları anlamına da gelmektedir.

Oyunculukta Doğaçlamanın Püf Noktaları Nelerdir? Sahne oyunları kapsamında ise doğaçlama zaman zaman başvurulan tekniklerden birisidir. Kimi zaman oyuncular unuttukları replikler için doğaçlama yöntemini kullansalar da bazı sahne oyunları tamamen doğaçlama gelişebilmektedir. Ancak doğaçlamanın da amacından sapmaması için birtakım püf noktalar bulunmaktadır.

Temadan Ayrılmamak

Genellikle doğaçlama uygulanan sahne oyunlarında belirli temalar bulunmaktadır. Bu tema konu olarak belirlenebileceği gibi sistem olarak da belirlenebilir. Örneğin olayların geriye doğru gitmesi bir sistem olarak ifade edilebilir ya da bir masalın farklı bir şekilde yorumlanıyor olması da sisteme örnek olarak verilebilir.

Tutarlılık

Doğaçlama yapılırken profesyonel bir şekilde yapılmaz ise genel amaçlardan sapılması söz konusu olabilir. İşte bu gibi durumlarda derhal amaç doğrultusuna girmek gereklidir.

Doğaçlama Oyunculukta Püf Noktalar Nelerdir
Oyunculukta Doğaçlamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Odaklanma

Doğaçlama yapan bireylerin çevresinde yer alan dikkat dağıtıcı unsurlara değil sahneye odaklanmaları gerekmektedir. Bu kapsamda seyircilere bakmak genellikle dikkati oldukça dağıtan unsurlardan birisi olmaktadır. dolayısıyla doğaçlama yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında bu odaklanma oldukça önemli olmaktadır.

Abartıdan Uzak Durulmalı

Doğaçlama yapılırken en çok karşılaşılan sorunlardan birisi de abartı olmaktadır. Bu kapsamda başkalarının rollerini çalmak gibi sorunlar söz konusu olabilmektedir. İşte bu gibi durumlarda çok fazla abartıya girilmeden yeniden konuya dönülmesi gerekmektedir. Eğer oyunu kontrol eden birisi varsa bu kişinin müdahale etmesi de son derece önemli olacaktır. Ancak yine de bu müdahale son seçenek olmalıdır. Doğaçlama teknikleri çalışmak bu süreçte yapılacak hataları en aza indirgeyecektir. Aynı zamanda sürekli gözlem yapılması da oldukça önemlidir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu